ENES KAHRIMANOVIĆ

NASLOVNICA_ENES_KAHRIMANOVIĆ

ENES KAHRIMANOVIĆ, DIREKTOR, AUSTRONET DOO, KOZARAC

EVROPSKI KVALITET, BOSANSKA STRUČNOST, HTIJENJE I ISKUSTVO

Tekst Rašid Hakić

  Fotografije Austronet doo

Priča o Austronetu, privrednom subjektu sa sjedištem u Kozarcu, nadomak Prijedora, priča je o vjeri u sebe, ustrajnosti, marljivosti…

Priča je to o poštenom bosanskom čovjeku, koji, ma gdje bio, u srcu nosi rodnu grudu, sa željom da nešto dobro učini za zavičaj u kojem je odrastao. Rijetkima se to i posreći i ostvari.

Jedan od njih je Enes Kahrimanović, odrastao u Kozarcu i bez obzira što su ga životni putevi odveli u svijet, ostao je neraskidivo vezan za dječačke snove, mladelačke uspomene i mnogo toga drugog, krajiškog.

Danas je Enes Kahrimanović uspješan poslovni čovjek, čijom zaslugom je Bosna i Hercegovina postala bogatija za višemilionsku investiciju.

A temelj svega može se opisati jednom riječju- povjerenjem.

BH BUSINESS MAGAZINE: Gospodine Kahrimanović, predstavite nam osnovne podatke o Plaspack-u, kompaniji zaslužnoj za osnivanje Austroneta u Bosni i Hercegovini, odnosno Kozarcu.

E. KAHRIMANOVIĆ:  Firma Plaspack iz Austrije, osnovana je 1973. godine i bavi se izradom polietilenskih folija.

Prvi proizvod Plaspacka bile su mrežaste vrećice za pakovanje voća i povrća, a proizvoda paleta, tokom decenija uspješnog poslovanja, proširena je i za potrebe građevinarstva i poljoprivrede. Ponudu u građevinarstvu čine razne vrste mreža, a za potrebe poljoprivrede izrađuju se protugradne mreže, mreže za zasjenjivanje plastenika, mreže za zaštitu od mraza, ptica, insekata  i ostale potrebe.

Pored navedenog, Plaspack proizvodi mreže za potrebe sporta, i to prvenstveno mrežne ograde za teniske terene, te izrada najrazličitijih vrsta mreža za kulturno-muzičke događaje, pri čemu se vrši svojevrsno „oblačenje“ pozornica.

Usvajanjem nevedenog asortimana proizvodnje djelatnost je proširena i na izradu reklama na mrežama za najznačajnije svjetske građevinske kompanije, kao i za svjetski poznate brendove u oblasti tenisa.

Od 2008. proizvodimo i jedra za zaštitu od sunca, novog brenda pod imenom Soliday, po čemu smo jedinstveni na području Balkana.

GODINE RADA, EDUKACIJE, PROFESIONALNOG USPONA

BH BUSINESS MAGAZINE: Kada je počeo Vaš radni angažman u Plaspacku i kako je došlo do utemeljenja Austroneta?

E. KAHRIMANOVIĆ:  U Austriju sam otišao početkom devedesetih godina prošloga stoljeća, a u Plaspacku počeo raditi 1994. godine, na poslovima vozača viljuškara u skladištu.

Nakon toga sam radio na mašinama za pletenje mreža, a uspješnim pohađanjem raznih kurseva i profesionalnom edukacijom radio sam i u odjelu za tehničku pripremu reklama, vođen mišlju o osnivanju kćerke firme Plaspacka na području Bosne i Hercegovine, odnosno Kozarca. Prvih poslijeratnih godina za realizaciju takve ideje bilo je rano, obzirom na predrazude evropljana, a time i vlasnika matične firme o Bosni i Hercegovini kao području rizičnom za investiranjem. Ipak, povremenim dolaskom u Bosnu i Hercegovinu, uvidio sam da prevashodno privatni sektor u privrednom ambijentu dobija na zamahu, da su pojedinci inovativni i poslovno sposobni odgovoriti zahtjevima evropskog tržišta.

