Svetlana Manojlović, direktor

NASLOVNA_-_SVJETLANA_MANOJLOVIC

SVETLANA MANOJLOVIĆ, DIREKTOR, SEMBERKA A.D., JANJA:

OBEZBIJEDILI SMO SVE NEOPHODNE
PREDUSLOVE ZA POČETAK
USPJEŠNOG POSLOVANJA

– Decenijama stvaran originalni bh. brend

– Promjenom vlasničkih odnosa do modernizacije

  proizvodnih kapaciteta

– Nemjerljivo vrijedna pomoć  prvog čovjeka

  Republike Srpske ovom privrednom subjektu

      Pripremio: Rašid Hakić

                                                                                     Fotografije: SEMBERKA A.D.

Plodno sembersko zemljište, pogodno za uzgoj brojnih vrsta  voća, povrća i ljekovitog bilja, decenijama je opredjeljivalo ljude ovog područja da se planski bave ovim vrstama poljoprivredne djelatnosti.

To nije podrazumijevalo puko zadovoljavanje potreba domaćinstava za navedenim kulturama, već su viškovi proizvodnje bili plasirani na tržnice, a od kraja sedamdesetih godina prošloga stoljeća i u „Semberku“ u Janji, koja je postupcima sušenja ili na druge načine pravila visokokvalitetne finalne proizvode.

Uspješno poslovanje ovog privrednog subjekta trajalo je desetak godina, do početka nemilih dešavanja koja su zadesila područje ex Jugoslavije.

Poslijeratni period za sve privredne subjekte koji nisu bili uništeni donio je i nove tržišne zakonitosti.

O tome šta je „Semberka“ nekada predstavljala u mikro i makro okruženju, sa kakvim se iskušenjima i dilemama suočavala u proteklih petnaestak poslijeratnih godina i šta danas predstavlja rapoložive kapacitete ovog privrednog subjekta, bio je povod za razgovor sa Svetlanom Manojlović, stručnjak u oblasti finansija, a u proteklih godinu dana na čelu menadžmenta “Semberke”, gdje, sa rijetko viđenom energijom nastoji da iznađe načine kako bi u Janji, pitomom semberskom mjestu, bila proizvedena i na tržište plasirana nova vrijednost, po kvalitetu jedinstvena ne samo na bh. tržištu nego i mnogo šire.  

BH BUSINESS MAGAZINE:    Gospođo Manojlović, kako bi u najkraćem izgledalo predstavljanje „Semberke“ od osnivanja do privatizacije i šta su, po pitanju poslovnih aktivnosti, „donijele“ prve godine nakon privatizacije ?

MANOJLOVIĆ: Fabrika sušenog povrća, voća i ljekovitog bilja osnovana je 1979. godine u Janji, nadomak BIjeljine. Jedinstvena u ovom dijelu Evrope, „Semberka“ se bavi preradom hrane na najzdraviji mogući način, sušenjem. Ovako prerađena hrana ne sadrži nikakve konzervanse i zadržava maksimum hranjivih i zdravih osobina svakog pojedinog povrća ili voća.

Semberka je kroz svojih trideset godina postojanja prošla kroz mnoge faze razvoja da bi konačno bila privatizovana 2004. godine. Većinski vlasnik je Mirsad Osmanagić, starosjedilac u Janji.

Poslovna ideja na kojoj je firma osnovana 1979. godine, bila je da osigura preradu poljoprivrednih proizvoda do faze poluproizvoda, koji se prodavao poslovnim partnerima na finalizaciju. Dolaskom novog vlasnika osnovna ideja evoulira u pravcu da se što više poluproizvoda doradi u samoj fabrici i kao finalni proizvod plasira na tržište.

Misija firme je da bude oslonac razvoja lokalne zajednice i da posredno ili neposredno zaposli što više radnika. Pri tome „Semberka“ treba da svojim radnicima osigura kvalitetne radne uslove, a vlasniku donese zadovoljavajući profit.

U momentu privatizacije, 2004. godine, fabrika je bila u izuzetno lošem tehničkom i organizacionom stanju, pri čemu je proizvodnja bila praktično zamrla. Stavljanje fabrike u funkciju zahtjevalo je ogromna ulaganja. U godinama poslije privatizacije sve je promjenjeno. Izvršena je sanacija na građevinskim objektima, remontovanje postojeće i kupovina nove opreme, nabavka savremenih mašina za pakovanje, izgradnja nove kotlarnice, modernizacija voznog parka i drugo.Sve ovo zahtjevalo je angažovanje izuzetno velikih finansijskih sredstava.

