DIPL. ING. RASIM DOSTOVIĆ, GENERALNI DIREKTOR RUDNIKA MRKOG UGLJA „BANOVIĆI“

NASLOVNICA ZA TELOP

INTERVJU

DIPL. ING. RASIM DOSTOVIĆ,
GENERALNI DIREKTOR RUDNIKA MRKOG UGLJA „BANOVIĆI“

TRASIRAN JE PUT
ZA VIŠEGODIŠNJE USPJEŠNO
POSLOVANJE

Tekst: Rašid Hakić
Fotografije: RMU Banovići

Od osnivanja Rudnika mrkog uglja “Banovići” ovaj privredni kolektiv bio je i ostao okosnica privrednog i općedruštenog razvoja općinskog, ali i šireg područja kojem gravitira. Prolazeći kroz brojne faze rada i razvoja nastojalo se odgovarajućim kadrovskim rješenjima na najbolji način odgovoriti usvojenim poslovnim zadacima i svakodnevnim izazovima i time ostvariti što bolje poslovne rezultate. Ta odrednica bila je ključna i za novu Upravu koja je imenovana prije nešto više od godinu dana. Šta je obilježilo dosadašnji mandatni perod i koji su rezultati ostvareni predstavio je prvi čovjek menadžmenta, diplomirani inženjer Rasim Dostović.

BH BUSINESS MAGAZINE:
Gospodine Dostović, koji pokazatelji potvrđuju uspješan rad sadašnje Uprave u odnosu na prethodnu ?

RASIM DOSTOVIĆ:
Dužnost smo preuzeli krajem juna prošle godine i prvi zadatak nam je bio podizanje nivoa funkcionalnosti mehanizacije u cilju napredovanja u otkrivanju novih količina uglja, izrađen je veliki broj pojekata u cilju bržeg saniranja izraubovanog ležišta, a već nakon četir mjeseca od preuzimanja dužnosti bili su vidljivi i mjerljivi efekti planskog rada, koji su rezultirali pozitivnim finansijskim rezultatima od mjeseca novembra 2023. godine.
Posmatrajući rezultate proizvodnje uglja i otkrivke poslednjih devet mjeseci ove godine konstatovan je pozitivan i produktivan period poslovanja Rudnika.
Ostvarena proizvodnja uglja kreće se u okviru planiranih količina, odnosno 93,69 posto, dok su planovi na realizaciji otkrivke prebačeni, odnosno realizovana je 104 posto.
Neophodno je istaći da smo realizaciju otkrivke, koja je preduvjet za dalje eksploatisanje uglja, u odnosu na prošlu godinu podigli za 1.500.000 m3 čvrste mase, a ostvarili manje rashode, te ujedno za istu količinu proizvodnje uglja ostvarili znatno veće prihode.
Neophodno je zadržati ovakav tempo realizacije otkrivke da bi se nadomjestio zaostatak napravljen pod rukovodstvom ranije Uprave.
Na osnovu ostvarenih proizvodnih rezultata za devet mjeseci tekuće godine ostvaren je i pozitivan finansijski rezultat u iznosu od 4.318.741 KM, odnosno ostvaren je ukupan prihod u visini od 137.706.059 KM, dok je ukupan rashod iznosio 133.387.318 KM.
Održavanje pozitivnih pokazatelja očekuje se i u narednom periodu, a prognoze su da će kompanija nakon tri godine ponovo poslovati pozitivno na kraju godine.
Također poduzeli smo sve aktivnosti za realizaciju projekta i puštanje u rad Transpornog sistema za odvoz jalovine, koji će u velikoj mjeri olakšati radove i povećati nivo realizacije otkrivke.
Projekat je u završnoj fazi, a puštanje u rad očekuje se već početkom naredne godine. Radi se o najvećoj poslijeratnoj investiciji i glavnom osloncu budućeg razvoja i stabilnosti Rudnika, koja se nepotrebno osporavala prethodnih godina.
Nastojimo pravovremeno i adekvatno provoditi održavanje rudarske mehanizacije, kao i otvaranje novih investicija.
U toku su pregovori sa Razvojnom bankom o namjenskom kreditu kojim bi se isključivo finansirale investicije koje su već u procesu realizacije i investicije planirane za narednu godinu.
Investiranjem nastojimo zadržati raspoloživost opreme, ali i povećati produktivnost rada.
Zaustaviti pad poslovanja izazvan neadekvatnim rukovođenjem značilo je samo jedno, pravovremeno i drastično pristupiti stabilizaciji kompanije.
Na osnovu svega navedenog, naš Rudnik je sa razlogom prepoznat kao stabilna i pouzdana kompanija, to dokazuje i postignućem međunarodnih standarda bonitetne izvrsnosti.
Trasirali smo put za višegodišnje uspješno poslovanje. Na velika vrata vratili smo se na tržište kako za ranije kupce industrijskih ugljeva, tako i zna nove, sa ispunjenjem svih ugovorenih obaveza.

