Edin Mulahasanović DIREKTOR DRUŠTVA “FDS”

EDIN_MULAHASANOVIC
KVALITET NAŠIH PROIZVODA I KVALITET TRŽIŠNOG PRISTUPA OSNOVNA SU SREDSTVA KOJIMA MOŽEMO DOBITI TRŽIŠNU UTAKMICU
– Decenije konstante razvoja
– Sav teret zaštite i potpore domaćoj
   proizvodnji pao je na FDS
– Svojstvima i dizajnom zadovoljeni
   svjetski standardi
Prema procjenama dobrih poznavalaca domaćih privrednih prilika od duhanske industrije u Bosni i Hercegovini živi oko petnaest hiljada osoba. U nekim ranijim vremenima, sa jasnije definisanim ekonomskim zakonitostima u praksi, taj broj bio je znatno veći. Danas kada je Fabrika duhana Mostar prestala sa radom, a Fabrika duvana Banja Luka nalazi u krajnje nezavidnom položaju, jedinu svijetlu tačku u ovoj oblasti predstavlja Fabrika duhana Sarajevo,koja, sintezom stručnosti i najsavremenije tehnologije u proizvodnji cigareta uspješno parira drugim proizvođačima iz mikro i makro okruženja.

Koji elementi čine poslovni ambijent i koji uzroci onemogućavaju još bolju tržišnu poziciju FDS-a, neka su od pitanja na koje je odgovore dao Edin Mulahasanović, prvi čovjek  menadžmenta jednog od najstarijih bh. kolektiva,  stručnjak i vrsni poznavalac prilika u duhanskoj industriji uopšte.
PERIODI IZRAZITIH USPJEHA, ALI I PADOVA
BH BUSINESS MAGAZINE: 
Gospodine  Mulahasanović, Fabrika duhana Sarajevo više od 130 godina sastavni je dio poslovne bh. mape. Predstavite, u kratkim crtama, hronologiju razvoja od osnivanja do danas, sa akcentom na značaj i ulogu FDS-a u mikro i makro poslovnom okruženju?
MULAHASANOVIĆ: 
Fabrika duhana Sarajevo osnovana je 1880., samo dvije godine nakon okupacije Bosne i Hercegovine od strane Austro-Ugarske monarhije, 1878. godine i jedno je od četiri prva industrijska preduzeća u Bosni i Hercegovini. Prvobitna lokacija na kojoj su izgrađeni prvi pogoni FDS-a su se nalazili na Marijin Dvoru, tadašnjoj periferiji, a danas centru Sarajeva. Sa proizvodnjom cigareta započelo se krajem 1882. godine, a  sve do 1905. cigarete u Fabrici su pravljene ručno, da bi te godine bila nabavljena prva mašina za automatsku izradu cigareta.
U životu Fabrike duhana Sarajevo, od trenutka njenog osnivanja, pa sve do danas, može se izdvojiti nekoliko perioda. Prvi je austrougarsko razdoblje koje karakterizira uklapanje rada Fabrike u opće ciljeve koje je austrougarska vlast imala na našim prostorima.
Drugi je period Kraljevine Jugoslavije u kojem je, usljed monopolističkog odnosa vlasti u Beogradu, došlo do osjetne stagnacije u radu Fabrike.
Treći značajan je period avnojevske Jugoslavije, u kojem Fabrika duhana Sarajevo postiže zavidne poslovne rezultate, bez obzira na vrlo često krajnje nepovoljne uvjete rada koji su nastajali ponekad teško objašnjivim djelovanjem okruženja. Upravo u ovom razdoblju, koje je trajalo nepunih pedeset godina, Fabrika duhana Sarajevo kadrovski i materijalno je izuzetno ojačala, te se svrstala u red vodećih fabrika duhana na Balkanu.
