DR. NIHAD OMEROVIĆ

NASLOVNICA-DR_NIHAD_IMAMOVIĆ

DR. NIHAD OMEROVIĆ, NAČELNIK OPĆINE SREBRENIK:

RASPODJELA JAVNIH PRIHODA

MORA BITI PRAVIČNIJA

 Tekst Rašid Hakić
Saradnik na pripremi materijala Esad Dedić, šef protokola općine Srebrenik
Fotografije na naslovnici i u tekstu By PRINTAS  digitalna štampa Srebrenik
Fotografija na str. 12  Stari grad -tvrđava Srebrenik Foto “CANON”-By Hajrudin Muminović-2005

Radnim angažovanjem u realnom sektoru na najdirektniji način je spoznao elemente, načine i značaj stvaranja nove vrijednosti.
Iskustvo u nekoliko godina rada kao službenika općinske administracije, pomoglo mu je da shvati na koji način organi lokalne uprave i viših nivoa vlasti moraju biti efikasan servis privrednicima, onima koji stvaraju novu vrijednost.
Sa akademskim zvanjem doktora tehničkih nauka Nihad Omerović je sublimirao stručnost i iskustvo i danas, kao prvi čovjek općine Srebrenik, težišno angažovanje usmjerio na stvaranje povoljnog privrednog ambijenta.

BH BUSINESS MAGAZINE:
Gospodine Omerović, šta su bile osnovne karakteristike privrednog ambijenta na području općine Srebrenik u ex jugoslovenskom periodu i prvim poslijeratnim godinama ?

Dr N. OMEROVIĆ:
Nekoliko decenija, sve do kraja osamdesetih godina prošloga stoljeća, privreda općine Srebrenik bilježila je konstantu razvoja, prevashodno zahvaljujući tadašnjem sistemu uređenja i vrstu planirane ekonomije.
Po broju zaposleni prednjačila su privredna društva Majevica, Ingram, Interplet i Sinex, čije uspješno poslovanje je u najvećoj mjeri uticalo na kreiranje općedruštvenog života i rada, kako lokalne zajednice, tako i mikro okruženja. U opisu tadašnjeg privrednog stanja ne treba zanemariti ni činjenicu radnog angažovanja stanovnika ovog područja u rudnicima na području TK, ali i van bh. granica.
U prvim poslijeratnim godinama, usvajanjem zakona koji su tretirali promjenu vlasničkih odnosa, proces privatizacije    nije se umnogome razlikovao   u  odnosu na druge bh. sredine, a pozitivni primjeri tranzicije vlasničkih odnosa su Ingram i Herceg, privredni subjekti sa  konstantom uspješnog poslovanja. Zahvaljujući povoljnom  geostrateškom položaju općine Srebrenik, značaju putne komunikacije Tuzla-Orašje i pravovremenoj konekciji privrednika na nove tržišne principe, došlo je do osnivanja i razvoja brojnih drugih privrednih subjekata, od kojih i  Jata group, Kopex-a, Aksemont-a  i drugih koji predstavljaju okosnicu privrednog razvoja ovog dijela TK i BiH.
BH BUSINESS MAGAZINE:
U kojoj mjeri su globalna ekonomska kretanja, izražena u proteklih nekoliko godina, uticala na poslovanje privrednih subjekata na području općine Srebrenik?

Dr  N. OMEROVIĆ:
Posljedica ekonomske krize, koja je od 2008. godine zahvatila čitav svijet, nisu bili imuni ni privrednici sa područja naše općine, bez obzira koliko pravovremeno i adekvatno djelovali na izazove i promjene uslovljene turbulentnim dešavanjima na globalnom nivou.
Posljedice takvog stanja bile su vidljive kroz zastoj u razvoju, proširenju proizvodnih kapaciteta, stagnaciji u otvaranju novih radnih mjesta, a u nekim privrednim subjektima i u smanjenju broja zaposlenih. Ipak,  zahvaljujući sposobnostima menadžera i brzoj prilagodbi uslovima na tržištu, najveći broj privrednih subjekata zadržao je dostignuti status.
Pozitivna globalna ekonomska kretanja primjetna su i kod naših privrednika, a potvrda toga je proširenje proizvodnih kapaciteta u firmama Herceg,  Aksemont i Hanerix, čije svečano puštanje u rad nove proizvodne hale čini zvanični dio programa obilježavanja Dana općine Srebrenik 26.  jula ove godine.

