VELJKO BEUK, DIREKTOR

NASLOVNA_VELJKO_BEUK
PROIZVODI SVJETSKOG RENOMEA IZ PITOMOG PODKOZARJA
– Petnaest decenija kontinuiteta poslovanja
– Pozitivan primjer privatizacije sa novom etapom razvoja svih segmenata poslovanja
– Nagrade za investicije i zapošljavanje

                                                                                              Tekst: Rašid Hakić
                                     Fotografije: MEDIUM PRESS
Gornji Podgradci,  mjesto podno legendarne Kozare, zahvaljujući bijeloj bukvi, iznimno rijetkoj i nadasve kvalitetnoj vrsti  drveta, baštini višedecenijsku tradiciju bavljenja drvoprerađivačkom industrijom. Brojne generacije radno sposobnog stanovništva iz mikro okruženja, ali i šire, svoj radni vijek započinjale su i završavale u  privrednom kolektivu DIPO, obezbjeđujući time sigurnu egzistenciju, a lokalna zajednica kontinuiran razvoj.  Tako je i danas.
Strateški partner, švedska IKEA,  čijom zaslugom je obezbijeđen plasman proizvoda na svjetsko tržište, implementacija standarda kvaliteta zahvaljujući kojima je proizvodni proces doveden do perfekcije i prije nekoliko godina definisana vlasnička struktura, od kada ovaj privredni subjekt posluje pod nazivom NOVA DIPO,  najbolja su garancija kontinuiteta uspješnog poslovanja na dugoročnoj osnovi. Najpozvaniji da detaljnije predstavi hronologiju poslovanja od osnivanja do danas, trenutno usvojeni proizvodni asortiman i druge ništa manje bitne elemente poslovanja je prvi čovjek menadžmenta Veljko Beuk.
Početkom osamdesetih godina prošloga stoljeća, kao mladi mašinski inžinjer, poslovnu karijeru započeo je u DIPO-u,  bio radno angažovan i u drugim privrednim subjektima, da bi danas, respekta vrijedne stručnost i iskustvo implementirao kao direktor NOVE DIPO.
KONSTANTA TEHNIČKO-TEHNOLOŠKOG RAZVOJA
BH BUSINESS MAGAZINE: Gospodine Beuk, šta predstavlja osnovne elemente koji su uticali na rani početak, te dinamičan i konstantan razvoj industrijske prerade drveta u Gornjim Podradcima?
V. BEUK: Oduvijek su šume Kozare predstavljale posebnu ekološku zajednicu u Evropi i prirodnu povelju slobode ovdašnjem čovjeku.
U mirnim epohama od šume i za šumu se, pod Kozarom živjelo, a u burnim ratnim vremenima šumovita njedra planine znala su biti najkrvavija bojišta i najsigurnija čovjekova utočišta.
 Zato i nije čudo što je šuma ovdje predstavljala kulturnu vrijednost kroz historiju, važnu životnu činjenicu u svakodenvnoj borbi za opstanak i nezaobilaznu razvojnu polugu podkozarskog kraja. Evropski trgovci drvetom, brodari i građevinari, pravili su na kozarskim šumama fantastične profile i akumulaciju kakva se nije mogla ostvariti ni iz vlastitih kolonijalnih posjeda. Tek, Ukazom o šumama kao državnom dobru, 1850.godine i usvajanjem Zakona o šumama 1866. godine, Turska je zakoračila u kapitalističku epohu, a na ovim prostorima započela je kontrolisana industrijska eksploatacija drveta.   Tri činjenice uticale su na rani početak i brzi razvoj industrijske prerade drveta u Gornjim Podgradcima, a to su:
– velika prostranstva najkvalitetnijih lišćara, prije svega čuvene kozarske bukve,
– blizina evropskog tržišta i
– dobre putne i vodene komunikacije u svim pravcima.
Zahvaljujući tim prednostima imamo višedecenijski kontinuitet poslovanja ovog privrednog subjekta.
