HARIS KOMIĆ

rausk_osoblje6

HARIS KOMIĆ, DIREKTOR RAZVOJNE AGENCIJE UNSKO-SANSKOG KANTONA, BIHAĆ:

POVEZNICA SMO JAVNOG, PRIVATNOG I CIVILNOG SEKTORA,

S CILJEM JAČANJA PRIVREDNIH AKTIVNOSTI

Tekst Rašid Hakić

Fotografije JU Razvojna agencija Unsko-sanskog kantona

Jasno definisani programske aktivnosti Agencije za razvoj Unsko-sanskog kantona (RA USK), u sintezi sa stručnošću i iskustvu uposlenih, u relativno kratkom vremenskom periodu polučili su respakta vrijedne rezultate.

Brojni, uspješno realizovani projekti, u znatnoj mjeri su doprinijeli poboljšanju privrednog okruženja, što je iznimno važno za kanton koji je posljednjih desetak godina jedan od najsiromašnijih, iako je u prvim poslijeratnim godinama slovio kao jedan od najperspektivnijih kantona u FBiH.

Šta je obilježilo period u nepune tri godine od osnivanja, koju ulogu ima u kreiranju privrednog ambijenta Kantona i šta predstavlja strateške aktivnosti rada u narednom periodu, odgovore na navedna pitanja dao je Haris Komić, prvi čovjek RA USK-a, za koga nema nepremostivih prepreka, a timski rad i kreativnost, predstavljaju bogastvo i prednost.

BH BUSINESS MAGAZINE: Gospodine Komić, kako biste, u najkraćim crtama, predstavili Razvojnu agenciju Unsko-sanskog kantona ?

H. KOMIĆ: Razvojna agencija Unsko sanskog kantona (RA USK) je osnovana sredinom 2012. godine u cilju pridonošenja privrednom rastu i razvoju Unsko sanskog kanotna (USK),  sukladno načelima održivog razvoja, stvaranjem uvjeta koji će omogućavati jačanje konkurentnosti i realizaciju vlastitih razvojnih potencijala,  te u cilju osiguranja potpore slabije razvijenim područjima za povećanje i optimalno korištenje vlastitog razvojnog potencijala.Osnivač RA USK je Skupština USK.

Misija RA USK  jest da djeluje kao poveznica javnog, privatnog i civilnog sektora u izgradnji i provedbi razvojnih projekata koji imaju za cilj podizanje ekonomskog  standarda na području USK-a, putem upravljanja i koordinacije u procesu implementacije Strateškog plana razvoja USK uz aktivno privlačenje EU i drugih sredstava.

Naša Vizija je da RA USK  predstavlja savremeni regionalni centar za razvoj koji će implementacijom interdisciplinarnih znanja i primjenom ključnih kompetencija poticati lokalni i regionalni ekonomski razvoj u USK i sjeverozapadnoj BiH.

Veoma značajno je istaknuti da nas je odmah po osnivanju podržala i Delegacija Evropske Unije u BiH, te da smo na taj način dobili „vjetar u leđa“ koji kako možemo danas vidjeti smo veoma dobro iskoristili u ostvarivanju postavljenih ciljeva. Govoreći u bosansko-hercegovačkim okvirima već sada možemo reći da smo lideri u procesu uspostave kvalitetnog strateškog menadžmenta, u našem slučaju to je na razini USK i općina USK, a značajan institucionalni pomak smo napravili u kontekstu apsorpcije sredstava iz EU fondova, što je posebno vrijedno imajući u vidu teško stanje u svim budžetskim kasama u USK. Ipak, ja smatram da je najvrijednije ostvarenje da smo radeći i služeći privatnom sektoru počeli da vraćamo povjerenje poduzetnika u javne institucije.

RA USK ima 6 stalno zaposlenih osoba, a shodno potrebama u provedbi projektnih aktivnosti angažiramo osobe na određeno vrijeme.

Možemo reći da RA USK u prosijeku zapošljava 7-8 osoba.

Uglavnom se radi o osobama koje imaju poslijediplomski studij i odgovarajuće kompetencije. Za čitav tim mogu reći da se sastoji od ljudi koji su progresivni i koji prihvataju izazove koje ovaj posao nudi.