KVALITET PROIZVODA POTVRĐEN NAJVIŠIM VAŽEĆIM STANDARDIMA

MANOJLOVIĆ: Izuzetan značaj se poklanja kvalitetu proizvoda, što je moguće postići samo ako se uvedu i slijede najviši svjetski standardi u proizvodnji. Zbog svega navedenog „Semberka“ je prva u Bosni i Hercegovini implementirala standard ISO 22000:2005, koji u svoj koncept uključuje i HACCP. Standarde je potvrdila ugledna njemačka certifikacijska kuća TUV Adria. Na taj način osigurana je potpuna zdravstveno-bakteriološka ispravnost proizvoda. Uvođenjem ovog certifikata „Semberka“ je  otvorila put u Evropu.

NOVA ISKUŠENJA I IZAZOVI ZA „SEMBERKU“

BH BUSINESS NAGAZINE: Široj bh. javnosti poznata su dešavanja koja su zadesila Podrinje i Semberiju, a odnosi se poplave koje su, sredinom i krajem prošle godine nanijele višemilionsku štetu. Navedenog pogroma nije bila pošteđena ni „Semberka“. Kakve su bile posljedice nedaća o kojima je riječ ?

MANOJLOVIĆ: U godinama investiranja, koje još uvijek nije završeno, postepeno su povećavani prihodi, ali je tek 2009. godine dostignut optimalan nivo proizvodnje i to 1 100 tona sušenog programa.

Naredna 2010.-ta trebala je da bude godina ubiranja plodova višegodišnjeg ulaganja u sanaciju i razvoj fabrike. Nažalost, na naše planove uticaj ima i ono što nije pod našom kontrolom, a u slučaju Semberke to su bile poplave u junu i decembru 2010. godine. U junskim polavama voda je „odnijela„ 264 tone gotovih proizvoda. I dok nismo bili uspjeli sanirati ni posledice junskih, decembarske poplave  odnijele su i ono malo gotovih proizvoda koji su bili na zalihi. Ukupna šteta, samo na zalihi robe, prema zapisniku Republičkog sanitarnog inspektora iznosi oko 2.500.000,00 KM. Zbog svega navedenog Fabrika se našla u izuzetno teškom položaju, sa neizmirenim obavezama prema dobavljačima, bankama i bez obrtnih sredstava. U vrijeme opšte ekonomske krize, sa uništenom obrtnom imovinom i bez podrške bankarskog sektora oporavak je izgledao nemoguć.

Komercijalna banka, kod koje “Semberka” ima visoku zaduženost,  nastalu kao posljedicu modernizacije fabrike, razumjela je  tešku situaciju koja nas je zadesila, ali nije mogla finansijski da nam pomogne, jer Agencija za bankarstvo nije dozvolila plasman sredstava preduzećima sa zabilježenim gubitkom.

Menadžment „Semberke“, svjestan značaja ovog privrednog subjekta za mikro okruženje, za pomoć se obratio lokalnim strukturama vlasti, što nažalost, nije dalo nikakve rezultate, pri čemu je lokalna vlast  značaj „Semberke“ kao privrednog subjekta i nosioca privrednih aktivnosti ovog područja marginalizovala.

Na području Janje živi oko 15 000 stanovnika, uglavnom povratnika i raseljenih lica. Vođeni ovom činjenicom za pomoć smo se obratili Ministarstvu za izbjegla i raseljena lica Federacije Bosne i Hercegovine. Odgovor je bio negativan, jer briga navedenog Ministarstva, a prema riječima aktuelnog ministra  su „nukleusi“, odnosno porodična domaćinstva.

Ali, bez obzira na ignorisanje naših problema od strane banaka, lokalne i vlasti sa nivoa Federacije i Bosne i Hercegovine, još jednom su potvrđene riječi mudre izreke da u svakom zlu ima i dobra, a u našem slučaju, dobrih ljudi.