Potreba za proširivanjem i modernizacijom postojećih fabričkih postrojenja uticala je sredinom pedesetih godina XX stoljeća na odluku o gradnji novog fabričkog kompleksa, što se konačno i realiziralo 1960. godine kada je Fabrika preselila u novoizgrađene objekte u Pofalićima. Površina novoizgrađenih objekata u trenutku preseljenja iznosila je približno 40.000 metara kvadratnih. Svoj konačan oblik kompleks u Pofalićima je dobio 1971. godine, kada je okončana izgradnja objekata Fabrike duhana i pogona. Izgradnju fabričkog kompleksa u Pofalićima u potpunosti su finansirali zaposleni u Fabrici, što predstavlja svojevrstan presedan u vremenu i prostoru u kojem se to događalo.
Od 1971. godine Fabrika duhana Sarajevo se, u cilju modernizacije, okreće ka uvozu savremene opreme koja je bila primjerena novoj tehnologiji proizvodnje cigareta. Takva orijentacija omogućila je Fabrici da postane jedna od najmodernijih duhanskih fabrika u Evropi i vodeća na južnoslavenskim prostorima. Insistiranje na modernizaciji, kako u pogledu samog procesa proizvodnje tako i stručnog osposobljavanja kadrova, rezultiralo je 1970. godine potpisivanjem ugovora o proizvodnji cigareta «Marlboro» sa svjetski poznatom kompanijom «Philip Morris», čija je realizacija započela već naredne, 1971. godine. Uspješna saradnja sa navedenom kompanijom nastavljena je sve do 1992. godine, kada je prekinuta usljed objektivnih ratnih okolnosti.
   Kroz 131 godinu postojanja Fabrika duhana Sarajevo prolazila je kroz periode izrazitih uspjeha ali i padova, koji su redovno bili posljedica djelovanja izvana.
Danas FDS raspolaže sa stručnim kadrovima i sa najsavremenijom tehnologijom u proizvodnji cigareta. Zahvaljujući tome na tržištu smo ponudili proizvode koji svojim dizajnom i pušačkim svojstvima zadovoljavaju svjetske standarde. To naše proizvode čini veoma prihvatljivim kod različitih kategorija pušača što rezultira permanentnim rastom prodaje naših proizvoda.
CIGARETA – NASUŠNA POTREBA, ODUŠAK I PLATEŽNO SREDSTVO 
MULAHASANOVIĆ: 
Zasigurno najteži period Fabrike je ratno vrijeme 1992.-1995. godine. Iako teško oštećena usljed ratnih dejstava, Fabrika duhana Sarajevo ni tada nije prestajala sa radom. Cigareta ove fabrike u četverogodišnjoj opsadi Sarajeva bila je sve, i nasušna potreba, i odušak, i platežno sredstvo. Ratni asortiman cigareta, koje su pakovane u ambalažu kakva nikad i nigdje prije nije bila upotrebljavana, paklice rezanog duhana i duhan za lulu, svjedoče, ne samo o životu Fabrike u tom periodu, već i o životu jednog grada pod četverogodišnjom opsadom.
Asortimanom proizvoda zadovoljavamo različite ukuse potrošača koji su nam razvojna vodilja i koju pratimo pri kreiranju proizvoda. Stručni ljudi FDS-a imaju mogućnost, i oni je obilato koriste, da prate svjetske razvojne trendove, da koriste najbolje duhane i najbolje repromaterijale pri stvaranju naših proizvoda. Svjesni smo da su kvalitet naših proizvoda i kvalitet našeg tržišnog nastupa jedina prava sredstva sa kojima se može dobiti teška tržišna utakmica. Naši proizvodi su uspješna rezultanta napora svih sektora i službi unutar FDS-a, želja naših kupaca i kvalitete naših dobavljača.
S ponosom ističemo činjenicu da je kvalitet svih naših proizvoda već dugi niz godina u potpunosti usklađen sa zahtjevima stroge zakonske regulative u zemljama EU.