S tim u vezi, a susrećući se svakodnevno sa repromaterijalom koji smo koristili, proizvedenim u Poljskoj. Češkoj, Mađarskoj, Turskoj, Kini i drugim državama, pogotovo proizvodima od rostrfaja i aluminija, uvidio sam da se izrada takvih proizvoda takvih proizvoda može vršiti i u Bosni i Hercegovini.

 Tu poslovnu ideju predložio sam nadležnima u matičnoj firmi koja je prihvaćena i nedugo zatim, od 2007. godine nekoliko firmi iz BiH počelo je proizvoditi repromaterijal za potrebe Plaspacka.

Tu se posebno izdvajaju Topinox iz Prnjavora, koji od početne proizvodnje jedne vrste šelne od inoksa, koja je po kvalitetu i cijeni bila konkuretna, danas proizvodi pedesetak različitih pozicija, zatim firma GAT iz Sanskog Mosta, koja za potrebe Plaspacka izrađuje proizvode od aluminjuma, te firma KARABAŠIĆ iz Kozarca,  koji proizvodi metalne konstrukcije. Poslovna saradnja sa navedenim privrednim subjektima svake godina dobija na intezitetu, sa bezrezervnim povjerenjem u vrhunski kvalitet koji konstantno potvrđuju.

Uvjerivši se u mogućnosti bh. proizvođača, vlasnici Plaspacka prihvatili su moj prijedlog da jedan dio proizvodnje u oblasti šivenja preselimo u Kozarac.

Počeli smo u iznajmljenom prostoru, a rezultati rada ubrzo su opredijelili nadležne da donesu odluku o kupovini zemljišta i izgradnji vlastitih poslovno-proizvodnih kapaciteta.

U maju 2007. godine započeli smo sa aktivnostima obezbjeđenja projektne dokumentacije, da bi, godinu dana kasnije uselili u novoizgrađeni objekat i počeli proizvodnju.

BH BUSINESS MAGAZINE: Koje vrste proizvoda se izrađujete u Austronetu i na koja tržišta plasirate?

E. KAHRIMANOVIĆ:  Austronet je preuzeo proizvodnju kompletnog asortimana Plaspacka u obimu koji mu omogućuju proizvodni i skladišni kapaciteti, te broj trenutno uposlenih.

Izrađujemo proizvode za potrebe građevinskog sektora i to mreže za zaštitu na skelama, ograde za skele i mreže za estrih, što podrazumijeva i izradu reklama, a od ukupne proizvodnje 90 posto namijenjeno je izvozu.

Pored građevinskog, radimo i za poljoprivredni sektor i to prevashodno protivgradne mreže, a znatne količine proizvodnje namijenjene su izvozu. Proizvodni asortiman čine i mreže za teniske terene i to za vodeće medijske kuće koje vrše daljnji plasman.

Težišne aktivnosti usmjerili smo na izradi zaštitnih jedara Soliday, sa stopostotnim izvozom na evropsko tržište i to Njemačku, Francusku, Italije, Španiju, Austriju, Hrvatsku, Crnu Goru i zemlje Beneuluksa.

Posebno smo ponosni na činjenicu da smo jedinstveni po brendu Soliday i što je to 100 posto bosanskohercegovački proizvod, podrazumijevajući i proizvodnju metalnih dijelova koju vrše već navedene firme iz BiH.

SINTEZA STRUČNOSTI I ISKUSTVA

 BH BUSINESS MAGAZINE:  Koliko je radnika trenutno uposleno, sa kakvom kvalifikacionom strukturom i odnosom proizvodnog i administrativnog sektora ?

E. KAHRIMANOVIĆ:  Razvoj Austroneta pratio je i odgovarajući broj uposlenih.

Priroda usvojene djelatnosti zahtijeva angažovanje, u najvećem broju ženske radne snage, 85 posto od 75 trenutno zaposlenih. Dvanaest radnika angažovano je u kancelarijskom dijelu, od čega 5 u tehničkom birou za crtanje i projektovanje programa Soliday za potrebe proizvodnje u Austronetu, ali i Austriji.

