DR. DRAGAN BOGDANIĆ GEN. DIR. “BANJA VRUĆICA” ZDRAVSTVENO TURISTIČKI CENTR a.d.

NASLOVNA_D._BOGDANIC_
DOBRO DOŠLI U SVIJET ZDRAVLJA, LJEPOTE, ODMORA I DOBRIH OSJEĆANJA
Banji Vrućici, pitomom mjestu nadomak Teslića, priroda je podarila izvorišta termomineralnih voda, čija ljekovita svojstva su već decenijama povod stjecišta onih koji tragaju za mogućnostima liječenja zdravstvenih tegoba. 
Prve spoznaje o tome bile su i povod da se korištenju ovih, nadasve rijetkih prirodnih resursa, pristupi planski. To je podrazumijevalo početak izgradnje objekata čija namjena je bila u funkciji prvo cjelodnevnog, a veoma brzo i mogućnosti višednevnog boravka. 
Uslijedilo je višedecenijsko bogaćenje sadržaja, što je rezultiralo da ovaj zdravstveno-turistički kompleks postane urnekom za izgradnju objekata iste ili slične namjene i u nekim drugim mjestima na ex jugoslovenskom prostoru.  
I višemilionska investiciona ulaganja, realizovana u proteklih nekoliko godina, najbolja su potvrda opredjeljenja menadžmenta da usvojenu djelatnost dovedu do nivoa poslovne perfekcije, sa svim elementima koji su istovjetni sa onima koji su usvojili najeminentniji svjetski zdravstveno-turistički centri. 
Detaljnije upoznavanje sa navedenim bio je povod za razgovor sa Draganom Blagojević, generalnim direktorom ZTC „Banja Vrućica“, stručnjakom u oblasti kardiologije, koji je, prije imenovanja na čelno mjesto menadžmenta, pored obavljanja brojnih drugih značajnim dužnosti , duži niz godina bio i pomoćnik direktora za zdravstvo.
BH BUSINESS MAGAZINE: 
Gospodine Bogdanić, kojim kadrovskim potencijalima, u oblasti pružanja zdravstvenih usluga, raspolaže Zdravstveno-turistički centar „Banja Vrućica“ ?
Dr  DRAGAN BOGDANIĆ: 
Obzirom na osnovnu funkciju ovog Centra, a to je rehabilitacija kardiovaskularnih i reumatskih oboljenja, navedeno  prati i odgovarajuća kadrovska struktura.
 Tim zdravstvenih stručnjaka čini osam stalno zaposlenih ljekara i to tri interniste, tri fizijatra, te po jedan na specijalizaciji iz oblasti interne medicine i fizijatrije. Visokostručni medicinski kadar čini i deset konsultanata iz oblasti kardiologije, endokrinologije, ortopedije, neurohirurgije, psihologije, reumatologije, radiologije i drugih oblasti, koji svake sedmice ili dva puta mjesečno ordiniraju u našem Centru.
Tim zdravstvenih radnika čine  i fizioterapeuti, medicinske sestre, medicinski tehničari i laboranti, što omogućava da na najkvalitetniji način pružamo usluge u oblastima interne medicine, kardiovaskularne rehabilitacije i fizijatrije.
Raspolažemo  kvalitetnom opremom koja omogućava biohemijska i hematološka testiranja, neinvazivnu kardiološku i ultrazvučnu dijagnostiku, testove opterećenja, holtere, a u oblasti fizijatrije, odnosno reumatologije, raspolažemo sa ostedezitometrijom, jednom od najnovijih dijagnostičkih metoda. Na raspolaganju je i soba za reanimaciju sa monitorom, defiblirator, sanitetsko vozilo i sva druga neophodna oprema.
Korisnicima naših usluga na rapolaganju su četiri hotela sa 1 000 smještajnih jedinica, od čega u Hotelu „Kardial“, nivoa četiri zvjezdice, 400 ležaja, te u ostala tri hotela, nivoa dvije zvjezdice 600 kreveta. Zahvaljujući svemu navedenom pozicionirani smo na lidersko mjesto u makro okruženju.
BH BUSINESS MAGAZINE:
 Već decenijama „Banja Vrućica“ je prepoznatljiva i kao kongresni centar. 