BRZO I USPJEŠNO  – ZADATAK TIMA ZA LOKALNI RAZVOJ

BH BUSINESS MAGAZINE:
Šta predstavlja komparativne prednosti općinskog područja za još jaču privrednu progresiju u odnosu na druge bh. lokalne zajednice i koje aktivnosti realizujete s ciljem da općinska administracija bude što kvalitetniji servis privrednicima ?

Dr N. OMEROVIĆ:
Osobenosti reljefa, karakteristike zemljišta, nadmorska visina, klima i drugi elemeti pogoduju bavljenju voćarstvom i poljoprivredom, što je u značajnoj mjeri prepoznato od strane domicijelnog stanovništva i predstavlja, kako ste naveli u pitanju, komparativne prednosti koje omogućavaju stvaranje nove vrijednosti.
Smatram da, osim navedenih grana privrede, ovo područje ima šansu i u značajnijem razvoju industrije. S tim u vezi, u proteklih nekoliko mjeseci rada akcentirao sam stratešku aktivnost koja podrazumijeva staranje povoljnog privrednog ambijenta na općinskom području.
Rezultati se ogledaju u smanjenju opterećenja za sva privredna društva koja egzistiraju, a to se odnosi i na nova, koja će tek biti registrovana.
U okviru Službe za poduzetništvo i razvoj općine Srebrenik formiran je tim za lokalni ekonomski razvoj i projekte, koji ima ulogu aktivnog asistenta za sva privredna društva koja posluju na području Općine. Putem ovog tima pruža se aktivna podrška u smislu kako administativne   pomoći pri otvaranju novih preduzeća, tako i pri izradi određene dokumentacije, apliciranju za određena grant ili kreditna sredstva od komercijalnih banaka ili državnih agencija, kako bi se olakšao razvoj i djelovanje privrednika.
Posebno naglašavam da u okviru ove Službe radi osoba koja se doslovno, putem telefona može kontaktirati i čija obaveza je otići po pozivu predstavnika privrednog subjekta, preuzeti delegirani zahtjev i riješiti kompletan postupak realizacije istog. Ovo je jedan od načina kako da sa privrednicima imamo najdirektniju interakciju, jer samo nova radna mjesta stvaraju novu vrijednost, a organi lokalne uprave mogu i moraju biti kvalitetan servis i jedan od bitnih elemenata privrednog progresa.

NAJDIREKTNIJA INTERAKCIJA SA PRIVREDNICIMA

BH BUSINESS MAGAZINE:
Svaka lokalna bh. zajednica ima svoje specifičnosti, pa i u pogledu odnosa općinskog načelnika prema onima koji stvaraju nove vrijednosti. Kakav ste Vi lični, a i personalni odnos izgradili sa privrednicima sa područja ove općine ?

Dr N. OMEROVIĆ:
Bez obzira na određene predrasude koje su bile prisutne prilikom mog dolaska na poziciju općinskog načelnika, mogu  istaći da sam prezadovoljan odnosom koji smo u proteklih nekoliko mjeseci izgadili. To se podsebno odnosi na saradanju sa Udruženjem privrednika  koja djeluje na području općine, legalnom institucijom koja zastupa interese i artikuliše probleme znatnog broja privrednih društava.
Potvrda toga je nedavno održani radni sastanak na kojem smo identifikovali i dogovorili rješavanje konkretnih pitanja, dilema i problema sa kojima su privrednici suočeni. Dogovorili smo održavanje tih sastanaka jednom mjesečno, a sve s ciljem da otklonimo bilo kakvu vrstu barijera između privrednika, načelnika i organa lokalne uprave i budemo na usluzi rješavanja svih pitanja koja stoje na putu razvoja, a koja se nerijetko tiču i viših nivoa   vlasti , te da bez obzira na to općina mora biti uključena u rješavanje problema koji su u ingerenciji viših nivoa.
Rezultati takvog odnosa vidljivi su i kroz već usvojene odluke općinskog vijeća, koje u punom kapacitetu nastoji biti još jedan činilac stvaranja još jačeg privrednog zamaha. Ništa manje bitno, a što u navedenom kontekstu želim naglasiti jeste potvrda onog što sam u izbornoj kampanji naglašavao, a to je da sam općinski načelnik, a time i predstavnik svih stanovnika općine Srebrenik, bez segregacije ili preferiranja bilo koga ili bilo koje političke opcije. S tim u vezi, u okviru programske platforme jedna od prvih, a time i najbitnijih tačaka bila je stvaranje funkcionalnih općinskih organa uprave na način da budu efikasan servis kako građanima, tako i privrednim društvima.
U svemu ovome veoma bitna pozitivna stvare će biti skoro useljenje u novu zgradu Općine, koje je planirano za 18. juni ove godine, što će pružiti neophodne tehničke uslove za rad općinskih organa koji su trenutno dislicirani na sedam posebnih lokacija. U novom objektu općinski zaposlenici će biti odgovarajuće tehnički opremljeni i organizovani da mogu znatno efikasnije ispunjavati radne obaveze, uz odgovarajući stepen odgovornosti, na kojem konstantno insistiram.  Polazeći od sebe kao prvog čovjeka općinske administracije  pa do svih uposlenih, bez obzira koju prirodu posla obavljali, moramo biti svjesni činjenice da mi živimo od građana i da moramo biti u njihovoj funkciji, da smo njihov servis koji nas plaća i moramo izvršavati i realizirati sve njihove zahtjeve.

