DOC. DR ISMAR ALAGIĆ

NASLOVNICA-_ISMAR_ALAGIĆ

DOC. DR ISMAR ALAGIĆ, DIREKTOR TRA, AGENCIJE ZA RAZVOJ OPĆINE TEŠANJ:

POSLOVNA ETIKA NOSIVI JE ZID  TEŠANJSKOG PRIVREDNOG ČUDA

Tekst: Rašid Hakić

Fotografije: TRA- Agencija za razvoj općine Tešanj

Općina Tešanj već poodavno slovi kao „čaršija od posla“, o čemu svjedoči i podatak da je trenutni broj zaposlenih znatno veći od onog zabilježenog krajem osamdesetih godina prošloga stoljeća. Višemilionski izvozni aranžmani brojih uspješnih tešanjskih privrednih subjekata, u više od šezdeset država na šest kontinenata, još jedan je dokaz ekonomskog zamaha i reper uspješnosti za većinu drugih bosanskohercegovačkih lokalnih zajednica.

Koju ulogu u kreiranju povoljnog privrednog ambijenta ima TRA-Agencija za razvoj općine Tešanj, koje projekte je do sada realizovala i šta predstavlja strateške planske aktivnosti u narednom periodu? Odgovore na navedena i druga pitanja dao je Doc. Dr Isma Alagić, najpozvaniji da predstavi poslovanje izuzetno bitnog elementa  u nadasve uspješnom tešanjskom općedruštvenom mozaiku.

BH BUSINESS MAGAZINE: Gospodine Alagić, šta su misija i vizija Agencije za razvoj općine Tešanj, kada je osnovana i kakva je kadrovska struktura uposlenih ?

I.ALAGIĆ: Plan rada Agencije za razvoj općine Tešanj je usklađen sa zvaničnim strateškim razvojnim dokumentima općine Tešanj i statutarnim dokumentima privrednog društva TRA d.o.o. Rad TRA- Agencije kao razvojne funkcije općine Tešanj treba biti usklađen sa odrednicama Strategije razvoja općine Tešanj 2018. i potrebama lokalne zajednice za stvaranjem ambijenta za intenzivniji lokalni ekonomski razvoj. Realizacija zacrtanog zadatka postiže se regulacijom procesa iz nadležnosti rada Agencije kroz dostizanje održivosti projekata u području ekonomskog, socijalnog-društvenog razvoja i vođenja i usmjeravanja razvojnih projekata općine Tešanj.

Od osnivanja, 2009. godine, TRA radi na izgradnji imidža konkurentne lokalne zajednice,  općine Tešanj kao sredine poslovne izvrsnosti u kojoj je veoma ugodno biti građanin, u kojoj je zadovoljstvo biti radnik i u kojoj je poželjno biti preduzetnik-investitor, kroz privlačenje investicija i unapređenje kvaliteta života građana.

Vizija   TRA je da Tešanj postane sredina poslovne izvrsnosti, “10 E budućnost”, što podrazumijeva Ekonomiju, Elektronsku upravu, Ekologiju, Edukaciju, Energiju, Ekohranu, Etnologiju, Estetiku, Etiku i Europsku Uniju. Alati za ostvarivanje Vizije “10E  budućnost” predstavljaju put za brendiranje koncepata izvrsnosti u radu TRA, čime se potvrđuje slogan „TRA  Agencija – Vaš pouzdan partner za zajednički uspjeh“.

Tri stalno uposlena i dodatno tri uposlena po osnovu angažmana na projektima, putem sistematizacije radnih mjesta, pokrivaju sedam područja rada TRA Agencije. Specijalistički pristup u realizaciji aktivnosti TRA Agencije okupio je tim mladih stručnjaka od mašinskih inžinjera, ekonomista, pravnika, agronoma, komunikologa do politologa međunarodnih odnosa i diplomatije. Naši kadrovi posjeduju znanja, vještine i kompetencije sticane obrazujući i specijalizirajući se na domaćim i inostranim univerzitetima od Kuala Lumpura, preko Budimpešte i Torina do Berna. U kvalifikacionoj strukturi uposlenika TRA Agencije svi su nosioci VSS zvanja, od magistra do doktora nauka i univerzitetskih profesora.