NAJSTARIJI PROIZVODNI KAPACITET
V. BEUK: – Ostalo je zapisano da su banjalučki trgovci Risto i Tomo Radulović, zajedno sa Jovom Pištelićem 1855. godine predvodili poduzetnike koji su izgradili i pustili u rad Pilanu na vodeni pogon na rijeci Vrbaška, što se uzima kao zvaničan početak rada Drvne industrije u Gornjim Podgradcima. Ova činjenica je ostala zapisana u hronikama industrijske prerade drveta, čime je ovdašnja PILANA NA VODENI POGON BILA PRVI I JEDINI PROIZVODNI KAPACITET OVE VRSTE U BOSNI I HERCEGOVINI KOJI JE AUSTROUGARSKA NASLIJEDILA OD TURSKE. Pravni ugovor o dugoročnoj eksploataciji četinarskih i hrastovih šuma na planini Kozari sklopljen je 1882. godine između bosanskohercegovačkih vlasti i češkog industrijalca Johana Brabeca. Preseljen u Bosnu Brabec  je osnovao firmu pod nazivom „ Prva bosanko – hercegovačka“ pilana, Gornji Podgradci, koja je registrovana u Okružnom sudu u Banja Luci. Već naredne godine pilana je radila s tri gatera na parni pogon. Pored rezane četinarske i bukove građe, rađeni su željeznički pragovi i građa za mostove. Daljim razvojem Pilana je, tokom dvadesetih godina prošloga vijeka, radila sa pet gatera, a u sastavu se nalazila parionica, sušionica i mašina za ljuštenje bukovog drveta. U dvije smjene moglo se preraditi oko 70 hiljada kubnih metara oblovine. Prolazeći kroz razna društveno-politička uređenja, bitan period je 1970/80. godina, kada je puštena u rad novoizgrađena Tvornica masivnog namještaja, čime je počela potpuna finalizacija ulazne sirovine. Proces privatizacije ovog preduzeća završen je 2008. godine, kada je sa 100% privatnim kapitalom Ljubomira Ćubića, konstituisana NOVA DIPO doo.  Ove godine preduzeće obilježava 158 godina postojanja i kontinuiranog rada.
POSLOVNOM SARADNJOM SA IKEOM POTVRĐENI STRUČNOST I ISKUSTVO
BH BUSINESS MAGAZINE: Šta su osnovni elementi poslovanja, ko je strateški partner, kojom tehničko-tehnološkom opremom raspolaže NOVA DIPO  i kakva je kadrovska struktura uposlenih?
V. BEUK: Strateški ciljevi proizvodnje su potpuna finalizacija raspoložive drvne mase, podizanje produktivnosti do nivoa evropskih standarda, implementacija evropskih i svjetskih standarda organizacije proizvodnje i kvaliteta proizvoda, te pariranje konkurenciji u cijenama, kvalitetu i servisiranju kupaca.
Cjelokupna proizvodnja u vidu finalnog proizvoda planira se i plasira preko kompanije IKEA iz Švedske, sa kojom je, krajem 2008. godine otpočela saradnja.  Obim saradnje od početka se svake godine udvostručava, tako da smo za tekuću godinu planirali proizvodnju od 14,5 miliona KM, sa tendencijom i dugoročnim planiranjem da do 2015. godine dostignemo proizvodnju u vrijednosti od 30 miliona KM.
 Tehničku podršku u smislu razvoja proizvoda i nabavci opreme  u cilju  modernizacije tehnoloških kapaciteta imamo od tehničara strateškog partnera, koji zajedno sa našim stručnim osobljem rade na izboru opreme i razvoju proizvoda.
Cilj tehničko-tehnološkog osavremenjavanja, kupovinom mašina novije generacije sa CNC upravljanjem, je povećanje proizvodnih mogućnosti, produktivnosti i kvaliteta izrade za što ravnopravnije učešće na svjetskom tržištu. Pored ulaganja u proizvodne kapacitete, ključnih za realizaciju predviđenog plana poslovanja, značajna ulaganja vrše se u građevinske objekte i infrastrukturu.