BONITET IZVRSNOSTI
RASIM DOSTOVIĆ:
Uprava Društva zaista je ponosna na ovo značajno priznanje koje nam je dodijeljeno za 2024. godinu.
Istinsko je zadovoljstvo da smo prepoznati kao stabilna i pouzdana kompanija i što sa ovim cerifikatom spadamo među najpouzdanije bosanskohercegovačke poslovne subjekte koji imaju parvo korištenja međunarodnog statusa AAA kao simbola.
Kao kompanije sa statusom zlatne bonitetne izvrsnosti poslujemo izvrsno, sa naglaskom da vjerovatnoća za ulazak u jedan od negativnih događaja u narednih dvanaest mjeseci je izrazito niska, što znači da je procenat vjerovatnoće za stečaj ili likvidaciju manju od 0,08%, vjerovatnoća brisanja subjekta iz poslovnog registra 0,81%, kao i blokada transakcijskih računa. Ovo je također poruka našim poslovnim pratnerima da se Rudnik polako, ali sigurno vraća u vrh privrednih subjekata u Bosni i Hercegovini.
Posebno smo ponosni što nam je kroz ovaj certifikat poslano priznanje za dobru poslovnu etiku, rezultate poslovanja u tekućoj godini, ali i stečeno povjerenje, što je svakako motivacija za sve dodatne napore koje ulažemo u cilju ostvarenja što boljih poslovnih rezultata.

 

BH BUSINESS MAGAZINE:
Sektor proizvodnje najznačajniji je segment poslovanja Rudnika. Šta su njegova osnovna obilježja?

RASIM DOSTOVIĆ:
Posmatrajući rezultate proizvodnje uglja i otkrivke u posljednjih devet mjeseci tekuće godine može se konstatovati pozitivan i produktivan period poslovanja u RMU „Banovići“ d.d. Banovići.
Uprkos problematici sa kojom se posljednjih godina kompanija bori i padu produktivnosti jamske eksploatacije uglja, rezultati na proizvodnji u RMU „Banovići“ su se vratili u okvire planiranih količina.
Eksploatisanje uglja sa površinskih kopova odvija se nesmetano. Trenutno je otežavajuće stanje u eksploataciji jamskog uglja, ali rješenje problematike očekuje se početkom naredne godine nakon prebacivanja čela u novo otkopno polje, kada će se stvoriti uslovi za vraćanje planiranih količina uglja i iz pogona „Podzemne eksploatacija uglja“.
Posmatrajući uporedbu rezultata, koju samo ranije naveo, izvjestan je napredak kako na proizvodnji uglja, tako i na proizvodnji otkrivke, a sve je izglednije da će tokom naredna tri mjeseca doći do ostvarenja plana za tekuću godinu i da će rudnik „Banovići“ nakon nekoliko godina ostvariti pozitivan finansijski rezultat i vratiti se nekadašnjem kontinuitetu uspješnog poslovanja.
Sa druge strane, aktivno smo radili na popravljanju narušenih međuljudskih odnosa, ali i stimulaciji radnika za njihove poslove i zadatke koji su u konačnici doveli do pozitivnih rezultata u radu.
Pored stabilizacije proizvodnje, te ulaganja u novu opremu, važno je istaći da je Uprava radila i na podizanju stepena zadovoljstva kupaca.
Protekle tri godine zabilježen je veliki broj reklamacija od kupaca zbog loše kvalitete uglja, što je rezultiralo velikim nezadovljstvom.
Zbog toga je bilo neophodno uraditi dodatne napore u pravcu zadovoljavanja kupaca, tako da je broj reklamacija proteklih godinu dana sveden na minimum.

