Ermin Dlakić

ERMIN_DLAKIC
IZGRADNJOM OPĆINSKE DEPONIJE KVALITETNO I DUGOROČNO BILO BI RIJEŠENO PITANJE TRETIRANJA KOMUNALNOG OTPADA
Ljudi, u želji da svoj život učine udobnim, pa često u sjenci izvanrednih uspjeha u raznim oblastima svoje djelatnosti: tehnologije, nauke, saobraćaja, proizvodnje zdrave hrane i slično, dovode u početku i nezapaženo do degradacije i zagađivanja životne sredine, da se skoro već može postaviti pitanje opstanka ljudske vrste. Kada je čovjek postao „bogatiji“, kada, u posljednjih 150 godina misli da dominira prirodom, shvatio je da su posljedice uspjeha u današnje vrijeme poražavajuće, a za budućnost katastrofalne. Nazvao ih je „ekološkom krizom“. 
U kojoj mjeri javna komunalna preduzeća, koja djeluju na području Bosne i Hercegovine, uspijevaju u ispunjavanju ciljeva misije poslovanja, čime u znatnoj mjeri utiču na kvalitet života, umnogome ovisi o specifičnostima svake lokalne zajednice u kojoj djeluju. 
I dok su jedni to pitanje riješili na efikasan način i mogu se pohvaliti kako korisnici njihovih usluga imaju kvalitetno vodosnabdijevanje, ispravnu kanalizacionu mrežu, čiste gradske zone i prigradska naselja i deponije urađene po najvišim važećim standardima, drugi u znatnoj mjeri zaostaju u rješavanju navedene problematike.  
Kakvo je stanje po pitanju obavljanja komunalnih djelatnosti na području općine Visoko i šta je neophodno uraditi da bi bilo još bolje, neka su od pitanja na koje je odgovore dao Ermin Dlakić, prvi čovjek JKP „Visočica“.   
VIŠEDECENIJSKO ŠIRENJE GRADSKE VODOVODNE I KANALIZACIONE MREŽE BEZ ADEKVATNOG 
TRETMANA ODRŽAVANJA  
BH BUSINESS MAGAZINE: 
Gospodine Dlakić, kako bi se, u najkraćim crtama moglo predstaviti poslovanje JKP „Visočica“ od osnivanja do početka devedesetih godina prošloga stoljeća, uzimajući u obzir tada važeće ekonomske zakonitosti i ukupan društveni i privredni ambijent?
E. DLAKIĆ:
 Javno komunalno preduzeće „Visočica“ osnovano je početkom šezdesetih godina prošloga stoljeća s ciljem kvalitetnog rješavanja pitanja vodosnabdijevanje, kanalizacije i tretiranje komunalnog otpada, zbog činjenice da se Visoko kao naselje nalazilo u fazi intezivnog privrednog razvoja. Taj period ekonomskog prosperiteta lokalne zajednice pratilo je kvalitetno tehničko rješavanje pitanja iz djelokruga nadležnosti i zaštiti izvorišta vode, sa poštivanjem tada važećih standarda.
Ipak, sve navedene aktivnosti bile su bazirane na uže gradsko jezgro, dok su prigradska naselja i ruralna područja Općine pitanje vodosnabdijevanja rješavala parcijalno i u određenoj mjeri nekvalitetno.
Rezultat takvog načina pristupa ovim pitanjima bilo je stanje početkom devedesetih godina u kojem je samo 50 odsto područja općine imalo kvalitetno riješeno pitanje vodosnabdijevanja, 30 odsto kanalizacije, a odvoz smeća vršen je samo iz užeg gradskog jezgra.
Ništa kvalitetnije nije bilo riješeno ni pitanje gradske deponije, nastale  eksploatcijom materijala za potrebe izgradnje puta Sarajevo-Zenica, koja se nalazila u neposrednoj blizini rijeke Bosne, sa svim negativnim uticajima i posljedicama, obzirom na strukturu mase koja se odlagala.
KONTINUITET RADA I U NAJTEŽIM, RATNIM 
OKOLNOSTIMA
BH BUSINESS MAGAZINE: 
U kojoj mjeri je preduzeće, u periodu od 1992. do 1995. godine,  kvalitetno vršilo usluge vodosnabdijevanja, jer su, sasvim je sigurno, sve druge aktivnosti, obzirom na ratne neprilike, bile svedene na minimum?
