DIPL. ING. NOVO ŠKREBIĆ

NOVO_SKREBIC

KVALITET SADRŽAJA I ATRAKTIVNA AMBALAŽA NAŠE PROIZODE
POZICIONIRALI SU NA LIDERSKO MJESTO

– Višedecenijska tradicija prerade drveta suvom destilacijom
– „Ako na budućnost ne mislite, ne možete je ni imati“ – osnovni poslovni moto menadžmenta
– Proizvodni proces usklađen sa svim važećim standardima kvaliteta
– Maksimalna posvećenost zaštiti radne i životne sredine

                                                                                                                                                                     Pripremio Rašid Hakić
Fotografije: “Destilacija”  a.d.

Kada znanja stečena na Fakultetu tridesetpet godina primjenjujete u praksi, uz konstantu lične edukacije i pomnog praćenja svih teoretskih i praktičnih  dostignuća u oblasti koju ste odabrali kao profesionalnu orjentaciju, rezultat toga je stvaranje novih vrijednosti visokog nivoa kvaliteta. Upravo toliko godina je diplomirani inžinjer-tehnolog Novo Škrebić posvećen proizvodnom procesu koji se već decenijama odvija u „Destilaciji“.

Stručni kvaliteti u sintezi sa organizacijskim sposobnostima bili su dovoljna osnova da 2001. godine postane prvi čovjek menadžmenta, uprkos činjenici što se „Destilacija“ od osnivanja do tada nalazila u najnezavidnijem položaju po svim elementima poslovanja.

Šta danas ovaj privredni kolektiv predstavlja u regionalno posmatranom poslovnom okruženju, u kojoj mjeri su trasirani elementi još jače progresije, a time i garancije za sigurnu egzistenciju 349 radnika, neka su od pitanja na koje je odgovorio Novo Škrebić, generalni direktor najstarijeg privrednog kolektiva u Tesliću.

NAJZNAČAJNIJI ČINILAC PRIVREDNE PROGRESIJE OPĆINE TESLIĆ

BH BUSINESS MAGAZINE: Gospodine Škrebić, kako biste, u nekoliko rečenica, privredni subjekt na čijem ste čelu, predstavili kroz višedecenijsku prizmu poslovnog djelovanja?
N. ŠKREBIĆ: Hemijska industrija „Destilacija“ u Tesliću osnovana je 1896. godine sa osnovnom djelatnošću hemijskom preradom drveta tehnološkim postupkom suve destilacije, proizvodeći drveni ugalj koji je imao osnovnu primjenu u redukciji gvozdenih oksidnih ruda, a sirovo sirće, žestini proizvodi i katran odvoženi su na preradu u evropske zemlje. U to vrijeme „Destilacija“ je bila najveća fabrika u Evropi za preradu drveta suvom destilacijom. Fabriku je izgradilo njemačko društvo „Kesseller Tubertroknugs“ a.g. iz Kasela  u cilju iskorištavanja šumskog bogatstva. Između dva svjetska rata fabrika je promjenila više vlasnika, a tokom Drugog svjetskog rata bila je značajno oštećena. Nakon obnove ponovo je počela sa radom 1946. godine. Period do 1992. godine karakteriše organizovano i zaštićeno plansko tržište koje je imalo za cilj, prije svega, uposlenost kapaciteta na bazi objektivnih potreba domaćeg tržišta i na izvozno orjentisane proizvode koji su bili traženi na Evropskom tržištu. „Destilacija“ je u tom periodu radila punim kapacitetom i širila proizvodni asortiman sa proizvodima koji imaju sirovinsku bazu u sirćetnoj grupi proizvoda, te usvajala nove proizvode koji su imali plasman u auto-industriji i drugim granama privrede i samim tim potvrđivala da  njeni kadrovi znaju i mogu napraviti kvalitetne i tražene proizvode. Do 1992. godine upošljavala  je 850, a u sezoni pakovanja izvoznih proizvoda dodatnih stotinu radnika. Vodeći računa da samo kvalifikovan i sposoban kadar može uspješno voditi fabriku, do 1992. godine bilo je zaposleno 58 visokoobrazovanih stručnih kadrova  raznih profesija,  što je bio temelj uspješnog rada „Destilacije“.