FOTONAPONSKA ELEKTRANA

RASIM DOSTOVIĆ:
Uprava Društva intenzivno radi i na projektu izgradnje fotonaponske elektrane, za koje posjeduje sve uslove. Sredstva za fotonapomnsku elektranu snage 15MWp sa kapacitetom proizvodnje u prosjeku 19,5 GWh električne energije godišnje, obezbijeđena su od Svjetske banke. U drugoj fazi projekta nastojat ćemo obezbijediti vlastita sredstva za dodatnih 25 kW/h, za šta je već urađen i idejni projekat.
RMU “Banovići” posjeduje najbolje mogućnosti u izgradnji fotonaponske elektrane, pogodnu infrastrukturu, velike površine uređenog zemljišta, te blizinu dalekovoda, što ćemo znati iskoristiti u narednoj fazi.
U procesu tranzicije neminovno će doći do smanjenja korištenja uglja za proizvodnju energije, što je nametnuto od Evropske energetske zajednice, kao i sporazuma potpisanih između BiH i EU, što je uskladu sa Mapom puta tranzicije koju provodi Vijeće ministara BiH u saradnji sa entitetima i Brčko Distriktom.
Iz tog razloga već smo krenuli u smjeru proizvodnje solarne energije, odnosno zelene energije i u narednom periodu zasigurno ćemo pribjegavati najboljim projektima da bi se pravovremeno osigurala zamjenska energija.
Nastojat ćemo period tranzicije iskoristiti na najbolji mogući način. Istovremeno ćemo raditi na produktivnosti u procesu proizvodnje u RMU “Banovići” kao i na novim proizvodnim objektima koji će obezbijediti nova zapošljavanja i nova radna mjesta izvan proizvodnje uglja, odnosno kroz tranziciju istodobno ćemo obezbijediti dostignuti nivo i povećanje zaposlenosti stanovništva, kao i opstanak života u ovoj općini.

ZNAČAJNA INVESTICIJA U MODERNIZACIJU PROIZVODNJE

BH BUSINESS MAGAZINE:
Koji pokazatelji potvrđuju opredijeljenost za modernizaciju proizvodnje?

RASIM DOSTOVIĆ:
Kao što sam i rekao, kredit od Razvojne banke najbolji je pokazatelj našeg opredjeljenja za modernizaciju proizvodnje i mi idemo u tom pravcu.
Želim kazati da je i najveća poslijeratna investicija, transportni sistem za otkrivku, dovedena do kraja puštanje u rad se očekuje početkom iduće godine, te ćemo na ekonomičan, pouzdan i suguran način obezbijediti planiranje količine na uglju i otkrivci.
Pored transportnog Sistema, u mjesecu septembru na pogonu “Separacija” montirano je i pušteno u rad drobilično postrojenje renomiranog svjetskog proizvođača FLSmidth.
Vrijednost investicije je oko 1,3 miliona KM. puštanje u rad ovog postrojenja znači poboljšanje cjelokupnog tehnološkog procesa, ali i smanjenje zastoja u tehnološkom procesu.
Pored toga, značajno je olakšano separisanje i osigurano pouzdano oplemenjivanje ugalja.

 

BH BUSINESS MAGAZINE :
Kojom dinamikom se odvija plasman uglja za strateške poslovne partnere?