BH BUSINESS MAGAZINE: Kojim područjima se bavi Agencija za razvoj općine Tešanj?

I. ALAGIĆ: TRA Agencija radi na koncipiranju ekonomskog rasta općine Tešanj  kao najmanjeg zajedničkog imenitelja sljedeća četiri faktora: kadrovi-kapital-tehnologija-prirodni resursi.

Aktivnosti TRA Agencije su struktuirane u sedam područja rada koje su propisane Planom rada za period 2014-2018. godina, i to:

1.      Projektni menadžment – fondovi domaćih i inostranih donatora,

2.      Baze podataka, analitika, statistika,

3.      Javno-privatni dijalog,

4.      Promocija privrednih potencijala, teritorijalni marketing i investicije,

5.      Obuka i obrazovanje,

6.      Ruralni razvoj, te

7.      Energetska efikasnost i zaštita okoliša.

IZVOZ, OSNOVNA ODREDNICA TEŠANJSKE PRIVREDE

BH BUSINESSMAGAZINE: Kako biste, u najkraćem, predstavili privredni ambijent općine Tešanj, ko su nosioci razvoja i koje privredne grane imaju najveći potencijal za investiranje?

I. ALAGIĆ: Općina Tešanj je u 2014. godinu ušla sa 2.132 poslovna subjekta od kojih je 811 firmi, 440 jedinica u sastavu, od kojih veliki broj banaka i osiguravajućih kuća i 881 obrt.

Ovo nas dovodi do podatka od 21,64 poslovna stanovnika na 1 stanovnika, što je zasigurno podatak vrijedan pažnje. U prva tri kvartala 2014. godine broj zaposlenih na području općine Tešanj dostigao je broj od 10.353, što je 885 lica više u poređenju za isti period u 2013. godini. Istovremeno broj nezaposlenih lica se smanjio za 214 lica, što rezultira u broju od 1.099 lica koja su novouposlena ili izbrisana sa evidencije nezaposlenih. Ako se vratimo u 1991. godinu, možemo pronaći podatak od 6.972 zaposlena lica. Mnogi na ovim prostorima prizivaju neka prošla vremena pod sloganom „kako je nekad bilo bolje“, međutim na prostoru naše općine broj zaposlenih je veći za 3.381 lice u odnosu na 1991. godinu, uz napomenu da se ovaj trend nastavlja i dalje, a da još dodatnih 1.000 naših sugrađana ostvaruje pravo na rad u dijaspori.

Određene procjene govore u prilog činjenice od 13.000 zaposlenih koji dolaze sa prostora naše općine, uz  9.500 učenika i studenata koji se uklapaju u naš koncept „društva koje stalno uči“.

Prema popisu stanovništva registrovan je broj od 46.135 stanovnika, među kojima se nalazi 35.490 radno sposobnih što je veliki potencijal naše lokalne zajednice.

Izvoz predstavlja osnovnu odrednicu tešanjske privrede, koji je od 2010. godine sa 189 miliona KM porastao na 348.791.113 KM na kraju 2014. godine na tržišta 60 različitih država sa 6 kontinenata. Izvoz u 21 državu prelazi pojedinačni iznos od milion KM i u ukupnom iznosu čini 324.979.174 KM.

U toku 2014. godine uvoz tešanjske privrede je iznosio 311.387.176 KM, što pokazuje da je tešanjska privreda ostvarila trgovinski suficit i da je omjer pokrivenosti izvoza uvozom iznosi 112,01 posto. Rast tešanjske privrede se neprekidno nastavlja posljednjih pet godina zaredom, a taj trend će, prema našim procjenama, biti nastavljen i u narednom periodu. Vodeće tešanjske firme bilježe porast prometa, izvoza, investicija i broja radnih mjesta, a neke nove se afirmišu i postaju novi faktor ekonomskog razvoja. Ako se među 100 najvećih firmi iz BiH u ovogodišnjem izboru časopisa „Poslovne novine“ nalaze 23 firme iz Tešnja, a po prvi puta u 27 godina postojanja navedenog izbora jedna lokalna administracija, i to također iz Tešnja, dobitnik je priznanja za „kreiranje povoljnog poslovnog okruženja“.