NOVI POČETAK

BH BUSINESS MAGAZINE: Šta su osnovne karakteristike poslovanja „Destilacije“ u prvim poslijeratnim godinama i u kojem obimu su trenutno iskorišteni raspoloživi proizvodni kapaciteti ?
N. ŠKRBIĆ: U posleratnom periodu, od 1996. godine „Destilacija“ se prilagođava novim tržišnim uslovima koje karakteriše velika nelojalna konkurencija u svakom pogledu, kako u nabavci sirovine, tako i u plasmanu proizvoda. Taj period karateriše rad trećine kapaciteta, nezavršena investicija zamjenskog kapaciteta starih peći za pougljavanje, kao  i veliki odliv stručnih kadrova.Posljedice svega navedenog bile su takve da je „Destilacija“ do 2001. godine preživljavala najteži period, bez jasne vizije i strategije razvoja. Promjenom rukovodeće strukture  2001. godine,  ovaj privredni subjekt kreće putem restrukturiranja postojećeg stanja, koje se ogledalo u racionalizaciji radne snage, završetku investicije zamjenskog kapaciteta za pougljavanje sa primjenom najnovijih tehničko–tehnoloških trendova, uvođenju centralnog informacionog sistema, te novom pristupu u plasmanu naših proizvoda na prostoru bivše Jugoslavije i Evropskom tržištu. Danas Hemijska industrija „Destilacija“ radi punim kapacitetom u pougljavanju sa proizvodnjom 14.000 tona uglja,  4000 tona briketa i oko 1000 tona sirćetne kiseline raznih koncentracija na godišnjem nivou. Usvajanjem najnovijih tehničko-tehnoloških postupaka u pougljavanju na novim pećima ne proizvodimo  kiselinu već spaljujemo  parogasovite produkte, čime dobijamo neophonu energiju. U „Destilaciji“ je trenutno uposleno 349 radnika, od kojih 25 sa visokom stručnom spremom, 3 sa višom, kvalifikovanih radnika imamo 224, dok su ostali polukvalifikovani i nekvalifikovani. Time smo pokazali opredeljenost da se uspješan rad može postići samo obrazovanim i stručnim kadrovima.

BH BUSINESS MAGAZINE: Šta su osnovne karakteristike poslovanja i koje standarde kvaliteta je bilo neophodno implementirati kako bi se na najbolji način odgovorilo zahtjevnom proizvodnom procesu ?

N. ŠKREBIĆ: Rukovodeći se izrekom: „Ako na budućnost ne mislite, ne možete je ni imati“ Hemijska industrija „Destilacija“ obezbijedila je zadovoljavajuću poziciju na tržištu, poslovanje je stabilno, a proizvodnja, prihodi i dobit, koji rastu iz godine u godinu, najbolja su potvrda toga. Svjesni da tradicija nije dovoljna za zadržavanje liderske pozicije na tržištu, opredijeljeni smo ka stalnoj borbi za viši kvalitet naših proizvoda, unapređenje postojeće proizvodnje i osvajanje novih proizvoda o čemu, između ostalog, govore i implementirani međunarodni standardi: ISO 9001:2008, HACCP, ISO 14001:2004, OHSAS 18001:2007, FSC, te REACH direktive.

IZNAD SVEGA KVALITET

BH BUSINESS MAGAZINE: Šta čini proizvodni asortiman, koje karakteristike ga čine drugačijim izasigurno boljim u odnosu na konkurenciju i na koji način ste riješili pitanje plasmana na tržište?

N. ŠKRBIĆ: Proizvodni asortiman čine:

– drveni ugalj, koji se proizvodi suvom destilacijom tvrdih lisićara i to bukve, graba i hrasta, u vertikalnoj retorti i horizontalnim pećima. Godišnje proizvedemo oko 14.000 tona drvenog uglja i oko 4.000 tona prašine drvenog uglja, koja se koristi za proizvodnju briketa koji brzo žari, uz oslobađanje velike količine toplote. Naš drveni ugalj je visokog kvaliteta i zadovoljava propise svih evropskih standarda, sa širokom primjenom u industriji fero-legura (reduktor), hemijskoj industriji (proizvodnja aktivnog uglja) i domaćinstvu (gril),

– briket za gril koji se dobija presovanjem sitnih frakcija drvenog uglja, čija proizvodnja na godišnjme nivou iznosi oko 4.000 tona. Odlikuje se osobinama da sagorijevanjem razvija izuzetno visoku temperaturu, gori bez plamena, sporo sagorijeva i dugo drži vatru, visokog je kvaliteta i zadovoljava propise evropskih standarda. Primjenjuje se u domaćinstvu (gril) i u industri mesa (sušenje). Posebno je značajno da se kao vezivo koristi skrob, a ne hemijska vezivna sredstva, što ga čini ekološki potpuno čistim i bezopasnim za upotrebu.

Kada je u pitanju sirćetna kiselina kao proizvod, asortiman i kvalitet je sljedeći:

–        SIRĆETNA KISELINA  PREHRAMBENOG KVALITETA 9% i 80%, te

–        SIRĆETNA KISELINA TEHNIČKOG KVALITETA 80%.

Kvalitet sirćetne kiseline, prehrambenog kvaliteta, odgovara propisu Evropskog standarda EN 13189, a tehničkog kvaliteta zahtjevima kupaca.

