DR SINIŠA GATARIĆ

NASLOVNICA-SINIŠA_GATARIĆ

DR SINIŠA GATARIĆ, NAČELNIK OPĆINE PRNJAVOR:

INICIJATIVNOST, INOVATIVNOST
I JASNA VIZIJA ELEMENTI SU OPŠTEDRUŠTVENOG NAPRETKA

Tekst i fotografije: Lidija Kalenjuk Milijas

Krajem 2012. godine, povjerenjem građana, postao je prvi čovjek općinske aministracije, a pojam “prvi” dio je njegove ličnosti još od studentskih dana. Tako je, na Veterinarskom fakultetu u Sarajevu, dva puta nagrađivan značkom Univerziteta, kao najbolji student u klasi. Uspješan i u oblasti nauke i znanosti, sa akademskom  titulom doktora veterinarskih nauka, autor je nekoliko desetina stručnih radova.
Sportom, tačnije karateom, počeo se baviti još u dječačkom uzrastu, sa respekta vrijednim rezultatima koji su krunisani nebrojenim  pobjedničkim postoljima.
Takmičarskim duhom, sa nemjerljivom energijom i dinamičnošću, ruši stereotipe koji su u najvećoj mjeri uvriježeni za državne službenike.
Njegova životna misija je stvaranje nove vrijednosti u najrazličitijim oblicima i formama.
Zove se Siniša Gatarić i načelnik je općine Prnjavor.

BH BUSINESS MAGAZINE:
Gospodine  Gatarić, šta je predstavljalo osnovne katakteristike privrednog ambijenta općine Prnjavor krajem desvedesetih godina prošloga stoljeća i kakav su značaj imale u mikro i makro okruženju ?

DR S. GATARIĆ:
Privredni ambijent na području opštine Prnjavor u tom periodu karakterisalo je poslovanje nekoliko privrednih subjekata u različitim granama industrije i to u oblasti metalske i drvne industrije, industrije tekstila, kože i obuće, poljoprivredne industrije, građevinske i druge.
Ova preduzeća su bila u najvećoj mjeri dio velikih privrednih sistema i takvim načinom poslovanja bio je obezbijeđen plasman proizvoda na prostore tadašnjeg republičkog i ex jugoslovenskog tržišta. To, ipak, nije bilo dovoljno da raspoloživi privredni potencijali budu bitan činilac u makro okruženju.
Samim tim opština Prnjavor pripadala je društvu nerazvijenih lokalnih zajednica, a refleksija takvog stanja bila je evidentna i po pitanju ostalih opštedruštvenih aktivnosti.

REGULATORNOM REFORMOM DO STALNOG TRENDA RASTA PODUZETNIŠTVA

BH BUSINESS MAGAZINE:
Kakva je bila poslijeratna dinamika privrednih aktivnosti, koji su efekti, odnosno posljedice tranzicije vlasničkih odnosa i koji su stepen i uloga privatnog poduzetništva u kreiranju privrednog razvoja lokalne zajednice?

DR S. GATARIĆ:
U periodu od 1992. do 1995. godine, koje su karakterisala opštepoznata dešavanja, u znatnoj mjeri je sačuvana privredna infrastruktura, što je omogućilo da neposredno nakon potpisivanja mirovnog sporazuma privredni kapaciteti budu stavljeni u funkciju.
Pokretanjem proizvodnje stvarala se nova vrijednost, čime je u relativno kratkom periodu opština Prnjavor počela da prednjači u odnosu na druge lokalne zajednice, čiji privredni potencijali su u ratnom periodu u najvećoj mjeri doživjeli totalnu devastaciju.
Procesom privatizacije, neka od preduzeća koja su bila nosioci privrede u prijeratnom period doživjela su potpuni krah.
Sa druge strane, kao bitan činilac ekspanzije privrednih aktivnosti na području opštine Prnjavor je privatno poduzetništvo, čiji razvoj je u najvećoj mjeri baziran na investiranje kapitala u realizaciju poslovnih ideja od strane onih koji su u nekim ranijim vremenima radno angažovanje nalazili u inostranstvu, gdje su sticali radna iskustva u najrazličitijim privrednim djelatnostima.
Ekspanzijom privatnog preduzetništva, opština Prnjavor se strateški opredijelila za dugoročni razvoj malih i srednjih preduzeća, jer su iskustva pokazala, da su ona fleksibilnija u poslovanju i lakše se prilagođavaju novim uslovima na tržištu. U skladu sa postavljenim strateškim ciljevima godinama se stvaralo povoljno okruženje za investitore, što je krunisano sprovedenom Regulatornom reformom u saradnji sa Svjetskom bankom. Pojednostavljene su procedure za dobijanje odobrenja za rad, skraćeno je vrijeme potrebno za rješavanje zahtjeva, a usluge su približene privrednicima. Ove aktivnosti dovele su do stalnog trenda rasta preduzetništva, o čemu govore i podaci o broju preduzetnika i zaposlenih na području opštine. Privredno preduzetništvo u opštini Prnjavor ima dugu tradiciju i njegova uloga uveliko je dovela do činjenice da je ova lokalna zednica u zadnjih petnaestak godina od nerazvijene postala jedna od razvijenih opština u BiH, te da je stopa nezaposlenosti u opštini Prnjavor manja u odnosu na susjedne opštine.