Ako privreda lokalne zajednice u kojoj Tešanjska razvojna agencija artikuliše lokalni ekonomski razvoj u posljednjih nekoliko godina ostvaruje povećanje izvoza od 75,6 posto, rast broj zaposlenih od 16,7 posto uz napomenu da u prvom kvartalu 2014. godine od 1034 novokreirana radna mjesta u Ze-Do kantonu na području općine Tešanj je kreirano čak 492 radna mjesta, što je 48,16 posto novokreiranih radnih mjesta u kantonu koji posjeduje izvozno orijentisanu privredu, onda svoj puni smisao dobija izreka „Dođite u Tešanj-budite i Vi uspješni“.

Ovaj poziv je  već ranije prepoznalo dvadesetak stranih investitora, a u stalnom porastu se nalaze domaće direktne investicije.

Među najuspješnijim firmama prema prometu  nalaze se: HIFA, AS group, Prevent FAD, Mann Hummel BA, MADI i druge. Nove investicije se realizuju na projektnom području gdje djeluje TRA Agencija, a ovom prilikom ističemo neke od njih, kao što su MADI, Inox Ajanović, Alpina Bromy, Lockwood, SM 3, B&M, Euro Onix i mnogi drugi. Neka mi oproste neki investitori koje sam zaboravio pomenuti ovom prilikom, no moram istaknuti da su firme kao AS grupa i HIFA pokrenuli značajne akvizicije kroz investicioni proces na području drugih općina u BiH, od kojih bih ovom prilikom pomenuo KLAS-Sarajevo i Bosanka-Doboj. Prethodna godina biće zapamćena kao uspješna, uz napomenu da više za „uspjeh“ nije „dovoljno biti prosječan-morate biti bolji od najboljih“.

TEŠANJ, DOM PRIVREDNE AKCIJE I SREDINA EKOLOŠKE SVIJESTI, ČISTOĆE I REDA

BH BUSINESS MAGAZINE: Koje su prednosti općine Tešanj, u privrednom smislu, u odnosu na druge bh. lokalne zajednice ?

I.ALAGIĆ: Tešanj predstavlja veoma dinamičnu i proaktivnu lokalnu zajednicu kada je u pitanju segment ekonomske aktivnosti. Tešanj predstavlja „dom privredne akcije“ koji ima temelje oličene u kadrovima i Centru obrazovanja odraslih Tešanj kao organizacionoj jedinici TRA Agencije. Pitanje kadrova je pitanje svih pitanja koje je trebalo biti riješeno juče, ako ga ne riješimo danas, sutra će biti već prekasno.

Naš „dom privredne akcije“ ima tri zida i to poslovni metabolizam, poslovnu tradiciju i poslovnu etiku. Naša orijentacija nije na niskoakumulativne privredne grane i da naša radna snaga radi duže od osam sati dnevno. Naš „poslovni organizam“ treba da posjeduje dobar „poslovni metabolizam“ i sklon stvaranju „dodane vrijednosti“ i proizvoda koji su prvenstveno orijentisani ka izvozu.

Poslovna tradicija je zasnovana na osnovnom geslu „sredine poslovne akcije“: „uradi dobro prvi put, uradi dobro svaki put, uradi na vrijeme!“.

Poslovna etika je značajan nosivi zid „tešanjskog privrednog čuda“, jer kod naših privrednika „data riječ je zakon“, makar naknadno uvidjeli da ste je možda dali na svoju štetu. Dimnjak na „domu poslovne  akcije-Tešanjskoj kući“ je „zelen“ jer on podržava „zelene tehnologije“ koje ne smiju ići na uštrb onečišćenja tla, vode i vazduha, a podržavajući viziju „Tešanj sredina ekološke svijesti, čistoće i reda“. Ukratko rečeno, put ka lokalnoj upravi visokih performansi vodi preko ciljeva i strateških planova čiji prioriteti su jasni, dok su elektronska uprava, sistemi upravljanja kvalitetom, motivacijske tehnike i programi obuka, alati kojima se dostiže koncept „REMEN“.