BH BUSINESS MAGAZINE:
Jedan od političkih bh. lidera u predizbornoj kampanji obećao je otvaranje nekoliko desetina hiljada radnih mjesta. Koliko su realne takve tvrdnje i obećanja i postoje li šanse da se navedeno i ostvari ?

Dr N. OMEROVIĆ:
Šanse ne samo da ima, šanse mora biti i moramo je stvarati. Takav pozitivan, a možda za neke i nerealan stav mora postojati.
Moramo ga posmatrati afirmativno i na taj način se organizirati i djelovati. Ta mogućnost je realna ukoliko svi nivoi vlasti krajnje ozbiljno i odgovono pristupe realizaciji nadasve velikog projekta.
Na     tom fonu, a u cilju stvaranja realnog ambijenta za proširenje proizvodnih pogona pristupili smo stvaranju realnih uslova za formiranje najveće poslovne zone na području općine Srebrenik.
Radi se o zoni Brezje, po površini najvećoj i položaju najracionalnijoj, a u toku su završne aktivnosti na izradi prostornog plana općine Srebrenik između već ranije formiranih poslovnih zona gdje će biti tretirana i oformljena navedena poslovna zona. Ostao nam je još samo jedan dio poslova u pogledu infrastrukture, a to je rješavanje pristupne komunikacije, odnosno izgradnja mosta, čime bi se obezbijedila mogućnost direktne komunikacije sa magistralnim putem do poslove zone, čime bi se udaljenost   zona od magistralnog puta svela na 150. metara. Time bi već od jeseni svi potencijalni ulagači, uz već ranije pripremljene administrativne olakšice, stekli sve neophodne preduslove da otvaranje poslovnih pogone. O atraktivnosti poslovne zone Brezje govori i interesovanje investitora za realizaciju poslovnih ideja. Na navednom  području bit će riješena kompletna infrastruktura, pri čemu će Općina, uz saglasnost općinskog vijeća, pružiti maksimalno stimulirajuće olakšice i mjere s ciljem privlačenja investitora, kako sa područja općine Srebrenik, tako i okruženja.

BH BUSINESS MAGAZINE:
Kakav je Vaš stav o sintagmi „općinski načelnik – menadžer“ ?

Dr N. OMEROVIĆ:
Između pojmova „uspješan općinski načelnik“ i „uspješan menadžer“ je znak jednakosti.
Uspješan menadžer, odnosno općinski načelnik podrazumijeva osobu koja mora i treba posjedovati sve neophodne strukovne, moralne, iskustvene  i pozitivne ljudske sposobnosti i kapacitete.
I ne samo posjedovati nego ih upotrebljavati na najracionalniji mogući način. I to na način da svojim radom i djelovanjem, kako sa svojim saradnicima, tako i sa svim udruženjima i institucijama, radi na stvaranju efikasnog sistema.  Šta želim da kažem pominjanjem pojma „efikasan sistem„ ?
Djelovanje pojedinca, u koordinaciji sa svim drugim neophodnim karikama, odnosno elementima, bez stvaranja funkcionale organizacije, ne može doprinijeti razvoju bilo kojeg segmenta javnog života, a naročito kada je u pitanju općina, odnosno općinski načelnik.
S tim u vez akcenat moga djelovanja i rada jeste stvaranje funkcionalnog sistema u kojem bi načelnik aktivno, efikasno, racionalno i produktivno sarađivao sa saradnicima, općinskim službama, svim institucijama i rješavao probleme i poslove po prioritetu značaja. I ono što smatram potrebnim istaći,  biti općinski načelnik prvenstveno je čast, ali i obaveza i odgovornost.