E. DLAKIĆ: 
Opisujući stanje koje se tiče navedenog perioda bitno je naglasiti da su se radni prostori preduzeća nalazili na prvoj liniji odbrane i samim tim bili izloženi znatnoj devastaciji, kao posljedice borbenih dejstava. Uprkos takvim okolnostima vodosnabdijevanje je vršeno u kontinuitetu, što je u znatnoj mjeri doprinijelo da ratne nedaće, barem sa ovog aspekta budu ublažene. Raspoloživi vozni park bio je na raspolaganju Armije RBiH. Ipak, kao i u svim drugim privrednim oblastima, posljedice ratnog perioda na preduzeće bile su višestruko negativne, od devastacije poslovnih i drugih objekata, stagnacije u obnavljanju voznog parka, do nemogućnosti kvalitetnog održavanja vodovodne i kanalizacione mreže.
BH BUSINESS MAGAZINE: 
Šta je predstavljalo osnovne karakteristike prvih poslijeranih godina kada je JKP „Visočica“ u pitanju?
E.DLAKIĆ:  
Dolazak mira na bh. prostore, prevashodno je iskorišten za obnovu onoga što je tokom rata uništeno. Tako su i uposlenici „Visočice“, uporedo sa redovnim aktivnostima iz djelokruga rada, pristupili obnovi infarstrukturnih objekata preduzeća i relativno brzo iste stavili u funkciju. Ono najznačajnije što karakteriše period o kojem je riječ je mirenje sa činjenicom da je postojeća gradska deponija bila sve, samo ne na dobroj lokaciji i da je trebalo početi raditi na iznalaženju novog rješenja.
SINTEZOM VLASTITE STRUČNOSTI I ISKUSTVA POSLENIKA DO 
KVALITETNIH REZULTATA U RADU
BH BUSINESS MAGAZINE:
 U to vrijeme ste, nakon nekoliko godina rada na operativnim zadacima, imenovani na mjesto prvog čovjeka preduzeća. Kakvo stanje ste „naslijedili“ od prethodnika i šta su bile početne mjere koje ste poduzeli u cilju funkcionalnijeg rada?
E. DLAKIĆ: 
Princip rada u prvim poslijeratnim godinama bazirao se na povećanje kapaciteta pumpanja vode sa postojećeg i povećanje broja izvorišta, bez kvalitetne i kontinuirane obnove vodovodnog i kanalizacionog sistema, pri čemu su problemi rješavani interventno.
Takav pristup radu imao je za posljedicu da smo svakim danom raspolagali sa sve starijim i istrošenijim sistemima, sa velikim gubicima vode, bez bilo kakvih aktivnosti na zaštiti izvorišta. Prikupljanje i odvoz smeća bio je baziran na užu gradsku jezgru, sa ekološki nekvalitetno riješenim pitanjem deponije sa elementima otvorenog plamena, dima i neugodnog mirisa, te nadasve štetnog uticaja filtrata na rijeku Bosnu.
Sagledavanjem svega navedenog pristupili smo istovremenom djelovanju u više pravaca. To se prije svega ogledalo u opredjeljenju da ono što je dotrajalo,  nije funkcionalno i pravi gubitke, mora da se mijenja, čemu smo i pristupili. Bilo je neophodno uraditi i reorganizaciju raspoloživog kadra, bez velikih „rezova“, sa jasno definisanim ovlaštenjima i odgovornostima, što je u relativno kratkom vremenskom intervaju počelo da daje  rezultate.
U oblasti vodosnabdijevanja, čija su osnova bili striktno razrađeni planski dokumenti,  težište smo usmjerili na smanjenje gubitaka vode, što je zahtijevalo rekonstrukciju uličnih vodova, plansku zaštitu izvorišta s ciljem eliminisanja plavljenja gradske sredine, što je bio slučaj u ranijem periodu, osmišnjavanje novih tehničkih rješenja koja su rezultirala novim načinom pristupa prikupljanju i odvoženju smeća, te adekvatnu pripremu kanalizacije i mehanizacije za zimski period. Tokom tri godine takvog pristupa radu i realizaciji planskih zadataka sa finasiranjem isključivo vlastitim sredstvima, naš rad je verifikovan i na način da smo počeli dobivati finansijsku podrški i od strane Općine i to sve do danas ima svoj kontinuitet.
BH BUSINESS MAGAZINE: 
Šta je ono, čime, uprkos svim poboljšanjima u poslovanju, niste zadovoljni?
E. DLAKIĆ:
 Još nikada institucionalno, putem općinskog vijeća, nije pokrenuto pitanje sveobuhvatnog rješavanja  vodosnabdijevanja na čitavom općinskom području.
Ovo zbog činjenice što znatan dio prigradskog i ruralnog područja ima evidentne probleme u kvalitetnom vodosnabdijevanju, što se posebno pokazalo tokom nedavnog dugotrajnog sušnog perioda.
U cilju rješavanja navedene problematike predlagali smo jedinstvena tehnička rješenja ali je, nažalost, sve svedeno na parcijalan pristup, bez dugoročnih efekata.  Isto to odnosi se kada je u pitanju tretiranje komunalnog otpada na što ekonomičniji i sveobuhvatan način.