U našem privrednom kolektivu zaposleno je 270 radnika, od kojih osam visokoobrazovanih i četiri sa višom stručnom spremom.  Kadrovska struktura uposlenih zadovoljava zahteve svih segmenata poslovanja, a popunjenost se rješava kroz stipendiranje, prijem stručnih kadova i stalno usavršavanje, obzirom na kupovinu i instalisanje u najvećem broju programskih mašina.
BH BUSINESS MAGAZINE: Šta predstavlja proizvodni asortiman NOVE DIPO i koje sisteme kvaliteta je bilo neophodno implementirati kako bi bili zadovoljeni traženi  standardi?
V. BEUK: Asortiman proizvoda čine stolice izrađene od visokokvalitetnog bukovog drveta, sa različitim izvedbama sjedišta i u različitim bojama, trostepenik namijenjen poslovima u domaćinstvu, ležaljke za plažu, radni sto za potrebe profesionalnih kuhinja, te nosač radne table za potrebe projektnih biroa.
Pored navedenog imamo usvojen i takozvani slobodni program razvijan od strane vlastitog tehničkog kadra.
Kada su u pitanju standardi kvaliteta, s ciljem zadovoljavanja zahtjeva strateškog partnera u proteklih nekoliko godina implementirali smo I-WAY – standard za zaštitu sredine i radne uslove, Q-WAY-standard kvaliteta po IKEA modelu, FSC standard i norme kvaliteta ISO 9001/2008.
NOVA INVESTICIONA ULAGANJA I POVEĆANJE BROJA ZAPOSLENIH
IMPERATIVI su POSLOVNE POLITIKE
BH BUSINESS MAGAZINE:
Šta predstavlja osnovne strateške aktivnosti u cilju zadržavanja dostignutog i ekspanzije razvoja u narednom periodu?
V. BEUK:
Na osnovu Plana razvoja za perod 2013. – 2017. godina u opremu će biti investirano oko 1, 35 miliona KM, a ovaj investicioni ciklus trebao bi omogućiti proizvodnju 700 000 stolica na godišnjem nivou, uz redovnu proizvodnju ostalog namještaja uz količini od oko 300 000 komada, kao i proizvodnju 100 000 metara kvadratnih parketa. Navedeno će zahtijevati nabavku nove opreme i povećanje broja radnika, što je itekao bitno i nadasve pozitivno  za stabilnost razvoja lokalne zajednice i šireg okruženja.
RESPEKTA VRIJEDNA ZBIRKA PRIZNANJA I NAGRADA
V. BEUK: Tokom višedecenijskog uspješnog poslovanja ovom privrednom subjektu dodijeljene su brojne nagrade i priznanja.
Ono što je obilježilo period nakon tranzicije vlasničkih odnosa su nagrade dodijeljene od strane Privredne komore Republike Srpske i to za poslovnu 2011. i 2012. godinu u kategoriji najznačajnijih investicija i doprinosa u oblasti zapošljavanja. Ilustracije radi, tokom protekle godine investirano je 2,5 miliona KM i zaposlena nova 53 radnika, a takav trend će biti nastavljen i u narednom periodu.
BIOGRAFIJA
VELJKO BEUK, rođen je 1. Jula 1956. godine u Gornjim Podgradcima gdje je završio i Osnovnu školu.
 Nakon diplomiranja na Mašinskom fakultetu u Zagrebu 1980. godine, zapošljava se u DIPO-u, u sektoru održavanja. Nakon četiri godine prelazi u privredni subjekt Metal u Bosanskoj Gradišci, gdje ostaje pet godina, a radno angažovanje nastavlja u banjalučkom Jelšingradu na poslovima rukovodioca proizvodnje i tehničkog dijela struke.
U NOVU DIPO zapošljava se 2008. godine, gdje je obavljao poslove u oblasti održavanja, tehničkog direktora, a 1. Jula  2011. godine imenovan je za direktora. Oženjen je i otac jednog djeteta.
         

Komentari

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com