Dr DRAGAN BOGDANIĆ: 
Svakako da kongresni turizam zauzima značajno mjesto  poslovanja, a podatak da predstavnici OSCE-a, NATO-a i brojnih drugih međunarodnih organizacija, koje borave na bh. prostoru, sve vrste seminara i drugih aktivnosti realizuju koristeći naše raspoložive potencijale, na najbolji način potvrđuje nivo koji smo dostigli.
Kongresna sala za 400 osoba i šest drugih sala sa kapacitetom za 20 do 150 osoba, opremljeni su najmodernijim audio-vizuelnim uređajima za izvođenje prezentacija i dovoljni su argumenti da upravo Zdravstveno-turistički centar „Banja Vrućica“ bude mjesto održavanja brojnih edukativnih sadržaja entitetskih i državnih  institucija, organizacija i udruženja.
U mogućnosti smo ponuditi kompletnu uslugu grupama do 1 000 klijenata istovremeno, kojima su na raspolaganju najrazličitiji sadržaji, što nas na još jedan način svrstava na prvo mjesto u Bosni i Hercegovini.
DECENIJE KONSTANTE BOGAĆENJA SADRŽAJA 
Već podavno požutjeli dokumenti potvrđuju da je stručna istraživanja, desetak godina nakon aneksije Bosne i Hercegovine od strane Austro-Ugarske monarhije, počeo austrijski geolog Ernest Ludvig, a nastavio Dr Ftidrih Keser, nakon čega počinje organizovani način korištenja ove prirodne blagodati. 
Naime, izvjesni Mitar Blagojević, koji se izliječio koristeći mineralnu vodu, proširio je vrelo, čime je navedeni lokalitet u narodu prozvan Mitrova Banja. Ipak, moderna histrorija ovog lječilišta počinje 1919. godine, kada je vlasnik lolaliteta postao vlaseničanin Simo Krstić, nakon čega počinje gradnja objekata i uređenje banje prema tada važećim evropskim mjerilima. 
Kompleks je sadržavao moderno kupatilo sa dva bazena i dvadesetak kada, da bi 1928. godine na rapolaganju bio moderan hotel sa 60 soba i oko stotinu ležaja. U neposrednoj blizini glavnog kupatila izgrađena je takozvana mala seljačka banja sa bazenom i kabinama za presvlačenja, a 1935. godine kompleks je upotpunjen izgradnjom vile sa osam soba, u kojima su boravili vlasnik i porodica. 
Tokom Drugog svjetskog rata banjski kompleks u potpunosti je porušen , a Zakonom o nacionalizaciji, usvojenim 1946. godine, postao je vlasništvo FNRJ. Uslijedila je izgradnja hotela „Bosna „ i „Dalmacija“ ( danas Hotel „Srbija“), restorana „Ozren“ i centralnog terapijskog prostora, a 1969. godine, izraženom potražnjom za smještajnim kapacitetima, izgrađeno je vikend-naselje. Sedam godina kasnije postojeći sadržaji obogaćeni su izgradnjom Hotela „Kardial“, što je predstavljalo prekretnicu u razvoju, a dotadašnje tešišne aktivnosti u oblasti medicinskog tretmana proširene su i turističkim sadržajima, ćime je „Banja Vrućica“dobila imidž koji je ostao prepoznatljiv do današnjiegih vremena. 
Hotel „Kardial“ postao je i prototip izgradnje hotela u Fojnici, Neumu i drugim mjestima ex Jugoslavije, čime su na najbolji način opravdali pojam zdravstveno-turističkih centara. 
Nastavkom razvoja infrastrukturnih sadržaja i potražnjom koja je nadmašivala ponudu, 1987. godine počela je izgradnja Hotela“Hercegovina“, a dvije godine kasnije i Hotela „Posavina“. Time je kompleks „Banja Vrućica“, sa 1 200 ležaja u hotelima i 500 u kućnoj radinosti zauzimao lidersko mjesto u Bosni i Hercegovini, sa oko 300 000 noćenja na godišnjem nivou, od čega 200 000 u hotelima i 100 000 u kućnoj radinosti. 
VIŠEMILIONSKA INVESTICIJA
BH BUSINESS MAGAZINE: 
Šta predstavlja elemente poboljšanja kao rezultata proteklih investicionih ulaganja ? 