NEOPHODNA ZAJEDNIČKA 
PLATFORMA  
BH BUSINESS MAGAZINE: Pored svega navedenog evidentno je da komunalni otpad iz gradskog područja općine Visoko, nakon pretovara, završava na deponiji „Mošćanica“, što je sve samo ne kvalitetno i ekonomično rješenje. Šta je neophodno učiniti kako bi ovaj problem bio prevaziđen?
E. DLAKIĆ: Rješenje ovog pitanja zahtijeva uključenje općinskih političkih aktera, privrednika i drugih faktora, jednom riječju „autoriteta“, koji bi, usvajanjem zajedničke platforme riješili postojeće pitanje. Izgradnjom vlastite deponije kvalitetno i dugoročno bismo riješili pitanje tretiranja komunalnog otpada, čime bi bili stvoreni preduslovi za odvoz smeća i iz ruratnih područja općine. 
BH BUSINESS MAGAZINE: 
Šta predstavlja resurse JKP „Visočica“ kada je u pitanju tehnička opremljenost i kadrovska struktura uposlenih?
E. DLAKIĆ:
U proteklih deset godina, pored aktivnosti na revitalizaciji vodovodnog i kanalizacionog sistema, vodili smo kontinuirane aktivnosti na zanavljanju i osavremenjavanju voznog parka, čiji potencijal omogućava pravovremeno i kvalitetno obavljanje svih usvojenih djelatnosti.
I kvalifikacionu strukturu uposlenih, njih 85, mogu ocijeniti solidnom, obzirom na dugogodišnje radno iskustvo znatnog broja radnika. Isto tako, nije zanemaren aspekt edukacije u sferama koje nameće moderno poslovanje i praćenje svih bitnih, a za nas neophodnih informatičkih noviteta. Pored svega navedenog posebno smo ponosni na činjenicu da smo, osloncem na vlastito znanje i iskustvo, detektovali kvarove  i izradili tehnička rješenja u cilju otklanjanja istih i izradili sve planske dokumente za sanaciju distributivne mreže. Ista takva dokumenta, za potrebe komunalnih preduzeća u nekim drugim bh. gradovima, radile su firme i Hrvatske i tu vrstu usluga „debelo“ naplatile.
BH BUSINESS MAGAZINE: 
Veliki broj komunalnih preduzeća u drugim općinskim sredinama ima izražene probleme naplate potraživanja od strane korisnika usluga, što im umnogome otežava funcionalno poslovanje. Kakvo je stanje po tom pitanju u privrednom subjektu na čijem ste čelu?
E. DLAKIĆ: 
Smatram da stepen naplate umnogome zavisi od kvaliteta pružene usluge i izgrađenog odnosa obostranog povjerenja. Uposlenici „Visočice“ danonoćno su mobilni, a sve u cilju kvalitetnog održavanja vodovodne i kanalizacione mreže. Intervencije na kvarovima realizujemo u što kraćem vremenskom roku, a sve navedeno prepoznala je većina korisnika naših usluga i „odgovorila“ na način pravovremenog izmirenja obaveza.
Treba istaći da smo 2002. godine napravili presjek stanja po osnovu naplate potraživanja i od tada bilježimo konstantu poboljšanja stepena naplate, koja je iznad prosjeka u odnosu na iskustva kolega u okruženju. Bitno je naglasiti i nadasve dobru saradnju sa privrednim subjektima koji posluju na području naše općine.
BH BUSINESS MAGAZINE: 
Šta predstavlja težišne planske aktivnosti kojima želite u još većoj mjeri pospješiti funkcionisanje usvojenih aktivnosti?
E. DLAKIĆ: 
Rasploživim sredstvima i mogućnostima održat ćemo postignuti stepen kvaliteta svih segmenata poslovanja, sa akcentom na nabavku opreme za rad u vanrednim prilikama, kao što je nestanak električne energije.
Nastavit ćemo  i na iniciranju donošenja zajedničke platforme za izgradnju vlastite deponije, što je, jedino kvalitetno i ekonomski najisplativije rješenje. Time bismo istovremeno dali lični doprinos globalnoj inicijativi o podizanju ekološke svijesti i borbi za ljepše i zdravije životno okruženje.
BIOGRAFIJA
Ermin Dlakić rođen je u Visokom, gdje je završio osnovno i srednje  obrazovanje.   Na Građevinskom fakultetu Univerziteta u Sarajevu, u oblasti hidrotehnike, stekao je zvanje diplomiranog inžinjera građevinarstva. 
Prvi radni odnos, neposredno nakon rata, zasnovao je u JKP „Visočica“, a od 2002. godine obnaša dužnost direktora. 
Oženjen je i otac dvoje djece.
         

Komentari

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com