BH BUSINESS MAGAZINE: 
Koji su potencijali domaćih proizvođača duhana kada je u pitanju podmirivanje potreba bh. prerađivača i proizvođača cigareta ?
MULAHASANOVIĆ: 
Fabrika duhana Sarajevo ima tradicionalno dobre odnose i saradnju sa proizvođačima duhana u Bosni i Hercegovini, iako bh. duhan nije osobitog kvaliteta. Naime, na svjetskom tržištu duhana, mogu se naći kvalitetniji duhani po puno prihvatljivijim cijenama. Generalno, svega nekih 30-40 odsto bh. duhana se može koristiti za proizvodnju kvalitetnih proizvoda, a ostatak se mora uvoziti.
Prema osnovnim principima svoga poslovanja Fabrika duhana Sarajevo, kao bosanskohercegovački privredni subjekat, moralno odgovoran za zajednicu u kojoj postoji i posluje, na svaki način čini sve da podupire sve aspekte domaće proizvodnje koliko  je u njenoj moći. Naročito nastoji da zaštiti i pomogne najosjetljiviji segment duhanske industrije, domaću proizvodnju duhana, koja, nezaštićena od države, teško opstaje u okvirima regionalnog i svjetskog tržišta. Nažalost, prestankom rada Fabrike duhana Mostar i sve težim položajem Fabrike duvana Banja Luka, sav teret te potpore i zaštite je pao na FDS.
BH BUSINESS MAGAZINE:
 Kojim tehničko-tehnološkim, kadrovskim i prodajnim potencijalima raspolaže FDS ? 
MULAHASANOVIĆ: 
Stalno osvježavamo  radnu snagu, te od trenutno 390 uposlenika Fabrike duhana Sarajevo, u zadnjih 5 godina smo zaposlili oko 150 novih mladih radnika. Konstantno radimo na educiranju i usavršavanju postojeće radne snage pošto neprekidno modernizujemo tehnologiju, tako da se možemo  pohvaliti da imamo najsavremeniju tehnologiju u regiji i šire, te da su i naši proizvodi u skladu sa visokim zahtjevima i svjetskim standardima. Projicirani i instalirani kapaciteti FDS-a trenutno iznose oko 6 500 tona cigareta godišnje, s tim da trenutno oko 20 odsto naše proizvodnje se odnosi na izvozna tržišta, a ostatak se plasira na tržištu BiH. Distirbutivna politika FDS-a se oslanja na suradnju sa specijaliziranim distributerima cigareta i maloprodajnim lancima koje robom snabdijevamo sa našeg centralnog skladišta u Sarajevu, te iz regionalnih centara u Tuzli, Mostaru i Bihaću.
VAŽEĆI ZAKONSKI PROPISI U KORIST
 STRANIH LOBIJA
BH BUSINESS MAGAZINE: 
Na domaćem tržištu je više od 50 posto cigareta iz uvoza. Ko je krivac za takvu situaciju, kojim zakonskim normama bi bilo moguće zaštititi domaću duhansku proizvodnju i kakav status imaju uvoznici cigareta na bh. tržište u odnosu na status koji FDS ima na ino tržištu? 
MULAHASANOVIĆ: 
Državni organi zaduženi za donošenje regulative vezano za duhansku industriju u cijelom poslijeratnom periodu su donosili zakonske propise koji su pogodovali uvoznicima umjesto domaćim proizvođačima cigareta. Naime, državne institucije nisu imale sluha za naše prijedloge akcizne politike, već je dozvoljeno da se usvoje aranžmani koji idu na ruku konkurenciji ili, da budem otvoren, stranim lobijima. Dalje, Država, ni nakon implementacije usvojenih zakona o akcizama, nije vodila računa o fer tržišnim uslovima poslovanja, što joj je jedan od zadataka, dozvolivši konkurenciji da vuče nefer poteze, dampingujući cijene s ciljem povećanja tržišnog učešća. Sa druge strane, sve do prije godinu dana, tradicionalna tržišta Hrvatske i Srbije bila su zatvorena za plasman naših cigareta, što je znatno otežavalo poslovanje FDS-a.