RASIM DOSTOVIĆ:
Što se tiče plasmana on se odvija u okviru zacrtanih planova, a najviše količina uglja plasira se u JP „Elektroprivreda BiH“ d.d. Sarajevo, „Alumina“ d.o.o Zvornik, „Natron-Hayat“ d.o.o Maglaj, „Sisecam Soda“ d.o.o. Lukavac.
Moram istaći da je plasman uglja značajno podložan uticaju mnogih faktora na koje Rudnik ne može uticati.
Međutim, u trenutnim okolnostima, sa nestabilnim tržištem, velikom konkurencijom drugih ugljeva i energenata, uspjeli smo osigurati plasman svih količina koje su planom proizvodnje predviđene za tekuću godinu, uz mogućnost i većih količina oko 10 posto.
Naime, od planiranih 1.400.000 tona separisanog uglja ugovorili smo za 2024. godinu 800.000 tona za JP „Elektroprivreda BiH“, 200.000 tona za „Alumina“ Zvornik, 160.000 tona „Sisecam Soda“ Lukavac, 120.000 tona „Natron-Hayat“ Maglaj, 50.000 tona za šećerane Sunoko, te 70.000 tona za ostale kupce.
Međutim, nadolazeći hladniji period i početak grejne sezone uveliko je proširio potražnju za određenim asortimanima uglja za široku potrošnju, što će kompaniji osigurati i veće prihode.
Ono što trenutno ulijeva optimizam je i očekivani plasman za 2025. godinu, gdje smo od ranije spomenutih kupaca već dobili informacije, a od nekih i zvanične pismene zahtjeve za narednu godinu, gdje traže iste ili čak i veće količine uglja.
Od druge polovine 2023. godine ugovoren je i plasman niskokaloričnog uglja sa veoma značajnim kupcem „Natron-hayat“ Maglaj.
Vraćeno je i povjerenje ostalih kupaca, kao što su šećerane „Sunoko“ Novi Sad, gdje je sa isporuke od 6.000 tona u 2023. godini ugovoreni plasman povećan na 50.000 tona.
Značajno je napomenuti da je prodaja spomenutih količina uglja ugovorena je po većim cijenama i drugim pogodnostima kojih u ranijem periodu nije bilo.
Tako da sa manjim količinama uglja, uz učešće niskokaloričnih ugljeva, ostvaruju se veći prihodi od rashoda, odnosno Rudnik ostvaruje pozitivne rezultate.

BH BUSINESS MAGAZINE:
Koje aktivnosti se realizuju u pogonu površinske eksploatacije uglja?
RASIM DOSTOVIĆ:
Realizacija godišnjeg plana na otkrivci i uglju u pogonu „Površinska eksploatacija uglja“ je iznad 100 posto.
Radovi se odvijaju u skladu sa zacrtanim planovima za tekuću 2024. godinu i u skladu sa odobrenom projektnom dokumentacijom.
Uz dobar inženjerski kadar, cilj nam je u ovoj i u nardnim godinama, da se radovi na otkrivci ispunjavaju preko zacrtanih godišnjih planova, kako bi se što prije nadokladili gubici i zastoji na otkrivci iz prethodnog perioda, radi što sigurnijeg načina eksploatisanja uglja.
Za ispunjenje ovih ciljeva potrebni su višegodišnju radovi na otkrivci, investiciona ulaganja u rudarsku opremu i maksimalno korištenje inženjerskog kadra, a posebno će nam doprinijeti puštanje u rad transportnog sistema za otkrivku.
Za sada uspijevamo odgovoriti zadatku.
Dokaz tome je i dovoljno otkrivenih količina uglja za realizaciju proizvodnje na uglju za 2024. godinu.
Međutim, treba napomenuti da se uskoro otvaraju i nove rezerve otkrivenog uglja u oba površinska kopa, što će biti dovoljno zaliha za prvih šest mjeseci u narednoj godini. Iz svega navedenog jasno je vidljivo da za sada nema problema sa količinama otkrivenog uglja.
Da bi se nastavio stabilan proces proizvodnje veliku ulogu igra i ispravnost rudarske mehanizacije, koja je na veoma visokom nivou zahvaljujući dobroj organizaciji, stručnim i kvalitetnim majstorima, kao i dobrom i iskusnom inženjerskom kadru.
Imamo dobru podršku nabavke rezervnih dijelova i repro-materijala i uvijek brzu intervenciju svih članova Uprave Društva za rješavanje određenih problema.
Ulaganja u rudarsku opremu su garancija za realizaciju zacrtanih ciljeva i planova, ali i sigurniju i stabilniju proizvodnju.

 

IMPROVIZACIJOM
DO OBNOVLJENE PARNE LOKOMOTIVE 83-158

BH BUSINESS MAGAZINE:
Obzirom da Rudnik raspolaže mehanizacijom koja je stara i preko nekoliko decenija, na koji način čuvate i stavljate u funkciju transportnu mehanizaciju za koju nije moguće nabaviti orginalne rezervne dijelove?