BH BUSINESS MAGAZINE:
Šta karakteriše trenutno stanje u privredi i ko su nosioci razvoja općinskog područja ?

DR S. GATARIĆ:
Opštinu  Prnjavor karakterišu izražena preduzetnička tradicija, kao i mogućnost za razvoj poljoprivredne proizvodnje i prehrambene industrije, u kojoj lidersku poziciju imaju preduzeća Mi – trivas i Mladegs Pak.
Okosnicu razvoja opštine čine mala i srednja preduzeća. Najveći broj preduzeća djeluje u oblasti metaloprerađivačke I prehrambene industrije, te proizvodnje kože i obuće.U metaloprerađivačkoj industriji djelatnost obavlja 19 registrovanih preduzeća sa 450 zaposlenih. Većina preduzeća iz ove oblasti su izvozno orijentisana, a najznačajniji podsektori u kojima rade su proizvodnja armaturnih i nosivih mreža, mreža za zidove, rebrastih i glatkih šipki,  projektovanje, proizvodnja i instalacija toplovodnih i parnih kotlova i metalnih konstrukcija, izvođenje i projektovanje sistema centralnog grijanja i klimatizacije, mašinska obrada metala i proizvodnja metalnih konstrukcija.
Proizvodnja kože i obuće, u kojoj djelatnost obavlja 8 preduzeća sa 731 zaposlenih radnika, ima dugogodišnju tradiciju kožarske i obućarske proizvodnje. Takođe, u opštini Prnjavor su aktivni proizvodni kapaciteti iz oblasti prerade drveta, proizvodnje namještaja i građevinskog materijala.
U ovim sektorima zaposlen je i najveći broj radnika sa područja naše i susjednih opština. Veoma razvijena je i proizvodnja i prerada mesa, odnosno peradarska proizvodnja sa uzgojenih preko 2 miliona komada peradi i preko 10 miliona komada rasplodnih i konzumnih jaja na godišnjem nivou, svinjogojstvo i uzgoj goveda, kao i ribarstvo, sa proizvodnjom od oko 750 tona godišnje, od čega je 500 tona konzumne ribe, a ostatak čini proizvodnja riblje mlađi.
U okviru poljoprivrednog sektora na području opštine Prnjavor registrovano je 28 preduzeća.  Opština Prnjavor raspolaže i velikim turističkim kapacitetom. Najprivlačniji turistički lokalitet je Banja „Kulaši“ sa termomineralom vodom. Udaljena 14. kilometara od centra grada, a kao lječilište poznata je još iz doba Austro-Ugarske. Banjska voda je hipertermalna sa prosječnom temperaturom od 29 stepeni Celzijusa i alkalnom vrijednošću izraženom sa 11,8 jedinica. Na prostoru Evrope postoje samo tri izvora vode sa ovakvim karakteristikama. U toku su aktivnosti na uređenju i rekonstrukciji ovog banjskog kompleksa.