“REMEN” je akronim od pet slijedećih termina: Reforma javne uprave;  Ekologija sa pratećom infrastrukturom za unapređenje kvaliteta života, Mladi su naša budućnost i poseban segment je kreiranje inovativnih instrumenata koji podstiču njihovo zapošljavanje kao što je model nagrade za poslovne ideje mladih, Ekonomija sa posebnim fokusom na zapošljavanje i privlačenje direktnih investicija i, bogato kulturno-historijsko Naslijeđe predstavlja veliki potencijal za intenzivniji razvoj turizma i poticaj proizvodnji prehrambenih proizvoda i suvenira u funkciji promocije lokacijskih prednosti. Jedna od konkurentskih prednosti je duga poslovna tradicija oličena u činjenici da tešanjska privreda više od četrdeset godina isporučuje OEM dijelove, „prva ugradnja“, vodećim europskim i svjetskim proizvođačima iz oblasti autoindustrije.

Razvijen bankarski i finansijski sektor nas dovodi do prisutnosti svih vodećih banaka u Tešnju.

Brojne su prednosti lokalne zajednice među koje možemo uvrstiti pozicioniranje u sredinu komunikacijskog trokuta Zagreb-Sarajevo-Beograd, razvijenu elektronsku upravu koja obezbjeđuje za četiri puta kraći rok izdavanja dozvola u poređenju sa zakonskim rokom za građevinske i upotrebne dozvole, infrastrukturno opremljene poslovne zone uz razvijen model pogodnosti za ulagače čine komparativne prednosti sredine poslovnih ljudi u kojoj je „data riječ ispred svega drugog“.

Prisustvo carinskog terminala u Tešnju predstavlja još jednu od konkurentskih prednosti, posebno ako imamo u vidu rezultate koje isti postižu u obimu prometa roba.

POSVEĆENOST ZAJEDNIČKOM CILJU-

JOŠ JAČOJ EKSPANZIJI RAZVOJA

BH BUSINESS MAGAZINE: Koji su oblici saradnje TRA sa organima i službama općine Tešanj u cilju obezbjeđenja povoljnog poslovnog okruženja ?

I.ALAGIĆ: TRA Agencija je razvojna funkcija općinske administracije i javno preduzeće koje artikuliše potrebe za lokalnim ekonomskim razvojem.

Tokom 2014. godine lokalna zajednica kojoj pripadam i gdje aktivno predvodim kreiranje ekonomskog razvoja dobila je priznanje „Beacon Scheme – za kreiranje povoljnog poslovnog okruženja“, a časopis Economist, kao najveći svjetski časopis sa tradicijom dužom od 170 godina u području ekonomije, je među ostalim pomenuo Tešanj kao „dom iznenađujući uspješnog industrijskog razvoja“. Uposlenici TRA Agencije bili su dio tima koji je radio na pripremi i ispunjavanju strogih zahtjeva propisanih od strane modela poslovne izvrsnosti.

Certifikacija općina sa povoljnim poslovnim okruženjem BFC je aktuealna aktivnost na kojoj intenzivno rade uposlenici iz TRA agencije zajedno sa kolegama iz općinske administracije.

PODRUČJE BEAR – NAJBOLJI VALIDATOR OSTVARENIH REZULTATA

BH BUSINESS MAGAZINE: Upoznajte nas detaljnije o pojmu „Područje BEAR top 10 europskih regija“, statusu, značaju i konkretnim rezultatima istog za općinu Tešanj.

I.ALAGIĆ: BEAR predstavlja područje poslovne izvrsnosti (Business Excellence Area) Teslića, Tešnja i Žepča – tri lokalne zajednice s izuzetno dinamičnim privatnim sektorom. FDI magazine (Financial Times Group) izabrao je BEAR područje kao jednu od 10 najboljih destinacija za ulaganje u Evropi, po kriteriju isplativosti za investitore (2014/15).