RASIM DOSTOVIĆ:
Upravo tako.
Određena mehanizacija Rudnika stara je nekoliko desetina godina i za nju nije moguće naći rezervne dijelove, ali uz pomoć vrijednih i stručnih radnika, majstora i našeg inženjerskog kadra uvijek uspijemo improvizovati i reparirati stare dijelova, a to se u velikoj mjeri radi u pogonu “Željeznički transport”.
Parna lokomotiva kao simbol RMU “Banovići”, proizvedena davne 1948. godine zahtjevala je reparaciju kako bi produžili njen vijek trajanja. Za nju nije bilo moguće pronaći odgovarajuće rezervne dijelove, te su je naši radnici u izuzetno zahtjevnim uslovima uspjeli obnoviti i staviti u funkciju.
Na taj način osiguran je nesmetan prijevoz uglja sa eksploatacionih pogona do Separacije.
U ovom pogonu kontinuirano se radi na sličnim reparacijala, tako je početkom godine iz generalnog remonta izašla i lokomotiva 740-107, gdje je urađen kompletan donji stroj, ubačen novi remontovani motor, kompersor i mjenjač.
Naš kadar i naši radnici zasigurno su najveći potencijal Rudnika, te dok imamo ovakve majstore i ovakve radnike budnućnost Rudnika je neupitna.

 

JAMSKA EKSPLOATACIJA UGLJA TRPI POGREŠKE IZ RANIJEG PERIODA

BH BUSINESS MAGAZINE:
Kakvo je stanje u podzemnoj eksloataciji uglja?

RASIM DOSTOVIĆ:
Pogon „Podzemna eksploatacija uglja“ suočen je sa veoma složenom problematikom nastalom u ranijem periodu donošenjem pogrešnih i neadekvatnih odluka, koja se u velikoj mjeri odražava na sam proces eksploatisanja uglja, što je dovelo da su u posljednjem periodu proizvedene količine uglja znatno ispod planiranih količina.
Prognoze su da će se smanjenje proizvodnje uglja zadržati do kraja ove godine isključivo zbog osiguranja sigurnosti radnika, koja je prioritet i istoj se pridaje posebna pažnja, a uz veliki napor uposlenika i Uprave Društva održava se na dostignutom nivou, pa i na uštrb smanjenja proizvodnje.
Tadašnje rukovodstvo pogona „Podzemna eksploatacija uglja“ donijelo je odluku 2022. godine da se ide u pripremanje pogrešnog otkopnog polja, ispod prostorija gdje ima aktivan požar, zbog čega danas trpimo posljedice te odluke.
Mi smo 2024. godine pripremili novo otkopno polje u koje ćemo do kraja godine izvršiti prebacivanje opreme, a početkom naredne godine krenut ćemo sa eksploatacijom, kada će krenuti i stabilizacija proizvodnje uglja.
Također stanje opreme u jami, koja je pretrpjela velika oštećenja tokom požara, i stanje radne snage svakako bitno utiče na intenzitet izvođenja rudarskih radova i mogućnost održavanje proizvodnje uglja.
Nadanja su da će prijemom novih radnika, redovne nabavke opreme i blagovremeno održavanje postojeće opreme poboljšati cjelokupno stanje u pogonu i u narednom periodu proizvodnju uglja dovesti na planirani nivo.

EKSPROPRIJACIJA UGOVOROM
POKAZALA NAPREDAK

BH BUSINESS MAGAZINE:
Kakvo je stanje u resoru Eksproprijacije ?

RASIM DOSTOVIĆ:
U Službi za eksproprijacije i rudarske štete u toku tekuće godine došlo je do povećanja obima poslova, što je dovelo do rješavanja ili okončanja velikog dijela zaostalih predmeta iz prethodnog perioda, te predmeta koji su prema redovnom Godišnjem planu poslovanja, pokrenuti ili završeni u okviru realnih vremenskih mogućnosti.
Uvedena je praksa dogovaranja sa strankama u skladu sa Zakonskom legistativom koja tretira ovu oblast, te se težilo da što manje predmeta ima sudski epilog, jer je utvrđeno da putem sudskog procesa, koji obično traje i do nekoliko godina, preduzeće ima samo uvećanje troškova zbog vođenja dugotrajnih procesa i nakon toga plaćanja sudskih troškova i troškova kamata.
Dogovorom smo izvršili eksproprijaciju nekoliko objekata u pojedinim dijelovima naše lokalne zajednice i trenutno pripremamo dogovr sa mještanima određenih mjesnih zajednica, a ovaj proces je usporen zbog zastoja u radu Općinskog vijeća, koji će, nadamo se, biti riješen u narednih mjesec dana.