OPTIMALNE ŠANSE ZA INVESTICIJU U OBLASTI PRERADE MLIJEKA

BH BUSINESS MAGAZINE:
Koje privredne grane imaju najveće potencijale za ulaganje i koje aktivnosti se čine u privlačenju investitora ?

DR S. GATARIĆ:
Opština Prnjavor,  sa   dobro    razvijenom poljoprivrednom proizvodnjom, prehrambenom i metaloprerađivačkom industrijom, predstavlja odličnu lokaciju za nove investicije.
Budući da je opština Prnjavor lider u Republici Srpskoj i BiH po proizvodnji mlijeka sa 8 do 10 miliona litara proizvedenog mlijeka godišnje, to otvara poslovnu mogućnost da se na području opštine izgrade kapaciteti za prijem i preradu sirovog mlijeka. Za potrebe izgradnje mljekare opština Prnjavor raspolaže zemljištem površine 6.340 metara kvadratnih, sa kompletnom infrastrukturom što podrazumijeva električnu energiju, kanalizaciju, vodoopskrbu, telekomunikacije i pristupne puteve procijenjene vrijednosti 97.248,00 eura.
Razvijena industrija proizvodnje i prerade mesa otvara poslovne mogućnosti da se, pored postojećih, izgrade i novi prerađivački kapaciteti u ovoj oblasti.
Poslovna zona Vijaka, površine 322 hektara, se nalazi u blizini magistralnog puta M-16 Banjaluka – Prnjavor – Derventa i raskrnice magistralnog puta M-16 sa regionalnim putem R-474 Čelinac – Prnjavor – Srbac, Srbac – Prnjavor – Doboj. Za ovu poslovnu zonu usvojen je Regulacioni plan, a u toku je rješavanje imovinskih odnosa na predmetnom zemljištu. Zona je namijenjena za greenfield investicije.

INVESTITORIMA OBEZBIJEĐENA
PUNA PODRŠKA

BH BUSINESS MAGAZINE:
Šta  predstavlja osnovne komparativne prednosti općine Prnjavor u odnosu na druge lokalne zajednice ?

DR S. GATARIĆ:
Sa preduzetničkom tradicijom, geografskom pozicijom na 60 kilometara udaljenosti od granice s EU i ključnih evropskih puteva na pravcu sjever-jug i istok-zapad, razvijenom poljoprivrednom proizvodnjom, prehrambenom i metaloprerađivačkom industrijom, opština Prnjavor predstavlja odličnu lokaciju za nove investicije.
Ova lokalna zajednica, kao što sam već rekao, već duži niz godina je lider u Republici Srpskoj i BiH po proizvodnji sirovog mlijeka.
Granični prelaz Gradiška, jedan od dva granična prelaza na kojem je dozvoljen izvoz robe biljnog i životinjskog porijekla iz BiH koja zahtijeva poseban inspekcijski nadzor i to veterinarsko i fitosanitarno uvjerenje, na udaljenosti  je od samo 60 kilometara od Prnjavora.
Tokom 2014. godine opštinska administracija je sprovela Regulatornu reformu s ciljem povećanja konkurentnosti opštine i stvaranja povoljnijeg poslovnog okruženja za investitore kroz pojednostavljenje administrativnih postupaka, skraćenje procedura i smanjenje troškova poslovanja.
Na zvaničnoj stranici opštine Prnjavor objavljen je E-registar, odnosno Elektronski registar administrativnih postupaka.
OMOGUĆEN DIJALOG JAVNOG I
PRIVATNOG SEKTORA

BH BUSINESS MAGAZINE:
Koje su težišne aktivnosti gradskih organa i službi u cilju stvaranja povoljnog privrednog ambijenta ?