Priznanje koje je za regiju budućnosti 2014/15 dodijelio FDI magazine dodijelio za područje poslovne izvrsnosti BEAR (Teslić-Tešanj-Žepče) predstavlja najbolji odraz šta o Vašem radu misli neko tko je zvanično glasilo Financial Times-a. Pažnja šire javnosti je privučena sa ciljem poticanja izvoza i privlačenja stranih investicija na prostor BEAR područja poslovne izvrsnosti.

Pomenuto priznanje je došlo u momentu rasta tešanjske lokalne privrede i predstavlja najbolji validator ostvarenih rezultata. Grupisanje i objedinjavanje kapaciteta tri susjedne općine Teslić-Tešanj-Žepče na promociji lokacijskih prednosti i privlačenja investicija, predstavlja po mnogo čemu jedinstven primjer u BiH, pa i šire. Tri susjedne općine su nastanjene sa tri različita većinska konstitutivna naroda, koji dolaze iz dva entiteta u BiH, a  udružuju se sa ciljem da zajednički rade na razvoju koncepta poslovne izvrsnosti. Tri susjedne općine: Teslić, Tešanj i Žepče u posljednjih dvadesetak godina su prešle put prožet različitim karakterom međusobnih odnosa.

Od perioda 1992. – 1995. godina, kada se njihovi međusobni odnosi mogu okarakterisati na različite načine, ali nikako nazvati „prijateljskim“, došli su do momenta da zajednički nastupaju prema investitorima i rade na promociji lokacijskih prednosti zajedničkog ekonomskog prostora.

BH BUSINESS MAGAZINE: Koje biste projekte, u djelokrugu rada TRA, izdvojili kao posebne ?

I.ALAGIĆ: TRA Agencija je ostvarila pozitivne rezultate u svim područjima svog rada. Tokom 2014. godine odobreno nam  je sedam projekata, čija je ukupna vrijednost 1.607.768,53 KM.

Krajem 2014. godine, kao direktor TRA Agencije, potpisao sam ugovor sa Delegacijom EU u BiH o realizaciji    projekta „COBEAR- Konkurentnost područja poslovne izvrsnosti“, koji Agencija za razvoj općine Tešanj implementira u saradnji sa partnerima  opštinom Teslić, RAŽ Razvojnom agencijom Žepče i Udruženjem privrednika „Biznis Centar“ Jelah-Tešanj. Ukupna vrijednost projekta je 526.575,65 €, odnosno 1.029.892,45 KM , od čega je  Europska unija  obezbijedila iznos od 439.547,95 € ili 859.681,07 KM. U okviru COBEAR Projekta koji traje trideset mjeseci, bit će pružena podrška izvozno orijentisanim malim i srednjim preduzećima uz razvoj poslovnog okruženja i unapređenje stanja na tržištu kvalifikovane radne snage u projektnom području.

Potom, u saradnji sa Međunarodnom finansijskom grupacija (IFC), zaokružili smo praćenje indikatora ekonomskog razvoja, kroz baze podataka nadopunjene izradom sektorskih analiza kao sistemskog pristupa konkurentnosti kroz saradnju sa GIZ Prolocal programom.

U saradnji sa GIZ Prolocal program uz asistenciju USAID/Sida GOLD konstituisali smo Savjet za lokalni ekonomski razvoj općine Tešanj, čiji rad adminsitrira TRA Agencija.

Promocija privrednih potencijala je kontinuirana aktivnost koju smo provodili kroz postinvesticionu podršku u saradnji sa FIPA-om, potom teritorijalnom marketingu sa GIZ Prolocal i kontaktima sa poslovnim agentima kroz USAID/Sida GOLD projekat.