Kvalifikaciona struktura adekvatna je poslvno-proizvodnom procesu, što potvrđuju i rezultati koje ostvarujemo.

DESETLJEĆE KONSTANTE RAZVOJA

BH BUSINESS MAGAZINE: Kojom dinamikom se odvijala izgradnja postojećih poslovnih, proizvodnih i skladišnih kapaciteta ?

E. KAHRIMANOVIĆ: Kao što sam već rekao, za samo godinu dana izrađena je projektna dokumentacija i izgrađen prvi poslovno-proizvodni objekat u kojem smo sredinom 2008. godine vršili proizvodni proces.

Bio je to objekat površine 2000 metara kvadratnih, od čega je 100 metara zauzimao poslovni prostor, a sve ostalo odnosilo se na proizvodni za potrebe šivenja i pripreme teniskih mreža, te farbaonice u kojoj se vršila izrada reklama.

Naredne, 2009. godine, usljed nedostatka skladišnog prostora izvršili smo kupovinu 2000 metara kvadratnih zemljišta, na kojem smo izgradili skladišne kapacitete veličine 1000 metara kvadratnih.

Navedene investicije pokazale su se kao izuzetno opravdane što je potvrđivala ekspanzija svih segmenata poslovanja, a time i uspješni poslovni rezultati. To je zahtijevalo izgradnju još jedne hale površine 2500 metara kvadratnih sa stotinjak metara novog poslovnog prostora, što je i urađeno do kraja 2011. godine.

U navedenom objektu radi se isključivo program Soliday, a za potrebe proizvodnje instalisane su trenutno najsavremenije mašine.

Uslovljeni povećanjem proizvodnje ponovo se pojavio problem nedostatka skladišnog prostora, tako da smo 2013. godine izgradili novi skladišni prostor površine 800 metara kvadratnih. Proizvodnja navedenog asortimana, nakon izvjesnog vremena korištenja zahtijeva pranje i adekvatno održavanje, što je bio razlog početka gradnje još jednog objekta površine 1500 matara kvadratnih u kojem će se vršiti navadene radnje.

To će nam omogućiti da zimski, odnosno vansezonski mjeseci, budu bolje radno iskorišteni, uz poseban naglasak da će pranje biti vršeno na bio bazi, bez bilo kakvih opasnosti  po zdravlje radnika i ugrožavanje životne sredine.

ČETRNAEST PLATA GODIŠNJE

BH BUSINESS MAGAZINE:  U kojoj mjeri je implemantacija standarda kvaliteta uticala na poslovne uspjehe koje ostvarujete ili se radi  još nečemu ?

E. KAHRIMANOVIĆ: Norme kvalitata, shodno ISO standardima, implementirali smo 2011. godine, ničim uslovljeni obzirom da je poslovanje Austroneta bazirano prema uzusima u Plaspacku, koji uspješno posluje više tri decenije.

Usklađivanjem sistema poslovanja prema normama kvalitata sve probleme i nedostatke, koji su sastavni svakog oblika poslovanja i proizvodnog procesa, sveli smo na minimum.

Na taj način najlakše uočavamo mjesto problema i pravovremeno reagujemo u cilju eliminisanja istog. Austrijanci su poznati po poštivanju reda, rada i radne discipline i navedene uzuse samo smo, opisno rečeno, preslikali i na Austronet  i time dobili perfektno uređene odnose.

Jedan od rezultata takvog odnosa prema radu je kuriozitet na bosanskohercegovačkom prostoru. Naime radi se o tome da radnici Austroneta tokom godine zarade četrnaset plata i to jedna više bude isplaćena pred ljetni godišnji odmor, a druga pred novogodišnje praznike, što smo također implamentirali iz austrijske radne prakse.

Time stvaramo takvu vrsti odnosa na relaciji radnik – poslodavac u kojoj želimo da sve besprijekorno funkcioniše. Nemotivisan radnik ne može napraviti kvalitatan proizvod, s nekvalitetan proizod poslodavac ne može prodati, i u tome je sva filozofija.