RA USK je javna institucija koja se u ekstremno kratkom vremenskom roku oslobodila ovisnosti o budžetu. Zahvaljujući progresivnoj poslovnoj politici i činjenici da glavninu sredstava za ostvarivanje postavljenih ciljeva osiguravamo praktično na tržištu iz drugih dostupnih finanicijskih izvora, na neki način smo dobar primjer koje bi mogle i trebale slijediti i brojne druge javne institucije.

Naime, u financiranju svih ugvorenih investicija i operativnih troškova RA USK, građani USK putem bužeta USK sudjeluju tek sa cca 10% dok smo preostalih 90% posto osigurali iz drugih dostupnih izvora, među kojima je najznačajniji EU IPA fond ali i neki drugi bilateralni partneri.

 TEHNIČKO-TEHNOLOŠKA I STRUČNA PODRŠKA

BH BUSINESS MAGAZINE: Na koje oblasti je usmjereno težište aktivnosti RA USK?

H. KOMIĆ: Rad agencije je inderscipliniran, jednako kao i što je to oblast regionalnog razvoja, a glavnina naših aktivnosti se provodi u oblatima stvaranja boljeg poslovnog okruženja, razvoja poduzetništva, ljudskih resursa, razvoja infrastrukture, institucionalnog razvoja, razvoja turizma, te strateškog i projektnog managementa.

Praktično gledano, naši poslovi se mogu svrstati u dvije osnovne skupine i to Strateško projektni menadžment i servisiranje poslovne zajednice

Pod strateško projektnim menadžmentom podrazumijvemo prije svega poslove koje RA USK provodi u procesu donošenja i provođenja Strateškog plana razvoja USK, u kojem RA USK svim učesnicima u ovom procesu osigurava  tehničko – tehnološku i stručnu podršku. Zatim, to podrazumijeva i identifikaciju novih razvojnih mogućnosti, te sudjelovanja RA USK u programima financijske pomoći Europske unije. Zahvaljujući ovom pristupu za koji smo se zalagali i koji smo na koncu uspotavili početkom ove godine, očekujemo da ćemo povećati apsorpcijske sposobnosti (sposobosti privlačenja sredstava iz drugih izvora i njihova dosljedna implementacija) općinskih i kantonalnih institucija za 20-30 posto samo u prvoj godini postojanja ovog sistema.

Servisiranje poslovne zajednice uključuje različite oblike asistencije koju RA USK osigurava permanentno ili povremeno (na projektnoj osnovi), a to su poslovi pomaganja i usmjeravanja razvoja malih, srednjih i velikih poduzetnika kroz edukaciju i poslovno savjetovanje, upravljanje projektima, zatim privlačenja stranih direktnih ulaganja (FDI – Foreign Direct Investment), razvoj poslovne infrastrukture, istraživanja tržišta i ispitivanja javnog mijenja, izgradnje i razvoja  financijskih institucija i financijskih mjera potpora razvoju poduzetništva,  uspostavljanja suradnje s domaćim i međunarodnim ustanovama s ciljem regionalnog razvoja i jačanja konkurentnosti domaćeg poduzetništva i tako dalje.

INFRASTRUKTURA I SAOBRAĆAJNA POVEZANOST PREDUVJETI RAZVOJA

BH BUSINESS MAGAZINE: Šta su, u privrednom smislu, konkurentske prednosti USK u odnosu na druga bh. područja ?

H. KOMIĆ:

Unsko sanski kanton svoje konkurentske prednosti temelji prije svega na dobroj geografkoj poziciji, koja je ulaskom R Hrvatske u Europsku Uniju tek dobila na značaju, zatim na veoma atraktivnim prirodnim resursima i na koncu na prilično povoljnoj cijeni radne snage. Međutim, svaki od ovih elemenata konkurentnosti je izložen prijetnji i ukoliko ih ne zaštitimo, odnosno poduzememo konkretne korake, možemo ih izgubiti.