Obuka radne snaga je veoma važno područje u radu TRA Agencije i „pitanje svih pitanja“ za dalji ekonomski razvoj bilo koje zajednice. Formiranje Centra za obrazovanje odraslih Tešanj kao organizacione jedinice unutar TRA Agencije, predstavlja institucionalni oblik artikulisanja razvoja radne snage u skladu sa potrebama lokalne i regionalne privrede. Podrška USAID/Sida Firma projekta Centru za obrazovanje odraslih Tešanj, nadopunjena je potpisivanjem sporazuma o saradnji između TRA Agencije i tri srednje škole u Tešnju na daljem jačanju kapaciteta Centra. Ukupna vrijednost  prve faze projekta implementirane tokom 2014. godine je iznosila 141.001,95 KM.

Dodatna podrška radu Centra je stigla krajem 2014. godine na temelju odobrenog projekta od strane Federalnog ministarstva razvoja, preduzetništva i razvoja.

Ruralni razvoj predstavlja područje čiji razvoj je dinamiziran ugovorom koji je TRA Agencija potpisala sa organizacijom Aid Al Qatariya iz Katara sa ciljem podizanja intenzivnih nasada malina. Vrijednost donacije za projekat je 143.608,68 € , odnosno 280.874,16 KM u toku trajanja projekta od 24 mjeseca. Kroz projekat je prvobitno bilo planirano podići 37 intenzivnih nasada malina, a već sada je cilj nadmašen za 15,9 posto, a do kraja 2014. godine prekoračili smo postavljeni cilj projekta za 21,3 posto u odnosu na prvobitno planirano stanje. Uspostavljeni fond u okviru TRA Agencije treba obezbijediti dalje proširenje nasada i unapređenje kapaciteta.

Energetska efikasnost i zaštita okoliša je područje u kojem je TRA Agencija ostvarila značajne rezultate tokom 2014. godine. Zajedno sa organizacijom HABITAT for Humanity pokrenuli smo radove na rekonstrukciji prve zgrade koja će dobiti certifikat o energetskoj efikasnosti. Kada je riječ o zaštiti okoliša, projekat prikupljanja, odvodnje i prečišćavanja otpadnih voda koji podržava kredit Europske investicione banke je nazamisliv bez aktivnog učešća predstavnika TRA Agencije.

Studijsko-projektna dokumentacija se nalazi u završnoj fazi izrade, tako da se u narednom periodu očekuje otpočinjanje radova na izvedbi. Sanacija deponije čvrstog otpada u Tešnju otpočet će shodno odrednicama Plana o prilagođavanju i projektu koji je pripremila TRA Agencija u saradnji sa JP RAD Tešanj, a finansijsku podršku je obezbjedilo Federalno ministarstvo turizma i zaštite okoliša.

KORAK ISPRED DRUGIH

BH BUSINESS MAGAZINE: Koliki su uloga i značaj TRA u organizaciji sajma privrede u Tešnju i šta navedena manifestacija znači za promociju privrednih potencijala lokalne zajednice?

I.ALAGIĆ: TRA Agencija je aktivni sudionik dosadašnjih i partner u realizaciji budućih sajmova privrede u Tešnju. Prošle godine smo imali zapažen nastup kroz BEAR razvojnu inicijativu, dok smo bili nosioci prateće manifestacije u sastavu koje sam prezentovao privredne potencijale općine Tešanj. Sajam privrede u Tešnju predstavlja izložbu naših potencijala i mali prozor u svijet kada se pažnja šire javnosti privuče na par dana u „našu čaršiju“.

Rezultati tešanjske privrede doprinose da se 365 dana u godini govori o lokalnoj zajednici koja pretenduje da uvijek bude „barem za korak ispred drugih“.

BH BUSINESS MAGAZINE:  Gospodine Alagić, šta predstavlja strateške planske aktivnosti Agencije za razvoj općine Tešanj tokom ove godine i realizacija kojih projekata će obilježiti naredni period?

I.ALAGIĆ: Tokom 2015. godine radit ćemo na realizaciji projekata koji su već u fazi implementacije, kao što su: COBEAR, Centar za obrazovanje odraslih, Podizanje nasada malina, Savjet za lokalni ekonomski razvoj, Energijska efikasnost stambenih zgrada za kućanstva manjih primanja kroz sticanje energijskog certifikata u saradnji sa REELIH projektom i organizacijom Habitat, a uz uz podršku USAID.