Zato radnik mora biti stimulisan, a poslodavac odgovoran u tome da obezbijedi infrastrukturne, tehničko-tehnološke uslove  i  kvalitetno tržište, za plasman proizvoda i garantovanu naplatu. Navedeni postulati temelj su uspješnog poslovanja Austroneta.

OBOSTRANO KOREKTAN ODNOS

 BH BUSINESS MAGAZINE: Kakva su Vaša dosadašnja iskustva kada je u pitanju odnos organa izvršne i zakonodavne vlastu u Bosni i Hercegovini po osnovu stvaranja povoljnog privrednog ambijenta ?

E. KAHRIMANOVIĆ: Svjestan sam složenosti uređenja Bosne i Hercegovine, što u znatnoj mjeri negativno utiče na privredni razvoj.

Istao tako smatram da privrednici namaju   problema uvjetovanih bilo kakvim vrstama granica, bile one općinske, entitetske ili državne. Privrednicima je prioritetan cilj stvaranje nove vrijednosti i po uzoru na njihov način razmišljanja i djelovanja trebali bi da rade i političari

Od 2007. godine do danas, kada je u pitanju poslovanje Austroneta, nisam naišao na bilo kakvu vrstu opstrukcije od strane bilo kojeg organa ili službe na gradskom, entitetskom ili državnom nivou.

Moja poruka u svim tim brojnim kontaktima bila je da nam ne ometaju realizaciju poslovnih planova i u dosadašnjem periodu ostvaren je krajnje korektan odnos.

Organi uprave grad Prijedora imaju pozitivan  odnos prema privrednicima i sve čine kako bi došlo do još jače privredne ekspanzije.

Istovjetan odnos imaju i zaposleni u agenciji za razvoj Preda, koja djeluje na gradskom području, stavljajući u funkciju raspoložive stručne i iskustvene potencijale kojima raspolažu.

Kada je u pitanju republički nivo, kod Ministarstva energetike i razvoja aplicirali smo za podsticajna sredstva za izvoznike i dobili stimulativna sredstva po tom osnovu, što na najbolji način potvrđuje htijenje i nastojanje nadležnih s ciljem pomoći privrednicima.

Krajnje korektan odnos je i sa Privrednom komorom BiH i FIP-om, od koje smo također dobili sredstva po osnovu stimulisanja izvoza.

Ponovo naglašavam preglomazan i složen državni aparat, koji bi, po mom mišljenju, morao biti znatno manji, a time i učinkovitiji.

Ipak, uprkos tome svemu saradnju sa državnom administracijom bilo kojeg nivoa smatram dobrom i tako će, nadam se i ostati.

IMAMO JOŠ MNOGO TOGA UČITI OD DRUGIH

BH BUSINESS MAGAZINE:  Šta smatrate osnovnim elementom tako brzog i uspješnog razvoja Austroneta?

E. KAHRIMANOVIĆ: Odgovor je sadržan u jedoj riječi, a to je povjerenje.

Gospodin Antonius Balaz, vlasnik Plaspacka, a time i Austroneta i njegov sin Oliver poklonili su mi povjerenje, koje sam, nadam se, opravdao.

U ovom slučaju poklopilo se više stvari, a to su uspješno poslovanje Plaspacka od osnivanja do danas, moja lična želja za samopotrvđivanjem i htijenjem da rodnom Kozarcu na neki način pomognem u obnovi i dizanju iz pepela i još jedna ništa manje vačna činjenica, a to je podrška izražena od strane predstavnika Privredne komore Austrije u BiH i Ambasade Austrije u Sarajevu.

Predstavnici navedenih institucija dolazili su u posjetu Austronetu i tom prilikom izražavali neskriven ponos uspješnom austrijskom investicijom u Bosni i Hercegovini, stavljajući se na raspolaganje u pružanju bilo kakve vrste pomoći. Smatram da takav primjer moraju slijediti i predstavnici Bosne i Hercegovine širom svijeta, čime bi domaća doplomatija trebala u znatno većoj mjeri od dosadašnje biti na usluzi privrednicima.

U DRUŠTVU NAJBOLJIH

BH BUSINESS MAGAZINE: Uspješno poslovanje Austroneta pratila su i priznanja koja su Vam dodijeljena. Koja od njih izdvajate kao posebna ?