Jaću navesti primjer dobre geografske pozicije koja zbog loše saobraćajne infrastrukture svakodnevno gubi na značaju. Infrastruktura i dobra saobraćajna povezanost su preduvijet razvoja. Na žalost USK su zaobišle sve zančajnije infrastrukturne investicije, tako da trenutno imamo jako loše saobraćajnice, a gotovo nevjerovatno izgleda podatak da i pored postojanja željezničke infrastukture, ovaj saobraćaj nije u funkciji.

RA USK u ovom smislu može dati značajan doprinos u fazi analiza, izrada potrebnih studija i kreiranju potrebne projektne dokumentacije i na ovom planu očekujemo da ćemo u budućnosti imati „pune ruke posla“.

Prirodni resursi u USK su često spominjani. Korištenej ovih resursa mora biti zasnovano na principima održivog razvoja, što znači da recimo u oblasti iskorištavanja šuma moramo favorizirati veći stepen obrade, kao i u poljoprivredno prerađivačkoj industriji, dok u oblasti iskorištavanja ruda i minerala, te hidro i vjetro potencijala moramo formirati odogovrajući pravni okvir koji će stimulirati ulaganje kapitala u ove oblasti.

Radna snaga je jedna od ključnih prednosti koje USK sa sigurnošću u ovom trenutku ima u odnosu na druge dijelove BiH. Tome doprinosi i naša dijaspora, koja na različite načine sa sobom donosi evropski duh i kulturu rada. Iako je to teško vidjeti u proizvodnji ili na građevini, recimo ta vrsta kulture o kojoj pričam je vidljiva u odnosu Krajšnika prema okolišu. Kod nas ne možete vidjeti smeće u koritima rijeka ili na livadama itd.

Sukladno svemu što sam naveo, postavljena je i vizija razvoja USK prema kojoj je Unsko-sanski kanton euro-regija, BiH smaragd, područje ugodnog života temeljenog na ravnomjernom održivom razvoju.

 NERAVNOPRAVNA RASPODJELA JAVNIH PRIHODA

BH BUSINESS MAGAZINE: Šta su osnovni elementi trenutnog privrednog ambijenta USK i šta predstavlja raspoložive, ali nedovoljno iskorištene potencijale?

H. KOMIĆ: Ovo pitanje je i više nego dobro došlo, prvenstveno iz razloga da predstavimo kakvi se izazovi i šanse  nalaze pred svima nama u periodu koji dolazi. Naime, USK ima 300.000 stanovnika i nakon zavrsetka rata važio je za jedan od najbogatijih kantona i kantona koji s obzirom na geo poziciju i dijasporu ima ogroman potencijal.Na zalost od tada do danas USK biljezi kontinuirane negativne ekonomske trendove, pa je tako u USK danas ekonomski najsiromašniji kanton u Federaciji BiH, a po stepenu razvijenosti se nalazi na 8 mjestu ispred Posavskog i Livanjskog kantona . U odnosu na svedruge kantone u F BiH, USK već duži niz godina bilježi najvecu stopu nezaposlenosti, najvecu stopu nezaposlenosti mladih, najmanji broj MSP po glavi stanovnika i najmanje investicija po glavi stanovnika. Poređenja radi kanton Sarajevo bilježi investiranih 2.060 KM po glavi stanovnika dok USK bilježi tek 420 KM po glavi stanovnika. Takva slika je rezultat neravnopravne raspodijele javnih prihoda, nedostatka politike ravnomjernog regionalnog razvoja, (npr. od kako su uspotavljeni kantonu na području USK nije provedena niti jedna značajnija javna investicija) i naravno činjenice da dosadašnja lokalna politika nije u okviru svojih mogucnosti odgovorila na izazove u procesu stvaranja povoljnog poslovnog okruženja.Posebno zabrinjavaju podaci da je u prerađivačkoj  sektoru zaposleno tek 4.837 osoba, a da je ukupno registrirano 4.894 pravna lica od čega tek 550 u prerađivačkoj industriji.

No i pored toga na području Unsko sanskog kantona postoje brojni pozitivni primjeri koji ukupnu sliku o USK čine svijetlijom i boljom. Naime, zadnju godinu USK je zabilježio trend rasta industrijske proizvodnje , index 118,7.