DR S. GATARIĆ:
U cilju unapređenja poslovnog okruženja i poboljšanja efikasnosti usluga za investitore, opština Prnjavor je sprovela „Regulatornu reformu“ kroz koju je investitorima omogućila smanjenje troškova i rizika poslovanja kroz pojednostavljenje administrativnih postupaka u nadležnosti opštine i smanjenje cijene usluga opštinske administracije.
Omogućila je i transparentan pristup informacijama kroz uspostavu „e-registra“, dostupnog na zvaničnoj web stranici opštine www.opstinaprnjavor.net.
Formirali smo Privredni savjet opštine Prnjavor koji će, kroz dijalog javnog i privatnog sektora, zajednički raditi na unapređenju preduzetništva i konkurentnosti preduzeća, kao i privrednom i društvenom razvoju opštine. Opština Prnjavor kontinuirano isplaćuje podsticajna sredstva za razvoj poljoprivrednim proizvođačima sa područja opštine, i to putem podsticaja poljoprivrednim proizvođačima i regresiranja kamata na poljoprivredne kredite, a sredstva koja se budžetom planiraju za ovu namjenu iznose oko 450.000,00 KM.
Opština Prnjavor  uspostavila je i program postinvesticione podrške postojećim investitorima, takozvani aftercare program i strateški planira rast i razvoj. Strategijom razvoja ove lokalne zajednice, za period 2012. do 2020. godine,  predviđen je niz projekata usmjerenih na ostvarivanje boljeg poslovnog okruženja i prilagođavanje potrebama investitora, pri tom vodeći računa o zaštiti životne sredine.
U radu Opština primjenjuje sistem upravljanja kvalitetom po zahtjevima standarda ISO 9001:2008, sa ciljem transformisanja u savremenu, korisnički orijentisanu i efikasnu lokalnu upravu. Stvaranjem boljeg poslovnog okruženja za investitore, skraćivanjem vremena potrebnog za rješavanje zahtjeva sa 30 na 10 dana i približavanjem usluga investitorima, opština Prnjavor je u kratkom roku iz reda nerazvijenih došla u red razvijenih opština u Republici Srpskoj i Bosni i Hercegovini, sa povoljnim poslovnim okruženjem.

BH BUSINESS MAGAZINE:
Koliko je sredstava izdvojeno za kapitalne investicije i za koje projekte tokom tekuće godine ?

DR S. GATARIĆ:
U budžetu opštine za 2015. godinu, za realizaciju Programa kapitalnih investicija, planirana su sredstva u iznosu od 2.200.000,00 KM, kojima je realizovan Projekat izgradnje vodosistema u šest mjesnih zajednica sa izvorišta Povelič.
Ovim programom planirana je i izgradnja vodosistema na području opštine, te izgradnja i rekonstrukcija gradskih ulica, putne i kanalizacione mreže, kao i školskih i drugih objekata. Treba napomenuti da se u proteklom periodu aktivno radilo i na privlačenju donatorskih sredstva za izgradnju velikih kapitalnih investicija i to uređenje pet gradskih ulica, nekoliko lokalnih puteva i dogradnja, adaptacija i rekonstrukcija Osnovne škole „Branko Ćopić“.

OPĆINSKI NAČELNIK MORA IMATI INICIJATIVNOST, INOVATIVNOST I VIZIJU

BH BUSINESS MAGAZINE:
Gospodine Gatarić, kakav je Vaš stav o sintagmi “Općinski načelnik-menadžer”?

DR S. GATARIĆ:
Lokalne zajednice na prostoru bivše Jugoslavije, a samim tim i Republike Srpske i BiH dovedene su do novog momenta u samom shvatanju i poimanju funkcije načelnika opštine.
Na osnovu zakona koji su aktuelni u RS i BiH, načelnicima opština su date velike kompetencije, iz čega proizilazi i određena moć. Međutim, sve je to mrtvo slovo na papiru, ako načelnik kroz sve te ovlasti i kompetenicje, ne omogući i ne poboljša poslovni i privredni ambijent na području svoje lokalne zajednice. Načelnici opština treba da rade na unapređenju privrednog i poslovnog ambijenta, pa čak i da se uključe u aktivnosti koje nisu u lokalnoj nadležnosti kao što su ekonomska politika razvoja i aktivnosti vezane za privlačenje direktnih investicija, a koje su u nadležnosti republičkih institucija.
Klasičan     primjer  takvog načina rada je opština Prnjavor. Saradnjom sa institucijama, kao što je Svjetska banka sproveli smo regulatornu reformu sa ciljem stvaranja efikasne opštinske  uprave, a time i povoljnije klime   za ekonomski razvoj opštine. Dobrom saradnjom sa privrednicima, obezbjedili smo velika donatorska sredstva. Primjeri za to su gospodin Drago Malinović, privrednik iz Prnjavora koji je napravio novu školu i Preduzeće „Bedem“, koje je opštini poklonilo stan u svrhu prikupljanja sredstava za proširenje dječijeg vrtića.
Takođe, rekonstruisali smo pet gradskih ulica u dogovoru sa preduzećima koja posluju na području naše opštine. Sve ove aktivnosti zajedno čine da načelnik opštine nije samo neko ko se bavi administrativnim poslovima i neko ko je vezan za opštinsku upravu, već ima zadatak i ulogu da, kao menadžer,  vodi računa o tome kako će se lokalna zajednica razvijati. Da bi se jedna lokalna zajednica razvijala u pravom smijeru, neophodno je da načelnik kao menadžer ima izaženi osjećaj za inicijativu, inovativnost i viziju  razvoja lokalne zajednice.