E. KAHRIMANOVIĆ:  Ne bih govorio istinu, ako bih rekao da svako priznanje pomalo laska, prevashodno zbog zasnanja da je ono što radite zapaženo.

Ipak, dobijanje priznanja ima i svoju drugu   dimenziju, a to je odgovornost da na još bolji način opravdate razlog za što ste nagrađeni i da ne iznevjerite one koji su, vjerujem, mjerodavni da ocjenjuju nečiji rad.

Tako je već 2009. godine Austronetu dodijeljeno priznanje po kojem smo izabrani u društvo 100 najvećih u Bosni i Hercegovini, a tom prilikom proglašeni smo i najvećim izvoznikom, sa najvećom dobiti u kategoriji malih predzuzeća.

I nadležni na novou lokalne zajednice, pratili su naš rad i 2012. godine dodijelili nam Šesnaestomajsku Plaketu Prijedora, najveće priznanje kao najznačajnijem investitoru na području općine.

Iste godine dobili smo i Specijalno priznanje u akciji Najmenadžer BiH, te specijalno priznanje Evropskog pokreta za BiH kao partner.

Ove godine smo proglašeni kao evropska firma u BiH u kategoriji srednjih preduzeća,  a meni je dodijeljeno priznanje Najmenadžer jugoistočne i srednje Evrope.  Sve navedena priznanja produkt su velikog zalaganja, povjerenja investitora u stručnost i iskustvo uposlenih i podrške šire društvene zajednice, koja je omogućila nesmetan rad i konstantan razvoj.

Hvala svima što su prepoznali naše uspjehe, a mi ćemo nastaviti da radimo ono što najbolje znamo i po čemu smo prepoznatljivi u makro okruženju. Uvjeren sam da nećemo iznevjereti ukazano povjerenje.

 BH BUSINESS MAGAZINE: Gospodine Kahrimanović, šta predstavlja planske aktivnosti u budućnosti ?

E. KAHRIMANOVIĆ: Kao što je vidljivo iz do sada rečenog protekli period pratila su stalna investiranja u povećanje poslovnih, proizvodnih i skladišnih kapaciteta, u adekvatnom reciprocitetu sa konstantom povećanja broja uposlenih.

Naredne godine završit ćemo izgradnju četvrte proizvodne hale i staviti je u funkciju pranja i održavanja naših proizvoda koji su već u upotrebi.

To znači da će naši kupci imati najkvalitetniji servis i početkom narednih sezona imati na raspolaganju adekvatno tretiran proizvod, kojem ćemo znatno produžiti vrijeme trajanja i korištenja.

Od 2007. godine do danas u Austronet je investirano više miliona KM i naredni period iskoristit ćemo za održavanje dostignutog nivoa poslovanja i adekvatnog iskorištavanja 7 000 metara kvadratnih raspoloživog poslovnog, proizvodnog i skladišnog prostora.

BIOGRAFIJA

Enes Kahrimanović   rođen je 16. Maja 1968. godine u Banja Luci. Osnovnu školu završio je u Kozarcu, a srednju Prehrambeno-biotehnološku u Prijedoru.

Početkom devedesetih godina prošloga stoljaća odlazi u Austriju, a u Plaspack se zapošljava 1994. godine. Uporedo sa usvajanjem praktičnog znanja, stručno se usavršava, uspješno pohađajući brojne kurseve i druge oblike edukacije bliske usvojenoj djelatnosti matične kompanije.

 U Plaspacku je obavljao je niz najrazličitijih poslova i radnih zadataka, stekavši stručnost, iskustvo, te povjerenje i poštovanje poslodavca.

Idejni je začetnik nastanka i direktor Austroneta, ponajviše zaslužan za investiranje Plaspacka u Bosnu i Hercegovinu i ostvarenu poslovnu saradnju sa bosanskohercegovačkim privrednim subjektima.

Dobitnik je brojnih priznanja i nagrada za privredni razvoj Prijedora, Kozarca i Bosne i Hercegovine. Sretno je oženjen suprugom Sabinom i otac dvoje djece, Lejle i Edina.

         

Komentari

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com