Sve ovo je utoliko apsurdnije imajući u vidu da je Država, tačnije Vlada FBiH , najveći pojedinačni dioničar, te da od uspjeha FDS-a najviše profitira!
Pored toga treba istaći i činjenicu, da se državni budžet uveliko puni zahvaljujući našim doprinosima. A koliki je zaista značaj i doprinos FDS-a državnom budžetu najbolje pokazuje podatak da smo u isti u zadnjih 6 godina uplatili više od 1 milijarde KM poreza.
BH BUSINESS MAGAZINE: 
Jesu li, u privrednom subjektu na čijem ste čelu, primjetne posljedice svjetske ekonomske krize i u kojem obliku?
MULAHASANOVIĆ:
Nama kao domaćem proizvođaču najviše pravi problema usvojena akcizna politika, čije nametanje najviše osjete građani sa skromnijim  primanjima, te u skladu s tim i reaguju. Pretpostavka da će se potrošnja cigareta na tržištu BiH smanjiti pokazala se  tačnom, uz stvaranje potpuno drugačijih i veoma otežanih prilika za poslovanje, kako općenito duhanske industrije tako i Fabrike duhana Sarajevo, čije cijene proizvoda, sprovođenjem novog Zakona o akcizama procentualno najviše bivaju uvećane u odnosu na prvobitne, prije povećanja 1. jula. 2009.god,  prvim korakom primjene Zakona o akcizama u BiH.
S druge strane, ino proizvođači cigareta su prvenstveno

potpomognuti od strane svojih matičnih država određenim subvencijama koje omogućavaju njihovu izvoznu orijentaciju. U BiH nemaju proizvodnih troškova, što je značajan rasterećavajući faktor, a u slučaju proizvođača iz susjednih zemalja, „zahvaljujući“ Zakonu o slobodnoj trgovini, imaju i situaciju rasterećenja i od carina. Uz to gotovo nikakva sredstva, za razliku od FDS-a, ne ulažu u razvoj i pomoć sredini u kojoj ostvaruju profit.
Dodatno, za razliku od zemalja u okruženju, imamo specifičnu situaciju po pitanju plaćanja dažbina – akciza. Naime, mi u BiH moramo porezne markice platiti unaprijed i prije nego se cigarete proizvedu, a kamoli prodaju, dok u zemljama u okruženju, plaćanje markica se vrši od 30 do 60 dana od dana njihovog preuzimanja. Imajući u vidu hroničnu nelikvidnost trgovine kao i realni nedostatak novca u opticaju, jasno je da se globalna kriza itekako osjeti i u poslovanju FDS-a.
BH BUSINESS MAGAZINE: 
U kojem obimu su realizovani dosadašnji ovogodišnji poslovni planovi?
MULAHASANOVIĆ:
 Zakon o akcizama na cigarete uslovljava da su izdavanja Državi sve veća i veća. Dodatkom PDV-a ukupna poreska opterećenja na cigarete sa 52% u 2009. godini, u 2010. godini su uvećana na 73%, a u 2011. na čak 81% od maloprodajne cijene! Sa 1. januarom.2012. se ponovno povećavaju istom dinamikom što je iznimno  opterećenje za nas kao domaćeg proizvođača. No uprkos nepovoljnim promjenama na tržištu, Fabrika duhana Sarajevo i dalje posluje vrlo uspješno i ispunjava zacrtane planove.
MAKSIMALNOM RACIONALIZACIJOM POSLOVANJA DO KVALITETNOG PROIZVODA 
BH BUSINESS MAGAZINE:
 Šta predstavlja strateške pravce politike u narednoj godini i dugoročnom periodu?