Broj poduzetnika u pojedinim općinama, kao što je općina Cazin raste, poslovne zone u Bosanskoj Krupi, Bihaću, Sanskom Mostu i drugim opcinama dobijaju puno ozbiljnije konture, tako da na neki način možemo reći da su vidljivi određeni pomaci u kreiranju poslovnog ambijenta prvensteveno na lokalnoj razini, a nama je osobito drago to vidjeti iz razloga sto smo direktno ili indirektno utjecali na ove promjene. Čini se da lokalne-općinske vlasti u nedostatku adekvatnih razvojnih politika sa viših instanci vlasti, pokušavaju uraditi sve kako bi zadržali postojeće i privukli nove investitore, a mi im u tom procesu ne samo da nastojimo osigurti maksimalnu podršku, nego ih putem konkretnih projekata nastojimo dodatno stimulirati.

USK je kanton koij obiluje prirodnim resursima kao što su šumski i vodni, ali i rudama i mineralima. Ima veoma dobre predispozicije za razvoj turizma i pratećih grana, a kada govorimo o poljoprivredi USK je lider u proizvodnji mlijeka, malina, jagodičastog voća itd.

Nosioci privrednog razvoja dolaze iz nekoliko različitih industrija, a to su metaloprerada, drvoprerada, prehrambeno prerađivačka industrija i generalno mali i srednji poduzetnici.  U metaloprerađivačkoj industriji imamo nekoliko veoma poznatih i priznatih stranih investitora kao što su KrupaKabine i BosanCar, Remus Sanski Most ali i domaćih investitora, kao što je ČJ u Bihaću. U oblasti drvoprerade su to Smrca Bosanska Krupa i još nekolicina dobrih uglavnom malih preduzeća. U oblasti prehrambeno prerađivačke industrije možemo se pohvaliti dugogodišnjim prisustvom njemačkog Meggle-a, koji je zadovoljstvo ambijentom potvrdio novom investicijom i proširivanjem prerađivačkih pogona.

BH BUSINESS MAGAZINE: Koje oblike saradnje imate sa općinskim i kantonalnim organima USK s ciljem poboljšanja privrednog ambijenta?

H. KOMIĆ: RA USK je praktično, za veoma kratko vrijeme, prepoznata od svih aktera u procesu razvoja na USK, kao pokretač, kao implementacijsko tijelo i prije svega kao partner u razvoju poslovnog okruženja u općinama i čitavom USK. U cilju stvaranja boljeg poslovnog ambijenta, RA USK je inicirala i provela ili jos uvijek provodi ciljane aktivnosti u suradnji sa svim općinama, Vladom USK i privatnim sektorom. Sve aktivnosti koje smo pokrenuli su zasnovane na stručnim analizama i direktnoj komunikaciji sa privatnim sektorom.

Tako  su naše aktivnosti bile usmjerene ka unaprijeđenju konkurentnosti na tržištu rada, ka razvoju poslovne infrastrukture, institucionalnom razvoju i boljem servisiranju poslovne zajednice, privlačenju investicija itd. Vidljivi su i prvi rezultati u smislu poboljšanog javnog nastupa i promocije investicijskih proizvoda u opcinama USK, u približavanju akademske zajednice privatnom sektoru itd.

Posebno smo ponosni na novi strateški okvir i uspostavljanje sistema za upravjlanje razvojem koji smo kreirali i koji će već narednog mjeseca biti na raspolaganju svim općinskim i kantonalnim institucijama. Svrha ove sistema je između ostalog da poveća sposobnost servisiranja poslovne zajednice i poveća apsorpcijske sposobnosti, što je posebno značajno zbog privlačenja kapitala za provedbu razvojnih projekte koji su od interesa za privatni sektor.

BH BUSINESS MAGAZINE:  Koji su oblici saradnje sa drugim domaćim i ino agencijama i asocijacijama u domenu djelokruga rada ?

H. KOMIĆ: Imajući u vidu da aktivno poslujemo tek pune dvije godine, ponosni smo na činjenicu da smo uspjeli ostvariti poslovnu suradnju sa više od 150 preduzeća na području USK, kao i veoma aktivnu suradnju svim institucijama na kantonalnoj i općinskoj razini koje djeluju u oblasti regionalnog razvoja. Posebno vrijedna je činjenica da smo na polju zajedničke implementacije EU projekata ostvarili suradnju sa više od 20 partnera iz 8 zemalja jadranske regije.