Sirćetna kiselina, prehrambenog kvaliteta, koristi se kao začinski dodatak i konzervans u prehrambenoj industriji i domaćinstvu, a u farmaceutskoj industriji za proizvodnju raznih lijekova i preparata. Sirćetna kiselina, tehničkog kvaliteta, koristi se u hemijskoj industrijij za sintezu raznih proizvoda (soli, estri, halogen sirćetne kiseline i dr.), zatim za koagulaciju lateksa, kao močilo u tekstilnoj i kožarskoj industriji, kao prekidač u fotografiji i drugo. Sirće je prirodni proizvod specifičnog blagokiselog ukusa, dobijeno vrenjem, odnosno fermentacijom alkohola, koje osim sirćetne kiseline sadrži i druge korisne materije ekstrahovane iz polazne sirovine. U ovoj oblasti proizvodni program obuhvata: alkoholno, vinsko, jabukovo i aromatizovano sirće.  Prema vrsti dodatog aromatičnog i začinskog bilja proizvodimo tri tipa ovog sirćeta i to: aromatizovano sirće sa bijelim lukom i limunom, aromatizovano sirće sa paprikom i aromatizovano sirće sa aromatičnim biljem, a kvalitet odgovara pravilniku i drugim zahtjevima za ovu vrstu proizvoda. Plasman naših proizoda  se vrši putem vlastite prodajne službe, a poslovno društvo “Acetik“, sa sjedištem u Beogradu,  koje je u našem stopostotnom vlasništvu, obavlja komercijalne poslove na tržištu Srbije.

JASNA VIZIJA RAZVOJA

BH BUSINESS MAGAZINE: Kojim konkretnim pokazateljima možete ilustrovati posvećenost menadžmenta „Destilacije“ zaštiti životne i radne sredine i šta predstavlja strateške aktivnosti kojima ćete u još većoj mjeri trasirati put dugoročno uspješnog poslovanja.?

N. ŠKREBIĆ: Danas, poslije primjene standarda i stalnih unapređenja poslovanja u svim segmentima, „Destilacija“ pokazuje sposobnost i odgovornost da obezbeđuje proizvode koji ispunjavaju zahtjeve i očekivanja svih zainteresovanih strana, a samim tim i značajne pomake, kako u uslovima rada tako i u zaštiti životne i radne sredine .Poboljšanje uslova rada i zaštita radne i životne sredine ogleda se prije svega u  strategiji kojom smo zacrtali racionalizaciju pripreme drveta kroz kupovinu mašina za cijepanje, kao i osavremenjavanje procesa pakovanja, gdje smo investirali u nove mašine za pakovanje. Sa aspekta unapređenja poslovanja naša poslovana politika svake godine definiše konkretne zadatke. Tokom ove godine završavamo investiciju spaljivanja bio mase, koja nastaje prilikom pripreme drveta, čime ćemo dobiti  energiju neophodnu za proizvodnju sirćetne kiseline i sušenje briketa. Na taj način ostvarit ćemo uštede u potrošnji energije na godišnjem nivou od oko 300.000 KM, čime ćemo unaprijediti poslovanje. Značajno je istaći i to da je ova investicija iz oblasti energetske efikasnosti, čime pokazujemo opredeljenje da pratimo sve evropske trendove vezane za očuvanje čovjekove okoline.U našem dugoročnom planu imamo nekoliko značajnih projekata koji će unaprijediti naše poslovanje, a tiču se, prije svega, automatizacije procesa, mehanizacije pripreme drveta i automatizacije pakovanja. Navedenim, ali i do sada usvojenim organizacionim elementima obezbijedili smo sve neophodne preduslove za dugoročno uspješno poslovanje.

BIOGRAFIJA

Novo Škrebić, rođen je 1953. godine u Žarkovini, opština Teslić.  Nastanjen je u Tesliću. Akademsko zvanje diplomirananog inžinjera – tehnologa stekao je 1977. godine u Tuzli, a iste godine zapošljava se u HI „Destilacija“ gdje i danas radi. Tokom radne karijere dugi niz godina radio je u proizvodnji, gdje je obavljao poslove upravnika pogona, šefa proizvodnje i tehničkog direktora, a  od 2001. godine je generalni direktor. Cijeli svoj radni vijek je proveo radeći u privredi i može se svrstati u red najuspješnijih privrednika u Republici Srpskoj i BiH. Pored rukovodnih funkcija u matičnom preduzeću lični doprinos daje u radu Privredne komore, gdje, pored ostalog, obavlja funkciju Predsjednika privredne komore regije Doboj, a aktivno je angažovan u rukovodstvu Privredne komore RS. Oženjen je i otac dvoje djece.

         

Komentari

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com