BUDŽETSKI DEFICIT KOČI INFRASTRUKTURNI RAZVOJ

BH BUSINESS MAGAZINE:
Koje infrastrukturne projekte ste zatekli u fazi realizacije i ima li u općinskom budžetu sredstava za nove projekte?

Dr N. OMEROVIĆ:
Najveći projekat, koji po obimu obilježava posljednju deceniju na području općine Srebrenik jeste izgradnja nove općinske zgrade vrijedan oko pet miliona KM i bit će zvanično stavljen u funkciju 26. Juna ove godine, u povodu Dana općine.
U odgovoru na prethodna pitanja naglasio sam značaj nove zgrade općine i sasvim je sigurno, novi kvalitet u radu organa uprave. Ono sam čim smo suočeni jeste budžetski deficit i to će biti osnovni razlog zbog kojeg u narednim godinama na području općine u narednih nekoliko godina neće biti moguće finasiranje značajnijih infrastrukturnih projekata finansiran budžetskim sredstvima.
Uložit ćemo maksimalne napore ka stabilizaciji općinskog budžeta, a realizaciju infrastrukturnih i drugih prijekata nastojat ćemo riješiti obezbjeđenjem sredstava viših nivoa vlasti i uz pomoć nevladinih organizacija.
Prije dva mjeseca podnio sam izvještaj Općinskom vijeću i javnosti o prvih 100 dana rada općinskog načelnika i u okviru tog izvještaja istakao da sam sa saradnicima i predstavnicima političkog života uspio obezbijediti 4,5 miliona KM sa viših nivoa  vlasti, od vladinih i nevladinih organizacija s ciljem rješavanja prioritetnih projekata na području općine Srebrenik.
To je primjer kako se može i mora raditi u nedostatku budžetkih sredstava i crpiti sve moguće izvore za finasiranje projekata prioritetnih za lokalnu zajednicu.

BH BUSINESS MAGAZINE:
Gospodine Omerović, kakav je trenutni status općine u odnosu na ostale oblike društvenog bh. organizovanja ?

Dr N. OMEROVIĆ:
Općine su, u sadašnjem ustavnom uređenju, političkom sistemu i društvenom poretku umnogome prepuštene same sebi.
Viši nivoi vlasti u dovoljnoj mjeri ne prepoznaju probleme sa kojima se susreću općine i koje nisu u mogućnosti same rješavati.
Šta želim da kažem ?
Viši nivoi vlasti nemaju dovoljno kontakata sa  svakodnevnim životnim problemima i apelirao bih od viših nivoa i organa vlasti da formiraju određeno tijelo, tijelo koordinacije sa općinskim načelnicima, gdje bi se moglo ostvariti više inteaktivnog djelovanja u smislu razmjene mišljenja identifikovanjem problema koji su prisutni na terenu i utvrđivanja načina pravac njegovog rješavanja.
Smatram da bi takav pristup mogao ići ka rješavanju stanja u kome se nalazimo i uspostavljanja pravednijeg sistema vrijednosti.
Ono što muči običnog čovjeka nije neimaština koliko nepravda prisutna u našem svakodnevnom životu. Tu moramo maksimalno aktivno i afirmativno djelovati. Dio problema koji je evidentan odnosi se na nerealnu raspodjelu javnih prihoda po horizontali, a ono što je za nas još važnije, i po po vertikali.
Konkretno, općina Srebrenik nalazi se na području TK i mišljenja sam da je nerealno da poreski obveznici općine Srebrenik i TK, imajući u vidu da se radi o najmnogoljudnijem kantonu na području FBiH, puno više daju nego što dobijaju.
S tim u vezi bilo bi neophodno raditi na izmjenama i dopunama Zakona o pripadnosti javnih prihoda na način da kantoni, odnosno općine ostvare veće procente povratka javnih prihoda.
Ovo i zbog toga što su općine direktno vezane na probleme koji se nalaze na njihovom području. Kao prilog navedenom može poslužiti ilustracija. Naime, svedoci smo prošlogodišnjih elementarnih nepogoda.
Jedino su općine bile institucije koje su se sto posto angažovale u pravcu rješavanja brojnih problema. Zašto?
Zato jer se radi o našim ljudima sa kojima dijelimo svakodnevnicu, a time i probleme, dok su sve druge institucije bile stepenicu-dvije ili više iznad i iz drugačije perspektive su gledale na te probleme.
Federalna uprava civilne zaštite neprofesionalno se odnosila prema problematici stanja elementarnih nepogoda.
Materijalna sredstva, koja posjeduje Federalna uprava civilne zaštite ni do danas nisu raspoređena općina na području FBiH, dok mi trpimo ogromne pritiske od strane građana za materijanom i novčanom pomoći za sanaciju nastalih šteta.