Naime, tokom junskih poplava „Semberku“ je posjetio tadašnji premijer vlade Republike Srpske Milorad Dodik, što nam je dalo nadu da, u problemima u kojima smo se našli, nećemo ostati prepušteni sami sebi. Zahvaljujući razumjevanju gospodina Dodika i Vlade Republike Srpske, te ogromne napore svih uposlenih, “preživjeli smo” period potreban da sirovinska baza prispije i da ponovo pokrenemo proizvodnju. Naime, Vlada RS je na račun „Semberke“ doznačila 180.000,00 KM bespovratnih sredstava, reprogramirala kredit prema Ministarstvu poljoprivrede, te reprogramirala obaveze za električnu energiju. Uvjerena sam će se pronaći način i za reprogram dospjelih obaveza po osnovu poreza i doprinosa.

Naglašavam još jednom da sam impresionirana postupkom Vlade RS prilikom realizacije pomoći našem radnom kolektivu, prevashodno zbog činjenice da odluka nije bila motivisana niti nacionalnim, niti političkim, niti vlasničkim elementima.

Jednostavno, trebalo je pomoći privrednom subjektu značajnom prije svega za lokalnu zajednicu.

Sljedeća svijetla tačka u našoj borbi za opstanak bili su Rudnici mrkog uglja „Banovići“ i bezgranično razumijevanje direktora Munevera Čergića, što je rezultiralo isporukom količina uglja neophodnih za redovno poslovanje i valutom dovoljnom za uzmirenje obaveza. Nažalost nismo uspjeli ispoštovati dogovor plaćanja prema RMU „Banovići“ jer su decembarske poplave uništile sve ono što smo bili napravili.

Moram istaći da smo od juna prošle godine do danas, bez obzira na gubitak po osnovu poplave, uz ogromne napore i odricanja ukupnog kolektiva, uspjeli,  kompenzacijama roba i usluga, da izmirimo veliki dio naših obaveza. I ovom prilikom želim da se zahvalim svim našim povjeriocima na strpljenju i razumijevanju i da naglasim da, ukoliko ne bude neke „više sile“, “Semberka” ponovo počinje sa proizvodnjom , a obzirom da smo jedan od rijetkih privrednih subjekata koji ima unaprijed prodatu proizvodnju, u relativno kratkom periodu ćemo biti u situaciji da redovno servisiramo naše obaveze.

REALNO UTEMELJENE
RAZVOJNE ŠANSE

BH BUSINESS MAGAZINE: Šta, unatoč svemu navedenom, predstavlja temeljne odredice poslovnih aktivnosti, čijom realizacijom će „Semberka“ konačno zauzeti mjesto u mikro i makro poslovnom okruženju, koje joj već poodavno pripada ?

MANOJLOVIĆ: Bez obzira na teške momente  u poslovanu, kroz koje još uvijek prolazimo, nismo prestali raditi na usavršavanu i razvoju  proizvoda i traženju novih tržišta.

To potvrđuje instaliranje nove proizvodne linije za sušenje ljekovitog i začinskog bilja, te proizvodnju čajeva, a ovih dana na tržište ćemo plasirati  i novu paletu proizvoda.

Osim navedenog, uskoro počinjemo sa pakovanjem specijalnih mješavina, kao dodatka za posebne namjene u pripremi raznih vrsta pečenja. Planskim aktivnostima predvidjeli smo da do kraja ove godine počnemo sa sušenjem voća na novoinstalitranoj proizvodnoj liniji, čime ćemo povećati postojeće kapacitete koji, na godišnjem nivou, omogućavaju sušenje 15000 tona sirovog povrća, prozvodnju 1 500 tona začina i 1 500 000 komada supa.

Raspoložive mogućnosti „Semberke“ prepoznali su i privrednici iz bližeg bh. okruženja, o čemu svjedoči nedavni upit o vršenju usluge pakiranja začina po njihovoj recepturi i pod njihovom robnom markom.

Sve navedeno potvrđuje da za „Semberku“, uprkos trenutnim poteškoćama, u veoma skoroj budućnosti očekuju bolji dani, sa angažovanjem svih stručnih, iskustvenih, prostornih, tehničko-tehnoloških i drugih potencijala kojima raspolažemo.

SVETLANA MANOJLOVIĆ diplomirana je ekonomistica.

Bogato radno iskustvo stečeno je radom u proizvodnoj firmi, javnom sektoru i bankarstvu. Na čelu menadžmenta „Semberke „ nalazi se od 1. Jula 2010. godine.

Udata je i majka tri sina. Najveća ljubav joj je njena porodica, u čijem okrilju akumulira snagu za svakodnevne poslovne obaveze. Najvećim životnim zadovoljstvom smatra uspjehe koje ostvaruju njeni sinovi.

         

Komentari

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com