Naša uloga je da vršimo koordinaciju projekata u skladu sa Staretskim planom razvoja USK 2014-2020, pa smo u skladu s tim tako uspostavili punu suradnju sa svim domaćim i međunarodnim razvojnim fondovima i implementacijskim tijelima koji se pojavljuju u USK. Mišljenja smo da je to veoma važno u cilju postizanja sinergijskih efekata i kapitalizacije razvojnih projekata u USK, a ujedno na taj način spriječavamo preklapanje projekata, a time i uzaludno trošenje projektnih sredstava.

BH BUSINESS MAGAZINE: Šta su konkretni rezultati sinteze RA USK-a sa privrednim sektorom i akademskom zajednicom, planske edukacije i stručnog usavršavanja nezaposlenih i otvaranja novih radnih mjesta, kao krajnjeg rezultata ?

H. KOMIĆ: Posebno vrijedan rezultat smo ostvarili tokom prethodne godine na polju jačanja konkurentnosti radne snage u USK. Samo u toku 2014. godine smo kroz projekt Razvoj radne snage u USK podržali edukaciju i stručno usavršavanje  232  nezaposlena lica, a čak 173 lica su zaposlena u nekom od preduzeća koja su učestvovala u provedbi ovoga projekta.

Ovom projektu je prethodio dijalog sa privatnim sektorom, tokom kojeg smo prepoznali da je  nespremenost nezaposlenih lica koja se nalaze na tržištu rada u USK  jedan od razloga zbog kojeg privatni sektor gubi na ukupnoj konkurentnosti, a ponekad i odustaje od ulaganja, pokretanja ili proširenja određenih proizvodnih procesa.

Također,  tokom pripreme ovog projekta smo ostvarili dobru suradnju sa ministarstvom obrazovanja USK. Rezultat suradnje sa privatnim sektorom u USK i ministarstvom obrazovanja  USK se ogledao u 10 novih curiculumma, koji su se odnosili na deficitarna zanimanja i na temleju kojih smo u suradnji sa firmama pokrenuli program stručnog usavršavanja i zapošljavanja nezaposlenih lica u USK. Treba napomenuti da su nas u ovom procesu podržali: Federalni zavod za zapošljavanje,  USAID/SIDA GOLD Projekt, Save The Children, Vlada USK i 5 općina USK.

S obzirom na interes preduzeća u USK, planiramo da sličan projekt realiziramo i u 2015. godini, a trenutno se nalazimo u fazi osiguravanja financijskih sredstava.

Ovaj put, projekt planiramo proširiti na svih 8 općina USK.

Pored ovoga, treba istaknuti da RA USK i kroz druge projekte radi na približavanju akademske zajednice privatnom sektoru. Suradnju sa Tehničkim fakultetom Univerziteta u Bihaću se odvija na planu kreiranja i pružanja usluga Centra za unaprijeđenje poduzetništa i razvoj inovacija u Poslovnoj zoni u Bosanskoj Krupi, čija uspostava je u toku. Očekujemo da prvi servisi budu na raspolaganju već polovinom 2015. godine.

VIŠEMILIONSKA PODRŠKA PODUZETNICIMA I JAVNOM SEKTORU

BH BUSINESS MAGAZINE: Koje projekte je RAUSK do sada realizovala, a koji su u fazi implementacije ?

H. KOMIĆ: RA USK je u zadnje dvije godine, podržala 15 javnih institucija u USK, osigurala sredstva za provođenje razvojnih projekata u vrijednopsti većoj od 4,5 mil KM. Ova sredstva su iskorištena ili se koriste u izgradnju poslovne infrastrukture, obnovu kulturnog naslijeđa, jačanju institucionalnih kapaciteta i direktnu podršku za 79 unsko sanskih poduzetnika. RA USK je kroz ove projekte bila prisutna na svim općinama USK. Raduje nas uspjeh u povlačenju sredstva iz EU fondova. Naime, vrijednost projekata koje je podržala EU prelazi 3,2 mil KM.