 

PRVI PUT POZITIVAN FINANSIJSKI REZULTAT U PRVOM POLUGODIŠTU GODINE

BH BUSINESS MAGAZINE:
Gospodine Dostović, kakvi su ekonomski pokazatelji poslovanja Rudnika u prvom polugodištu ove godine ?

RASIM DOSTOVIĆ:
Uprava i Nadzorni odbor Rudnika usvojili su Izvještaj o poslovanja Društva za prvih šest mjeseci tekuće godine, u kojem je po prvi put zabilježen pozitivan finansijski rezultat u prvoj polovini godine.
Ostvarena je dobit u iznosu od 4.671.281 KM i predstavlja veliki iskorak u poslovanju preduzeća, obzirom da je prethodne godine u istom periodu ostvaren gubitak u iznosu od 11.270.983 KM.
Rudnik je u posmatranom periodu proizveo 666.048,56 tona separisanog uglja, što je 96,73 posto u odnosu na planom predviđene količine, prosječne toplotne vrijednosti od 14.040,38 kJ/Kg, što je za 3,99 posto više od ostvarene toplote u prethodnoj godini.
Od ukupno proizvedenih količina uglja najviše je plasirano prema JP „Elektroprivreda BiH“ d.d. Sarajevo, te kupcima iz oblasti ostale industrije u BiH, a preostale količine plasirane za opštu i široku potrošnju, te dio za ino tržište.
Na osnovu plasiranih količina uglja ostvaren je ukupan prihod u iznosu od 93.847.580 KM, dok je ukupan rashod iznosio 89.223.155 KM i veći je za oko 17 miliona KM u donosu na godinu prije, iz čega proizilazi da je Društvo u prvih šest mjeseci poslovalo pozitivno u iznosu od 4.624.425 KM, što predstavlja znatno povećanje prihoda i veliki iskorak ka stabilizaciji poslovanja.
Dokaz tome su i rezultati poslovanja za isti period prethodne godine, kada je za prvih šest mjeseci ukupan prihod iznosio 76.860.351 KM, dok je ukupan rashod iznosio 87.355.364 KM, odnosno u prvih šest mjeseci 2023. godine, pod vodstvom bivše Uprave, Društvo je poslovalo sa gubitkom u iznosu od 10.495.013 KM. mjesec juni prošle godine, prilikom preuzimanja dužnosti, možemo okarakterisati kao mjesec kulminacije lošeg rada u protekle tri godine, kada je reultat na mjesečnom nivou bio negativan za oko 5 miliona KM, a ležište ostalo bez otkrivenog uglja.
Pored negativnog poslovanja, trenutna Uprava Društva, preuzimajući dužnost u mjesecu junu 2023. godine, zatekla je izuzetno tešku finansijsku situaciju kada su na dan 30. juna 2023. godine obaveze prema dobavljačima iznosile 39.581.910 KM, dok su ukupne obaveze prema dugoročnim i kratkoročnim kreditima iznosile 52.776.607 KM.
Pomak je svakako vidljiv ako sagledamo stanje na dan 30. juni 2024. godine, kada su obaveze prema dobavljačima smanjene na 36.929.107 KM, dok je stanje kredita smanjeno na 45.633.167 KM.
Nadamo se da ćemo nastaviti istim tempom i u narednom periodu dodatno popraviti finansijsku sliku Društva, što bi značilo i konačnu stabilizaciju poslovanja.
Ovakav podatak samo je jedan od dokaza da se provodila uspiješna politika poslovanja Društva, da su se donosile ispravne i pravovremene odluke, te da je angažman svih radnika neophodan za nastavak pozitivnog poslovanja i očuvanja kolektiva.
Podstrek za nastavak ovakvog poslovanja svakako je i ostvarena prosječna plata koja je iznosila 1.686,47 KM i za 24,83 posto je veća u odnosu na ostvarenu prosječnu platu u Federaciji BiH. Rudnik „Banovići“ ima jaku i stručnu kadrovsku strukturu uz pomoć koje je uprkos naslijeđenoj problematici, te dotrajaloj mehanizaciji uspio pronaći optimalan model za ostvarivanje pozitivnog poslovanja i osiguravanje stabilnosti proizvodnog procesa.
Tempo rasta parametara zasigurno će biti nastavljen i u drugom dijelu godine, kada se očekuje i veća proizvodnja uglja, ali i povećana tržišna potražnja.

Komentari

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com