BIOGRAFIJA

Dr Siniša Gatarić  rođen je 10.februara 1967. godine u Prnjavoru. Po zanimanju je doktor veterinarskih nauka.
Osnovnu školu završio je u Štrpcima, a Srednju medicinsku u Doboju. Školske 1986/87. godine počinje studirati veterinarsku medicinu u Sarajevu, gdje je tokom studija dva puta nagrađen Srebrnom značkom univerziteta kao najbolji student u klasi.
Početkom ratnih zbivanja na prostoru bivše Jugoslavije mobilisan je u rezervni sastav policije u kome je proveo godinu dana, nakon čega nastavlja studije veterinarske medicine u Beogradu koje završava 1994. godine. Iste godine počinje raditi u Veterinarskoj stanici a.d. Prnjavor. Na Beogradskom univerzitetu upisuje magistarske studije iz oblasti hirurugije, da bi 2000. godine odbranio magistarsku tezu pod nazivom „Sanacija perinealne hernije kod pasa upotrebom poliglaktinske mrežice kao implantata“. Doktorsku tezu pod nazivom „Uticaj propofola i ketamina na koncentraciju antizapaljenskih citokina i patohistološke promjene u mozgu pacova izazvane pentilen tetrazolom“ brani na istom Univerzitetu 2010. godine.
Kao autor objavio je preko 50 naučnih radova iz oblasti veterinarske hirurgije i organizovao četiri međunarodna savjetovanja iz oblasti veterine.
Obavljao je funkciju predsjednika Veterinarske komore Republike Srpske, koja je u njegovom mandatu postala punopravna članica Svjetske veterinarske asocijacije. Proglašen za evropskog načelnika u BiH 2013 i dobitnik je priznanja „Najnačelnik 2014“, zbog velikog doprinosa i razvoja opštine Prnjavor.
U decembru 2014. godine priznanje „Najnačelnik 2014“, dobija i od međunarodnog Žirija Nezavisne Agencije, odnosno privrednika regiona, Evropskog udruženja menadžera i časopisa Euromenadžer zbog velikog doprinosa i razvoja opštine Prnjavor. Dobitnik je i plakete „Najbolji načelnik RS 2015“.  Potpredsjednik je SDS-a narepubličkom nivou i član Glavnogodbora.
Predsjednik je OO SDS Prnjavor od 2009.godine. Oženjen je i otac dva djeteta.
Sportom se počeo baviti 1980.godine u Karate klubu „Sloga“ iz Doboja, a sportsku karijeru je nastavio u sarajevskoj „Bosni“ i u „Beogradskom studentskom gradu“.
Šest puta proglašen je šampionom Jugoslavije i i to tri puta pojedinačno i tri puta ekipno. Prvu medalju na svjetskom prvenstvu u Južnoj Africi osvojio je 1996. odine, 1997. godine, u Peruđi, osvojio je titulu prvaka Evrope, a iste godoine izabranzan je za najboljeg sportistu Republike Srpske. Prvak Japana postao je 1999. godine u Tokiju, 2000. godine bio je drugi na Otvorenom prvenstvu Amerike u Njujorku. Osvajač je medalja na svim značajnim evropskim kupovima, od kojih i u Francuskoj, Italiji, Turskoj, Njemačkoj, Mađarskoj, Sloveniji i Austriji.

         

Komentari

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com