Zahvaljujući ovim financijskim sredstvima koje smo prakticno sami obezbjedili, osigurali smo različite oblike podrške poduzetnicima u USK i javnom sektoru. Primjera radi, vrijednost ulaganja u fizičku infrastrukturu premašuje 750.000 KM, a vrijednost ulaganja u stalna sredstva je veća od 700.000 KM. Direktna podrška privatnom sektoru iznosi oko 900.000 KM, a ulaganje u druge segmente institucionalnog razvoja je također preko 600.000 KM itd.

RA USK je tokom protekle dvije godine provela ili provodi ukupno 8 projekata, koji se direktno provode na svim općinama USK. 5 općina USK je direktno uključeno u provođenje ovih projekata. Na području svih općina USK, podržali smo preko 70 preduzeća, a među korisnicima financijske i/ili tehničke podrške su bili zastupljeni mikro, mala i srednja preduzeća. Zahvaljujući ovoj podršci RA USK je doprinijela u formiranju 173 nova radna mjesta u 8 firmi na području 5 općina USK.

 PARTNERSKI ODNOS SA SVIMA KOJI DOPRINOSE PRIVREDNOM RASTU

BH BUSINESS MAGAZINE: Gospodine Komić, šta predstavlja definisane strateške planske aktivnosti Razvojne agencije USK tokom tekuće godine i dugoročnije ?

H. KOMIĆ: Razvojna agencija USK će i u narednoj godini raditi na nekoliko različitih područja. Prije svega to je podrška privatnom sektoru, razvoj infrastrukture i institucionalni razvoj. Naši ciljevi u 2015. godini su:

•        Provođenje programa „Razvoj radne snage 2015“ putem kojeg ćemo doprinijeti kreiranju minimalno 150 novih radnih mijesta. Putem drugih oblika asistencije, plan nam je da podržimo ukupno 50 MSP tokom 2015. godine.

•        Također u ovoj godini nas očekuje formiranje BSC-a (Business Support Centar ili Centar za unaprijeđenje poduzetništva i razvoj inovacija) u poslovnoj zoni u Bosanskoj Krupi. Ovo je veoma vrijedan projekt koji je podržala u DEU u BiH. RA USK će tokom ove godine u rekonstrukciju i opremanje samog centra uložiti preko 700.000 KM.

•        Na polju razvoja turizma nas očekuje rekonstrukcija Starog grada Sokolac i njegova reintegracija u  turističku ponudu USK-a. S obzirom da ovaj projekt radimo u suradnji sa 19 parntera iz 8 zemalja jadranske regije, predviđena je promocija ukupne turističke ponude USK-a u drugim zemljama regije, ali i na najprestižnijim truističkim sajmovima u Londonu i Madridu. Sredstva i za ovaj projekte smo osigurali iz EU fondova.

•        Na polju institucionalnog razvoja nas očekuje nekoliko ključnih aktivnosti koje imaju za cilj da se povećaju apsorpcijske sposobnosti svih institucija u USK, misleći pri tome na njihovu sposobnost da osiguraju sredstva za razvojne projekte iz eksternih financijskih izvora. Također, ciljevi aktivnosti u ovoj oblasti su da povećamo broj i obim ulaganja u USK (nove privatne i javne investicije) te da olakšamo poslovanje postojećim poduzetnicima. Ove aktivnosti će rezultirati stavljanem u funkciju novog IT sistema za upravljanje razvojem u USK, kojeg sačinili prošle godine u okviru projekta kojeg je podržavala EU. Također nas očekuje izrada novih investicijskh proizvoda u USK, povezivanjem sa investitorima itd.

•        Pored gore navedenog RA USK će u suradnji sa Veterinarskim zavodom USK učestvovati u kreiranju centra za uzgoj sive matice i jačanja sektora analize u USK i BiH. Također se radi o projektu za koji smo sredstva osigurali iz dostupnih EU fondova, a kroz projekt će biti podržani pčelari u USK i uanprijeđeni kapaciteti za analizu u Veterinarskom zavodu USK.