BIOGRAFIJA

Nihad Omerović  je rođen 28.10.1969. godine u mjestu Falešići, općina Srebrenik. Srednju mašinsku školu završio je 1987. godine u Srebreniku, a zbog nesretnih okolnosti i agresije koja je pogodila našu zemlju visoko obrazovanje nastavio je tek nakon završetka rata. Diplomirao je na Rudarsko-geološkom fakultetu u Tuzli, 1998. godine.
U toku dosadašnjeg radnog vijeka obavljao je brojne odgovorne poslove i radne zadatke a između ostalog bio je:  asistent u mašinskoj službi firme „Manesman“ Deutschland,  šef službe za automatsku obradu podataka u Općini Srebenik,  šef službe za društvene djelatnosti u Općini Srebrenik,  profesor u Mješovitoj srednjoj školi Srebrenik, inženjer za proizvodnju u DD Ingram Srebrenik i direktor d.o.o. ”Inženjering i proizvodnja”.
Postdiplomski studij na Odsjeku Priprema mineralnih sirovina i materijala, RGGF Tuzla, upisao je školske 2009/10. godine. Magistrirao je 28.8.2012. godine na navedenom odsjeku, te stekao zvanje magistra nauka tehničke struke iz oblasti pripreme mineralnih sirovina i materijala.
Doktorski studij je okončao odbranom doktorata 13.5.2014. godine na Univerzitetu u Banja Luci iz uže naučne oblasti „Priprema mineralnih sirovina“, te je na taj način stekao zvanje Doktora tehničkih nauka iz oblasti rudarstva, pred komisijom koju su sačinjavali najeminentniji stručnjaci iz oblasti „pripreme mineralnih sirovina“ sa područja Balkana.
Objavio je više naučih radova u domaćim i međunarodnim časopisima. Doktorska disertacija pod nazivom „Optimizacija proizvodnje eruptivnih agregata primjenom savremenih računarskih tehnologija“ koju je sačinio, sadrži originalni softver na koji polaže autorska prava, a koji omogućava praktično rješavanje optimizacionih problema primjenom metoda višekriterijumske analize i može se primijeniti na probleme optimizacije bilo koje vrste.
Na dužnost općinskog načelnika dolazi sa radnog mjesta u DD „Ingram“ Srebrenik, gdje je radio na poslovima i radnim zadacima Tehničkog rukovodioca radne jedinice „Rudnik krečnjaka“,  pri čemu je vršio direktno tehničko rukovođenje dva površinska kopa, te pružao tehničku i savjetodavnu pomoć pri rukovođenju površinskim kopom dijabaza koji se nalazi u općini Zavidovići. Učestvovao je u izradi i reviziji velikog broja projekata. Svojim radnim i stručnim angažmanom uspio je unaprijediti i racionalizirati proces proizvodnje unutar privrednog društva „Ingram“, kao najvećeg proizvođača kamenih agregata u Bosni i Hercegovini.
U dugogodišnjem radnom vijeku aktivno je učestvovao u iniciranju i sprovođenju različitih projekata na nivou lokalne zajednice. Prije samog početka odbrambenog rata svoj radni agnažman započeo je u Njemačkoj, da bi odmah početkom agresije na BiH, napustio radni angažman u Njemačkoj i priključio se „Patriotskoj ligi“, jedinici koja je prva stala u odbranu naše države. Bio je aktivni učesnik odbrambenog rata kao pripadnik Patriotske lige BiH.
Oženjen je, otac dvoje djece, trenutno nastanjen u mjestu Falešići, općina Srebrenik. Govori Engleski i Ruski, a djelimično poznaje i Njemački jezik. Posjeduje veoma visok stepen znanja računarskih programa, a posebno Auto Cad, MS Office i Visual Studio.

         

Komentari

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com