Naš cilj je da se okrenemo ka programima EU i pripremimo za kandidovanje određen broj projektnih ideja koje su u skladu sa strateškim smjernicama lokalne zajednice. Naša saradnja sa projektima GIZ Prolocal i USAID/Sida GOLD bit će nastavljena u narednoj godini.

Očekujemo realizaciju novih poslovnih investicija na području općine Tešanj i pokretanje radova na projektu sistemskog rješavanja zbrinjavanja otpadnih voda i unapređenju elektroenergetskih potencijala na lokalnom nivou.

Nove poslovne investicije na području naše općine biće nastavljene i tokom 2015. godine, a  poruka svim investitorima i ljudima dobre volje glasi:”Odvažite se – budite i Vi tešnjaci, barem na kratko vrijeme!”

BIOGRAFIJA

Doc.dr. Ismar Alagić je rođen 1973. godine u Doboju.

Po profesiji je doktor tehničkih nauka, naučna oblast Ekonomika i organizacija.

 Magistarski rad dolazi iz područja Upravljanja kvalitetom. Tokom ranijeg perioda obavljao je različite rukovodne dužnosti i poslove u javnom i privatnom sektoru među kojima: Savjetnik općinskog načelnika za EU-fondove (Općina Tešanj, 2009-2013), Direktor tehnološkog centra za drvnu industriju (ARTECO d.o.o. Wood Technology Center, 2009), Savjetnik direktora regionalne razvojne agencije za klastere, tehnologije i tehnološke parkove (REZ d.o.o. Zenica, 2005-2008), Rukovodilac razvojno-tehnološke službe (FAD, 2001-2005), Glavni konstruktor (Pobjeda Tešanj, 1998-2001).

Angažovan je kao predavač i naučni radnik na Univerzitetima u Zenici i Istočnom Sarajevu u zvanju docenta. Trenutno je angažovan u nastavnom procesu na Mašinskom i Politehničkom fakultetu Univerziteta u Zenici i Saobraćajnom fakultetu u Doboju Univerziteta u Istočnom Sarajevu. Autor je više od 90 naučnih radova i projekata prezentovanih na domaćim i međunarodnim naučno-stručnim konferencijama.

Većina od navedenih projekata je realizovana u konkretnim radnim uslovima. Učestvovao je u četiri međunarodna projekta finansirana od strane Vlade Japana (2002), Ministarstva inostranih poslova Italije (2002-2003) i Vlade Švicarske (2007-2008) i Ministarstva privrede NR Kine (2012). U okviru navedenih projekata je boravio u navedenim državama na studijsko-stučnom usavršavanju.

Navedeni projekti su se bavili problematikom upravljanja proizvodnjom u istočnoj Evropi, kreiranju mreže za male i srednje firme u području Mediterana i Balkana, uspostavom Centra za izvrsnost u drvopreradi u BiH, uspostavi poslovnih zona i sredina za razvoj preduzetništva u Istočnoj Europi.

Član  je tehničkog komiteta TC/35 Cestovna vozila i radne grupe WG35/2 Standardizacija pri Insitutu za standarde BiH, dok trenutno obnaša poziciju Predsjednika komisije za međunarodne veze i europske integracije Saveza općina i gradova FBiH i člana Zajedničkog nadzornog komiteta za programe prekogranične saradnje IPA CBC SRB-BiH i IPA CBC HR-BiH. Radio je kao konsultant na brojnim projektima finansijski podržanim od strane USAID, GTZ/GIZ, UNDP, SIPO, Sida i dr. Posjeduje kontakte sa brojnim univerzitetima, istraživačkim institutima i poslovnim asocijacijama širom svijeta (Njemačka, Španija, Italija, Japan, Švicarska, Austrija, Kina i dr.) sa čijim predstavnicima je uspostavio saradnju. Aktivno se služi engleskim jezikom. Trenutno obavlja dužnost direktoraTRA doo-Agencije za razvoj općine Tešanj.

         

Komentari

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com