Razvojnu agenciju očekuje i jedna velika i nova zadaća, tj. da vrši koordinaciju u procesu implementacije  strateških planova u USK u periodu 2014 – 2020. Upravo zbog toga, RA USK je na nedavno održanoj konferenciji na kojoj je učešće uzelo stotinjak predstavnika zakonodavne i izvršne vlasti, međunarodne zajednice i privatnog sektora, skrenula pažnju na nezavidan položaj u kojem se nalazi USK.

RA USK navodi da uzroci teškog stanja leže uglavnom u činjenici da raspodjela javnih prihoda u F BiH nije zasnovana na principima balansiranog razvoja, kao i u činjenici da USK zaobilaze javni projekti od federalnog značaja, naročito u oblasti  saobraćajne infrastrukture koja je od krucijalnog značaja za privlačenje investitora. O tome dodatno govori i podatak o investicijama po glavi stanovnika prema kojem je USK ubjedljivo zadnji u Federaciji BiH, a prema kojem je u USK realizirano 410 KM po glavi stanovnika, dok prosjek na razini F BiH iznosi 1.261 KM a u Kantonu Sarajevo je zabilježeno 4 puta više investicija po glavi stanovnika ili 2.060 KM po glavi stanovnika

Nisu samo to razlozi lošeg stanja u USK. Naime RA USK je prezentirala i podatke koji se odnose na loše upravljanje prirodnim resursima koji su u nadležnosti kantona, nedostatak javnih politika koje trebaju da stimuliraju razvoj itd.

Imajući u vidu gore navedeno, RA USK je implementaciju SPR USK 2014 – 2020 i dostizanje postavljenih ciljeva okarakterisala kao veliki izazov koji neće bit moguće ostvariti bez inicijativa koje će rezultirati raspodijelom javnih prihoda zasnovano na principima ravnomjernog regionalnog razvoja, ali i bez niza aktivnosti u USK koje imaju za cilj uvođenje sistema odgovornosti koji će omogućiti dosljedno provođenje strategije, stabilizaciju javnih financija, stvaranje konkurentnog poslovnog okruženja i na koncu bolje upravljanje prirodnim, ljudskim i financijskim  resursima.

BIOGRAFIJA

Haris Komić završio je ekonomski fakultet, a nakon toga MBA studij, te specijalistički studij na temu PCM-a u Zagrebu.

Posljednjih petnaest godina angažovan je u oblasti regionalnog razvoja, sa fokusom na strateško upravljanje, stvaranje boljeg poslovnog okruženja i podršku MSP.

Uže specijalizacije su mu Projektni ciklus management i EU fondovi, gdje je do sada vodio proces izrade i/ili implementacije više od 90 razvojnih projekata, a više od 20 je financirano iz EU fondova, te menadžment malih i srednjih preduzeća i poslovno planiranje, a s tim u vezi, tokom karijere, radio je sa više od stotinu preduzeća iz različitih sektora na polju planiranja i praćenja poslovniih planova. Veliki dio malih i srednjih preduzeća je na temelju ovih planova podržan od različitih financijskih institucija i razvojnih programa. A gospodin Komić je vodio izradu i implementaciju velikog broja projekata čiji cilj je stvaranje boljeg poslovnog okruženja u BiH.

Jedan dio karijere vezan je za The Economist, s kojim surađuje već šest godina kroz učešće u izradi studija i analiza u oblastima vezanim za financije, javno privatno partnerstvo i drugo.

Osnovne   karakteristike,  odnosno principi rada koje u praksi    implementira su orijentiranost ka rezultatu, a ne ka formi, što znači da posao nije gotov dok se ne ostvari svrha, timskom rad koji smatra bogatstvom i prednošću, sa mladim kreativnim ljudim koji su nezaobilazan dio tima, usmjerenosti ka kontitnuiranoj  edukaciji, ako želite da zadržite konkurentnost u svakom  poslu, iskustvu u radu sa međunarodnim organizacijama koje donosi novu vrijednost, standarde i vještine u radu svih ljudi koje takvo iskustvo imaju priliku steći, a podržava i tezu da nema nepremostivih prepreka, odnosno da svaki problem ima rješenje.

         

Komentari

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com