Dr DRAGAN BOGDANIĆ: 
S ciljem pružanja što kvalitetnije i kompletnije usluge u protekle tri godine realizovali smo niz aktivnosti čiji rezultat je više nego evidentan.
To se prije svega odnosi na rekonstrukciju Hotela „Kardial“, a sadržaje smo upotpunili izgradnjom stadiona sa vještačkom travom, izgradnjom zatvorenog prostora za dvoranske sportove, prevashodno tenis, te wellness centrom na površini od 1 600 metara kvadratnih, čiji sadržaj čine bazen i adekvatni prostori za masažu i fitnes.
Ukupna investiciona ulaganja iznosila su oko 19 miliona KM, i  tokom ove godine rezultati su evidentni. S tim u vezi, svi dosadašnji ekonomski pokazatelji ukazuju na to da će 2011. biti jedna od najuspješnijih u proteklih petnaestak godina.
Rekonstrukcija Hotela „Kardial“ rezultirala je i time da isti ne zaostaje za sličnim hotelima u Evropi i svijetu.
BH BUSINESS MAGAZINE: 
Ko su i po kojem osnovu najčešći korisnici mogućnosti kojima raspolažete ?
Dr DRAGAN BOGDANIĆ:
 Obzirom na do sada potpisane ugovore sa Fondom zdravstvenog osiguranja Republike Srpske, Brčko Distrikta BiH, te Zeničko-dobojskog i Hercegovačko-neretvanskog kantona, u 70 odsto slučajeva radi se o potrebi za rehabilitacijom kardiovaskularnih bolesti.   Tu su i individualne posjete penzionera, odnosno osoba treće životne dobi, kojima je liječenje i najpotrebnije.
Nakon navedenih, po ostvarenom broju noćenja i drugim pokazateljima su organizacije seminara, kongresa, radničkih sportskih igara i slično, pri čemu se radi o mlađoj populaciji, koji boravak u Centru koriste za odmor i rekreaciju.  Tu su i wellness aranžmani, namijenjeni raznim ciljnim grupama, među kojima i poslovnim ljudima svakodnevno izloženih strasu.
BH BUSINESS MAGAZINE: 
Pokazatelje koji potvrđuju ekspanziju svih segmenata poslovanja, što će, kako ste naglasili, rezultirati time da da će ova godina biti najuspješnija, ništa manje uspjeha niste imali ni na ovogodišnjim sajamskim manifestacijama, među kojima i Novosadskom sajmu turizma. 
O čemu se zapravo radi ?
Dr DRAGAN BOGDANIĆ: 
Zdravstveno-turistički centar „Banja Vrućica “ dobitnik je brojnih nagrada i priznanja, koje je upotpunila i Zlatna plaketa na nedavno održanom sajmu u Novom Sadu.
Radi se o priznanju kojim smo rangirani kao najbolji banjski kompleks na području Bosne i Hercegovine.
To je priznanje, kako menadžmentu tako i svim zaposlenima,  za sve nepore koje ulažemo  s ciljem da korisnici usluga budu uistinu zadovoljni. Istovremeno, Zlatna plaketa je i obaveza više da dostignuti nivo održimo i nastojimo da bude još bolji.
BIOGRAFIJA
Dr DRAGAN BOGDANIĆ,
 rođen je 1965. godine, gdje je završio osnvnu i srednju medicinsku školu. Akademsko zvanje stekao je na Medicinskom fakultetu u Banja Luci, gdje je završio i specijalizaciju u oblasti interne medicine. 
Subspecijalizaciju, u oblasti kardiologije, završio je u Beogradu. 
Poslije završenog fakulteta nekoliko godina radio je u Domu zdravlja u Tesliću, nakon čega slijedi početak radnog angažovanja u ZTC „Banja Vrućica“, a od 1995. do 2003. godine obavljao je dužnost pomoćnika direktora za zdravstvo. 
Od 2003. godine je član, a od 2007. predsjednik Upravnog odbora. 
Od Oktobra 2010. godine generalni je direktor Zdravstveno-turističkog centra „Banja Vrućica“. Oženjen je i otac jednog djeteta.    
         

Komentari

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com