MULAHASANOVIĆ:
 Same naprijed iznesene brojke pokazuju kako ulazimo u sve nepovoljnije uslove poslovanja. U uslovima sve veće zabrane reklamiranja, pomalo paranoičnih kampanja protiv pušenja, činjenice da je naše tržište najotvorenije tržište cigareta u regionu i uz sve veće poreske namete od strane države, dio profita koji ostaje FDS-u, kao poslovnom sistemu, za operativno poslovanje je sve manji i manji. Činjenica je da imamo stalna poskupljenja duhana, repromaterijala i energenata, no to je realnost s kojom smo se i do sada uspješno nosili, a sigurno ćemo i u budućnosti, maksimalno racionalizirajući svoje poslovanje kako bismo obezbijedili kvalitetne proizvode našim potrošačima, a vlasnicima, odnosno dioničarima dobre poslovne rezultate. Razmišljamo i o ograničenoj diversifikaciji biznisa, a sve sa ciljem da zadržim, pa čak i povećamo broj uposlenih, a da pri tome ne ugrozimo  stepen profitabilnosti kompanije koju očekuju njeni vlasnici. Uprkos svemu, imajući u vidu historijat FDS-a koji je uspješno preživio dva svjetska rata i agresiju na BiH, optimista sam da ćemo svi mi zaposleni u FDS-u, uz pomoć naših vjernih potrošača i poslovnih partnera uspjeti osigurati sigurnu i uspješnu budućnost naše kompanije.
BIOGRAFIJA
Edin Mulahasanović je rođen 1964. godine u Sarajevu gdje je završio i svoje obrazovanje na Poljoprivredno prehrambenom fakultetu Univerziteta u Sarajevu, diplomiravši 1987. godine na Odsjeku za preradu i kontrolu poljoprivredno-prehrambenih proizvoda, čime je stekao zvanje diplomiranog inženjera poljoprivrede.  
U januaru 2009. odbranio je magistarski rad na temu „Kvalitet sirovine i pušačka svojstva cigareta domaće proizvodnje u odnosu na važeće propise EU“, čime je dobio laureat magistra. 
Nakon završetka studija zapošljava se u Fabrici duhana Sarajevo, gdje radi od 1988. godine, najprije kao tehnolog- inženjer u tehnološkom procesu pripreme duhana, te kao glavni inženjer u Odjelu razvoja FDS-a. 
Nakon toga, obavlja poslove rukovodioca Službe garancije kvaliteta, Izvršnog direktora Sektora za komercijalno-marketinške poslove, zamjenika direktora, a u aprilu 2008. imenovan je za Direktora Društva Fabrike duhana Sarajevo.
U toku karijere, 1999. Godine, stekao je zvanje Certificiranog EOQ Menager-a, a 2001. godine postaje član Svjetske duhanske organizacije sa sjedištem u Parizu (CORESTA), gdje aktivno učestvuje u njenom radu. Kao član-delegat Product Tehnology Study Group-a, koja djeluje u okviru CORESTA-e, bavi se unapređenjem i razvojem tehnologije u duhanskoj industriji. 
U periodu od 2001. do 2005. god bio je član Nadzornog Odbora FDS-a, od 2006. do 2007.god predsjednik Nadzornog odbora Oslobođenje d.d. Sarajevo. Od 2010. je zastupnik u Skupštini Vanjskotrgovnske/Spoljnotrgovinske komore Bosne i Hercegovine i član Savjeta za okolinu i održivi razvoj  u Privrednoj komori Kantona Sarajevo.
Učestvuje na brojnim naučno-stručnim konferencijama, seminarima, radionicama privredne, poljoprivredne i prehrambene industrije kao predavač i kao sudionik, te objavljuje naučne i stručne radove. 
Potvrđuje se kao vrlo uspješan menadžer nizanjem izuzetnih poslovnih uspjeha sistema na čijem je čelu, kao Direktor Društva Fabrike duhana Sarajevo, što je na svojevrstan način prepoznato njegovim izborom Najmenadžera za 2009.godinu. 
         

Komentari

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com